Павло Шилько: “YUNA — це дзеркало музичної індустрії України”
23 травня у Жовтневому палаці відбудеться 13-те вручення нагород музичної премії YUNA. Напередодні грандіозної події "ТиКиїв" зустрівся в столиці з генеральним продюсером і співзасновником премії Павлом Шильком. Яке місце він пророкує Україні на Євробаченні, чи намагалися коли-небудь підкупити оргкомітет YUNA та кого Павло вважає феноменом українського шоубізнесу? Поговоримо!
Павле, музична премія YUNA має 13-річну історію. Як змінилася її філософія з часів повномасштабного вторгнення?
Влітку 2022 року ми провели онлайн-оголошення переможців, бо тоді було не до івентів. А 12-та церемонія, яка відбулася у червні 2023 року — це була наша перша після початку повномасштабного вторгнення офлайн-подія. Ми з оргкомітетом тоді зрозуміли, що всі співають про війну, про вбивства, про злочини росії, про розставання через воєннічаси, тобто об'єднані однією темою і мають на меті підтримувати націю. Так виникла ідея запровадити єдину номінацію "Незламні пісні України". Тоді був один раунд голосувань. І ті 12 пісень, які отримали найбільше голосів, стали найкращими незламними композиціями України. Цього року, підсумовуючи події 2023-го, ми вирішили повернутися до традиційного формату, хоча і без нішевих номінацій. Ми взяли найголовніші номінації, з яких YUNA і розпочиналася: "Найкраща пісня", "Найкращий альбом", "Виконавець/виконавиця", "Попгурт", "Рокгурт", "Відеокліп", "Дует/колаборація". Зазначу, що у 2023 році вийшла чи не найбільша кількість альбомів за всю історію премії. Це був дуже потужний й емоційний музичний рік!
Як думаєте, чого публіка очікує від артистів зараз?
Порівняно з 2022 роком, коли ми відчували біль і відчай, у 2023-му ситуація дещо змінилася, і тепер музиканти дають гарну, потужну, позитивну емоцію, яка так потрібна людям. Без цього було б психологічно важче витримувати. Українці в унісон співають пісні гурту "Без обмежень", Артема Пивоварова тощо. Завдяки цьому приходить розуміння, що життя триває. Подивіться на аншлаги у Макса Барських, гурту "Антитіла", співачки KOLA. Люди проживають ці позитивні емоції, а від того мають сили вірити у краще майбутнє.
Як обирається журі премії? Чи змінився його склад з початку повномасштабної війни?
Журі премії YUNA складається з представників музичної індустрії, які не створюють музику, але професійно її використовують у власній діяльності не менше за п'ять років, і на момент формування складу журі обіймають відповідну посаду, а саме: програмні директори/музичні редактори національних мережевих радіостанцій; програмні директори, продюсери/редактори музичних телеканалів; музичні продюсери телевізійних шоу; музичні оглядачі, музичні критики, музичні аналітики газет, журналів та інтернет-видань; представники квиткових операторів. Також до складу журі входять переможці премії YUNA та володарі нагороди "За особливі досягнення в музиці", які доєднуються до голосування на другому етапі. Звісно, склад журі премії постійно змінюється, але не суттєво.
Як пісні та артисти потрапляють у список номінантів?
Номінантів обирають члени журі завдяки референс-листу. Його створюють на основі ротацій FM-радіостанцій та музичних телеканалів. В таких номінаціях, як "Найкращий виконавець/виконавиця", "Попгурт", "Рок-гурт" є певні обмеження. Потрібно мати дві нові пісні, які б ротувалися на радіо протягом року. Компанія Deloitte надсилає кожному членові журі сформований список, а він обирає п'ятірку лідерів у кожній з номінацій. Навесні його оприлюднюють.
Хто стане ведучими премії YUNA-2024?
15 травня відбудеться preparty, де ми хочемо оголосити ведучого премії та імена людей, які будуть вручати нагороди.
Чи буде цього року телеверсія премії?
Телевізійну версію події, як і торік, можна буде подивитися на десятках українських загальнонаціональних і регіональних каналів. У 2023 році премію YUNA показали 50 каналів. Телеверсію транслювали на День Конституції та на День Незалежності. Слідкуйте за анонсами телемовників!
Чи намагалися колись музиканти заплатити оргкомітету, щоб потрапити у список переможців?
Напередодні 4-ї премії YUNA, хтось з менеджерів однієї молодої артистки мені зателефонував і сказав, що вони готові заплатити 35–40 тисяч доларів, щоб їй вручили премію. Звісно, я відмовив. І порадив випускати такі пісні, щоб вони потрапили до референс-листа. Якщо за неї проголосує журі, вона й так отримає статуетку. Нагадаю: підрахунком голосів займається аудиторська компанія Deloitte, вона і визначає переможця у кожній номінації. Результати голосування передають організаторам у заклеєних конвертах безпосередньо під час церемонії нагородження переможців премії YUNA. Лише необізнані люди, які не розуміються у цих процесах, стверджують, що нас можна якось підкупити, а це буцімто означає, що можна купити й Deloitte.
Чи були артисти, які образилися на оргкомітет за те, що не отримали премію YUNA?
Це світовий досвід, адже завжди, коли проходить вручення премій "Оскар" чи "Ґреммі", таблоїди пишуть, що вони не згодні з тим, кого оголосили переможцями. Артисти пишуть, що вони образилися, що вони були переконані у перемозі... Це частина життя. Я спокійно на це реагую: у нас все зроблено абсолютно прозоро, і є регламент, якого ми чітко дотримуємось. Сьогодні хтось може образитися, а наступного року отримає премію. Це все складно передбачити, а реакція артистів зрозуміла — вони емоційні люди.
Як, на вашу думку, трансформувався український шоубізнес за останній рік, і які тренди в музичній індустрії ви бачите?
YUNA — це дзеркало музичної індустрії України, адже шоубізнес і музика трансформуються, з'являються нові імена. Цьогоріч, до прикладу, Злата Огнєвич, яка до цього тільки раз була номінована, отримала аж чотири номінації, у той час, як співачка KOLA представлена у номінації "Найкращий дует/колаборація" 4 з 5 разів. А от MONATIK вперше з часів 4-ї премії YUNA взагалі не був номінований.
Чи є артисти, яких ви вважаєте новими феноменами в українському шоубізнесі?
Феномен №1 зараз — Klavdia Petrivnа, яка як диджитал-артистка сьогодні вже збирає Палац Спорту і підкорила українські музичні чарти. Наскільки довго це продовжуватиметься — я не знаю, бо в історії шоубізнесу буває різне. Але наразі це дійсно топ, і їх спільна робота з Артемом Пивоваровим — це супер.
Зазначу, що колаборація цих артистів, якщо і буде номінована, то вже 2025-го, бо звітний рік YUNA збігається з календарним. Зараз змагаються пісні, альбоми, все, що видавалося протягом 2023 року.
Також одним із нещодавніх відкриттів для мене став виконавець Cheev. Я був приємно вражений, коли побачив, як люди реагують на його пісні.
Минулого року додатковими преміями "За волонтерство" або "За вклад в індустрію" нагородили декількох артистів, які не перемогли в основних номінаціях. Чи це означає, що ви намагаєтеся "зі всіма дружити, нікого не образити, всіх задовольнити"?
Абсолютно ні. Просто ми живемо під час війни. І особливо в перший рік нам треба було відзначити тих, хто зробив значний внесок у волонтерські проєкти. Ми цю історію продовжимо і цього року. Буде декілька спеціальних відзнак, але про них ви дізнаєтеся безпосередньо під час церемонії вручення премії.
Що порадите артистам "старої школи", щоб втриматися сьогодні на плаву?
Якщо брати світовий шоубізнес, то було й таке, коли Адель два роки поспіль отримувала "Ґреммі", потім була пауза, а потім знову отримувала цю премію. Тобто це залежить від контенту, від вдалої пісні, від якоїсь важливої події. І великі артисти, зокрема MONATIK, а це точно великий артист, я впевнений, зробить стільки, що в нього ще буде не одна YUNA. Те саме можна сказати й про Юлію Саніну (The Hardkiss). Це ті артисти, яких у жодному разі не можна списувати з рахунків. Просто такий рік, що нові імена здійснили щось проривне — це для членів журі було нове і цікаве. Але, знаєте, буває й нові виконавці довго тримаються на ринку. Навіть якщо взяти переможців номінації "Відкриття року" за всю історію премії, то є і досі популярні, і ті, про кого взагалі забули.
До прикладу, Lida Lee — дуже гарна артистка, вона свого часу вистрілила і стала відкриттям року-2021. Але потім обрала жанр кабаре, більш театральний жанр. Тобто із мейнстриму вийшла. Мабуть, їй там комфортніше. Все залежить від артиста. От співачка KOLA показує чудові результати вже другий рік поспіль.
Як зробити так, щоб у номінаціях з'являлося все більше нових імен?
Тут є цікавинка в голосуванні. Якщо уважно подивитися на списки номінантів YUNA різних років, можна помітити, що вони постійно оновлюються на 30-40%. І щороку 5–6 артистів виграють нагороди вперше у кар'єрі. Не дають Полу Маккартні кожного року "Ґреммі", тому що він найвидатніший музикант в історії музики. (Сміється.) Тобто це залежить від того, що артист зробив протягом року. Тому ніхто не гарантує "Оскар" чи статуетку YUNA щороку.
Ви були речником на конкурсі "Євробачення-2017". Чи слідкуєте ви за цьогорічним конкурсом та як оцінюєте шанси України на перемогу?
Я був не тільки речником. Як хтось колись пожартував, єдине, що я не робив в історії Євробачення — це не співав на сцені. У різні часи я був речником, режисером трансляції голосування, двічі консультантом, двічі коментував Євробачення, був його ведучим і навіть співавтором українських пісень для конкурсу. Звісно, я слідкую за Україною і впевнений, що Jerry Heil і alyona alyona потраплять у сімку найкращих. Зараз дещо складніше визначити лідерів, оскільки змінилися правила. Раніше я завжди вгадував п'ятірку. А тепер до балів експертного журі ще додають бали глядачів. Спрогнозувати як проголосують люди — складно, адже все залежить від того, на якій хвилі буде аудиторія. Однак, за оцінками журі, я думаю, Україна точно буде в п'ятірці лідерів. Зрештою, я впевнений на 100%, що у фіналі Jerry Heil і alyona alyona опиняться не нижче за сьому сходинку.
Читай також: Оголошено номінантів премії YUNA-2024: хто боротиметься за головну музичну премію України