Сильний штучний інтелект: що таке AGI та коли він замінить людей

Сильний штучний інтелект: що таке AGI та коли він замінить людей Скриншот відеогри Detroit: Become Human. Фото: quanticdream.com

Уявімо собі світ, в якому машини не тільки виконують завдання, а й думають, навчаються та адаптуються так само, як люди. Сьогодні це — не просто сцена з sci-fi, а цілком реальне бачення сильного штучного інтелекту (AGI). Але що таке AGI, чи замінить він людство та як скоро це може відбутися?

AGI розшифровується як "сильний", "загальний" або "генералізований" штучний інтелект. На відміну від "вузького ШІ", призначеного для окремих функцій — розпізнавання голосу, текстових чатів, гри в шахи тощо — AGI зможе виконати будь-яке інтелектуальне завдання, традиційно відведене людині. 

Дослідник Азійського університету (Малайзія) Азізі Осман навів 4 потенційні переваги AGI:

  1. Відкриття та інновації. AGI може прискорити науковий прогрес із безпрецедентною швидкістю. Синтезуючи величезні обсяги даних, ШІ в змозі зробити прорив у фізиці, медицині й інших галузях. Наприклад, AGI може допомогти розв'язати складні проблеми у створенні ліків, ба навіть розкрити таємниці Всесвіту, які століттями вислизали від дослідників.
  2. Персоналізована освіта. Вловлюючи сильні та слабкі сторони кожної людини, AGI-викладач може надавати індивідуальні інструкції, які допоможуть учням повністю розкрити свій потенціал. Це може забезпечити якісну освіту, доступну для людей по всьому світу, незалежно від їхнього соціально-економічного становища. 
  3. Ухвалення рішень. Завдяки обробці великих масивів даних у режимі реального часу AGI може вплинути на рішення в різних галузях — від економіки до політики, від розподілу ресурсів до зміни клімату.
  4. Глобальна допомога. AGI може не тільки покласти край нагальним проблемам людства, а й запобігти новим. Приміром, "сильному ШІ" можуть довірити розподіл відновлюваної енергії чи оптимізацію сільськогосподарських практик.
Художня ілюстрація AGI від Novoto Studio в межах проєкту Visualising AI, запущеного Google DeepMind. Фото: Unsplash

Втім, створення AGI — далека від завершення робота, у якій беруть участь глобальні організації та дослідники. У США пальму першості втримує лабораторія досліджень штучного інтелекту OpenAI, відома своїм віртуальним помічником ChatGPT. Серед інших гравців на ринку машинного навчання — DeepMind, дочірня компанія Alphabet, материнської компанії Google. А віднедавна виклик західному домінуванню кинули азійські стартапи, як-от китайський чатбот DeepSeek.

Днями OpenAI випустила нову модель ШІ "o3-mini" — подейкують, у відповідь на раптовий успіх DeepSeek. Модель уміє, приміром, створювати вичерпні дослідницькі звіти за лічені хвилини — все завдяки аналізу величезних обсягів онлайн-даних. Нову розробку OpenAI вже нарекли значним кроком на шляху до AGI-революції. Ось тільки коли вона відбудеться?

Коли машина замінить людину

У 2023 році Інститут майбутнього людства (Future of Humanity Institute) опитав дослідників штучного інтелекту. В середньому респонденти відвели повноцінній появі AGI 2060 рік. Але дехто висловив думку, що це може статися вже у 2035 році!

Фото: Freepik

Чимало дослідників — той-таки Азізі Осман або ж "Хрещений батько ШІ" та лауреат Нобелівської премії з фізики Джеффрі Хінтон — побоюються ризиків, пов'язаних зі впровадженням "сильного ШІ" в побут. Які вони?

  • Проблема контролю. Навіть серед учених не вщухає острах, що коли ШІ перевершить людський інтелект, він може стати неконтрольованим. Надрозумний AGI може діяти непередбачувано та шкідливо, особливо якщо його цілі розходяться з людськими цінностями. Наприклад, ШІ, якому доручили оптимізувати використання ресурсів, може вирішити, що людське споживання є нераціональним.
  • Економічні потрясіння. Якщо машини зможуть виконувати майже всі завдання, які зараз виконує людина, мільйони робочих місць спорожніють. Як наслідок — масове безробіття й класова нерівність. Втім, царина ШІ цілком може дати поштовх появі нових професій — питання лише в тому, який відсоток людства буде готовий адаптуватися до таких реалій.
  • Загроза безпеці. Потужність AGI може обернутися проти його ж творців. Умовний зловмисник або ворожа авторитарна держава може взяти "сильний ШІ" на озброєння, використовуючи його для кібератак, стеження, ба навіть біологічної війни.
  • Моральна дилема. Досі під питанням етичний статус AGI. Якщо "сильний ШІ" набуде свідомості й емоційного інтелекту, людство зіткнеться з двоїстим вибором щодо їхніх прав і поводження з ними. Чи заслуговує ШІ, який демонструє почуття, на правовий захист? Якщо машини вирішать іти за власним покликом "душі", як реагувати людству?

Моральний клубок спробувала розплутати французька студія Quantic Dream. Її хітовий інтерактивний фільм Detroit: Become Human демонструє світ, де AGI став реальністю, а андроїди, створені для обслуговування людей, починають усвідомлювати себе та вимагати рівних прав.

У 2018 році, коли вийшла гра, багатьом геймерам вона здавалася просто натяком на реальні пригнічені верстви суспільства. Але сьогодні компанії, що працюють над AGI, як ніколи серйозно обговорюють можливі сценарії розвитку подібних систем.

Шлях до AGI ще довгий — але його поява ближчає щохвилини. У руках покоління "Бета", народженому у 2025-му й пізніше, "сильний ШІ" може перевернути уявлення про світ і стати його порятунком. Або ж — шляхом до загибелі...

Читай також: Яким буде покоління "Бета"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації