Яким буде 5G в Україні: міфи, переваги, перспективи
Днями столичний офіс компанії Vodafone вперше в Україні провів тестування 5G (англ. 5th Generation) — п'ятого покоління мобільних мереж або п'ятого покоління бездротових систем. Ми вирішили розібратися, як в країні змінювали стандарти зв'язку.
Як ми жили до цього?
Головною відмінністю 5G від 4G є швидкість роботи — якщо для бездротового інтернету четвертого покоління максимальна швидкість передачі даних досягає 10 Мбіт за секунду, то для п'ятого ця швидкість зростає мінімум до 100 Мбіт за секунду.
Шлях до 5G в України був досить довгим. Якби не повномасштабна війна, кожен з нас вже ходив би з новим стандартом зв'язку.
Восени 2020 року уряд затвердив План розвитку 5G в Україні. Оголосити тендер на частоти планували у жовтні 2021-го. Стандарт мали запустити у 2022 році, але до цього питання повернулися лише у 2023-му, коли голова Мінцифри Михайло Федоров повідомив про пілотний запуск 5G у 2024 році. За словами Федорова, 5G надасть ще більше можливостей як для цивільного, так і для військового використання.
Ми маємо розвивати інновації та наздоганяти світ, навіть попри повномасштабну війну, — заявив глава Мінцифри.
Сьогодні 5G працює в понад 90 країнах світу. Наприклад, країни ЄС планують покрити 5G територію всіх міст та основних шляхів до 2025 року. А в Україні й досі діє стандарт зв'язку 4G. А що було до?
🐌Першим був 1G. Цей стандарт сотового зв'язку лише голосового набору, зроблений на аналоговому способі передачі, з'явився у 1980 році. Технологія 1G працювала в діапазоні 800 МГц і забезпечувала швидкість передавання даних всього 2,4 кбіт/сек. Попри це 1G є важливим етапом у розвитку телекомунікаційних мереж.
🧱Згодом у 1991 році з'явився 2G, це та сама літера "Е" у твоєму смартфоні, яку можна побачити й сьогодні під час планових відключень світла. На відміну від 1G, друге покоління стандарту зв'язку — це перша цифрова технологія, що дозволяє передавати й голосові дзвінки, й SMS. Передача даних відбувається через GPRS на швидкості до 53,6 Кбіт/с або по Edge (E) до 220 Кбіт/с.
Цифровий зв'язок — область техніки, пов'язана з передачею цифрових даних на відстань.
Вже за 10 років сталося неймовірне. Світу презентували новий стандарт зв'язку — 3G.
🔥3G — це справжня революція, покоління цифрового мобільного зв'язку під назвою UMTS зі швидкістю передачі даних до 384 Кбіт/с. Трохи згодом вийшли "оновлення" у вигляді стандартів HSDPA та HSDPA+, які працюють до 7,2 Мбіт/с та 42 Мбіт/с. А ще це найперший стандарт зв'язку, який отримав швидкий мобільний інтернет.
Разом зі стандартом HSDPA+ з'явилася концепція MIMO — це метод просторового кодування сигналу, що дозволяє збільшити пропускну здатність каналу, в якому передача та приймання даних здійснюються системами з кількох антен.
Ще одним з плюсів 3G є функція — Hand-off. Це коли до двох вишок підключається кінцеве (користувальне) обладнання одночасно і при передачі даних відсутнє скидання виклику.
⚡️4G, також відома як LTE, була створена у 2009 році й запропонувала вищу швидкість передавання даних, широкий спектр послуг та надійний зв'язок. 4G працює у частотному діапазоні 2,6 ГГц і забезпечує пропускну здатність до 100 Мбіт/сек. Завдяки цій технології мобільні оператори можуть надавати користувачам раніше недоступні послуги, такі як потокове відео в HD-якості, VR та багато іншого. Завдяки цьому сьогодні можна спокійно грати в онлайн-ігри, дивитись TikTok та Reels в Instagram.
👽5G — нове покоління інтернету, яке з'явиться в Україні найближчим часом. Для повноцінного старту роботи 5G необхідно звільнити радіочастоти, які використовуються у мережі 5G. Зараз на них працює телебачення, але воно може працювати й в нижчих діапазонах. Цим питанням вже займається Мінцифри. П'яте покоління зв'язку передбачає швидкість інтернету до 1-2 Гбіт/с.
Це дозволить людям у режимі реального часу керувати транспортом, детально досліджувати погодні умови та координувати тисячі ШІ-водіїв авто. Тож, майбутнє вже поряд.
Міфи, якими налякали світ
Разом з появою 5G з'явилася й купа міфів про те, як ця технологія шкодить здоров'ю людини.
- Однією з перших "лякалок" стала версія про смерть птахів. Історія цього фейку тягнеться вже шість років. У 2018-му з'явилася новина із заголовком: "Сотні птахів загинули внаслідок тестування системи 5G у Гаазі, Нідерланди". Згодом місцева влада повідомила, що птахів отруїли, тому конспірологічні версії на деякий час затихли.
- Потім з'явилися фанати теорії змови на основі дослідження National Toxicology Program, яке відстежувало вплив радіохвиль, що випромінюють телефони, на щурах та мишах. На їх думку, самці щурів, які піддавалися випромінюванню, значно частіше, ніж ті, які не були піддані цьому впливу, мали рак (пухлини в серці та мозку). Таку страшилку спростували науковці: щури піддавались впливу радіохвиль 2 роки протягом 9 годин щодня, але доза випромінювання перевищувала рівень випромінювання звичайних телефонів. З цього приводу Всесвітня організація охорони здоров'я заявила, що науковцями не встановлено негативних наслідків для здоров'я, спричинених використанням мобільних телефонів загалом.
- У 2022 році фанати теорії змови стверджували, що вчені начебто створили штучну молекулу ДНК, якою можна керувати за допомогою мереж 5G. За їх словами, подібна технологія спроможна зробити покірною будь-яку живу істоту. Але молекула ДНК — це подвійна спіраль, кожна нитка якої складається з нуклеотидів: аденіну, тиміну, гуаніну та цитозину. Приймати чи передавати радіохвилі вони не здатні, але штучна ДНК насправді існує. У 2019 році вчені з Лабораторії молекулярної біології Медичної дослідницької ради в Кембриджі створили бактерію, яка відрізнялася від свого природного аналога тим, що мала коротшу послідовність ДНК. Як ти розумієш, синтетична бактерія не покинула межі лабораторії. Нове покоління 5G працює за допомогою радіохвиль. Новий стандарт зв'язку використовує ті ж частоти, що і 4G, Wi-Fi та поліційні радари. Тож, на ДНК це не впливає.
Наразі безпека технології 5G для людини підтверджена ВООЗ та Міжнародною комісією із захисту від неіонізуючого випромінювання. Тож, найближчим часом ми зможемо ще швидше публікувати та завантажувати свої "відосики" та музику.
Хоча в деяких країнах світу ще тільки почали розвивати та впроваджувати 5G, вже стартували роботи зі створення шостого покоління — 6G.
Читай також: Не ТЕЦ єдиними: альтернативна енергетика в столиці