Як це: створити український маркетплейс під час війни?

Як це: створити український маркетплейс під час війни? Фото: маркетплейс "Вауч"

Відкриття власної справи потребує багато зусиль та пильності, а зробити подібне після повномасштабного російського вторгнення особливо важко. 

ТиКиїв поспілкувався із засновницею першого маркетплейсу української косметики "Вауч". Анастасія Кулібаба розповіла про запуск у війну, переваги українських перед іноземними брендами, головні труднощі стартапу та, звісно, про особливість догляду за шкірою взимку.

Як з'явилася ідея створити маркетплейс?

На початку 2022 року я почала цікавитись українськими брендами косметики. Щоб скласти список із п'яти брендів, я опитала своїх знайомих. Потім познайомилася з новими для себе компаніями через статті у ЗМІ, соцмережі. А пізніше Instagram вже сам почав пропонувати сторінки українських виробників.

Хоча їх насправді величезна кількість, ні я, ні моє оточення не знали про ці бренди. Тому для знайомства з ними я замовила кілька продуктів, вивчила склад косметики, протестувала і була вражена. Наші виробники використовують натуральні інгредієнти, створюють і доглядову, і декоративну косметику, ще й додають класне паковання.

Тоді мені захотілося зібрати всі ці бренди в одному місці – на маркетплейсі, де буде зручно ознайомитись з усіма, дізнатися про косметичні компанії, продукцію та замовити собі щось.

Анастасія Кулібаба, засновниця Вауч
Фото з особистого архіву Анастасії Кулібаби 

Щороку кількість конкурентів у цій ніші зростає. У чому особливість вашого бренду?

Кількість українських виробників косметики справді стрімко зростає. Тільки за час війни запустили понад п'ять брендів. І це лише ті, з якими "Вауч" веде діалог про партнерство.

Насправді у нас немає прямих конкурентів. Ми – єдиний маркетплейс, який працює тільки з українськими брендами, продає лише косметику і напряму спілкується з виробниками.

Головна перевага й особливість у тому, що це вхідна точка у світ українських брендів косметики. І найліпше те, що ми ретельно підбираємо бренди, з якими працюємо. Зараз все українське стало як ніколи актуальним. Ми створили платформу, що полегшує процес переходу на нашу косметику.

В чому перевага маркетплейсу перед іноземними брендами?

Перевага маркетплейсу у тому, що він зручний у користуванні, зрозумілий. Ми перебуваємо в Києві, швидко відправляємо замовлення. Ми на зв’язку з усіма виробниками, тож завжди передаємо їм фідбеки від наших клієнтів.

Якщо говорити про косметику, то переваг українських продуктів над іноземними також багато: від натурального складу до розмірів виробництв і зручності у комунікації. Через те, що виробництва українських брендів не дуже великі, продукція завжди свіжа. Тоді як продукти з іноземних виробництв, що продаються тут, здебільшого замовляються декількома тисячами одиниць, тож можуть лежати на складах місяцями, а то й роками.

Маркетплейс "Вауч"
Фото: маркетплейс "Вауч"

Українські виробники унікальні тим, що розробляють продукти самостійно, підбирають склад, часто створюють тестові групи зі своїх клієнтів, збирають відгуки і вдосконалюють продукт перед повноцінним запуском. Що стосується сервісу, то у нас він завжди відрізнявся від іноземного, і косметична індустрія не виняток. Пакування, збір фідбеків, реакція брендів, швидкість відправлень – це все дуже важливо для наших партнерів і для нас.

Які важливі компоненти для здоровʼя та шкіри ви використовуєте?

Потрібно розуміти, що для кожного сезону важливі свої компоненти. Наприклад, взимку краще використовувати засоби з вітаміном С. В нас є кілька серумів з вітаміном С від "М2О" та Mixtura. Також важливо не забувати про SPF-захист від сонця, він однаково важливий у будь-який сезон року. Шкіра під очима потребує окремої уваги. Серум під очі від Dotyk, ролер від "М2О", крем від набряків від Ptichkin Sad – все це та багато іншого покупці зможуть знайти у нас на сайті та підібрати найкращий продукт для свого типу шкіри.

Чи підтримуєте ви екологію, обираючи коробки для косметики?

Так, більшість брендів обирають екологічне пакування. Можна відзначити тут бренд Anvi, у них абсолютно натуральні складові косметики й таке ж пакування. Все повністю органічне, без будь-яких домішок.

Маркетплейс "Вауч"
Фото: "Вауч" на Kyivness

Опишіть свого клієнта.

Клієнт маркетплейсу "Вауч" – це дівчина або хлопець, які вирішили перейти на вітчизняну косметику. Вони активні, люблять українське, цікавляться тим, що відбувається у нашій країні, відкриті до нового, готові експериментувати.

"Вауч" у своїй назві та брендингу несе радість і позитив. Наші клієнти розділяють такі емоції. Коли наносиш ароматний кремчик і радієш йому весь день – це приємне, яскраве відчуття. Або коли вже не терпиться забрати посилку з новою косметикою на "Новій Пошті", аби швидше протестувати її на собі. 

Як війна вплинула на вашу роботу та логістику?

Ми запустили "Вауч" під час війни, тому одразу пристосовувалися до умов, які склалися у нашій країні. Радіємо "Новій Пошті" разом з усіма підприємцями в Україні, адже маємо змогу швидко доставляти замовлення у всі куточки нашої країни.

Маркетплейс "Вауч"
Фото: маркетплейс "Вауч"

Певні труднощі з’явилися восени через відключення світла. Деякі виробництва затримували відвантаження косметики, бо електроенергії могло не бути по кілька діб. За місяць-два все стабілізувалось, у багатьох виробників з’явилися генератори, і ми повернулися до стабільної роботи.

Які особливості роботи в Україні?

Я б сказала, що проблема зі світлом найбільш неприємна. Адже це те, що ти не можеш контролювати, і в таких умовах можуть зупинятись виробництва. Звісно, що ракетні обстріли – це найгірше, що може бути. Але я вірю у те, що це омине і "Вауч", і наших партнерів.

Що варто знати при запуску стартапу в нинішніх умовах?

Важливо розуміти, що український бізнес вже давно поставив дуже високу планку. А вітчизняний клієнт постійно її підвищує.

В Україні просто неможливо робити бізнес із поганим сервісом, не клієнтоорієнтований, незручний, неякісний. Переконана, що у таких стартапів немає майбутнього. Наші клієнти дуже вимогливі, уважні до деталей. В умовах війни всі ці речі тільки примножились, і через високу емоційну напругу в нашій країні люди можуть бути роздратовані, прискіпливі. Для бізнесу це виклик, але корисний: дослухаючись до клієнтів, можна поліпшувати свій проєкт.

Гадаю, зараз особливо важливо слухати аудиторію, бути на зв’язку з нею і не випадати з інформаційного простору. У Мережі легко знайти бізнеси, які наче перебувають у вакуумі, ніби немає війни, ніби нічого не змінилося. Мені здається, що це викликає відразу, адже відчуваєш, що ви не на одній хвилі, ви про різне.

Чи надаєте ви консультації клієнтам у підборі індивідуального догляду?

Так, нам завжди можна написати в Instagram, і ми підберемо продукти, які підійдуть конкретній людині. Ми спілкуємось із виробниками, із косметологами й раді допомогти клієнтам підібрати для себе ідеальні продукти українських брендів. 

З чого повинен складатися зимовий догляд за шкірою обличчя та тіла?

Взимку наша шкіра потребує гарного зволоження. Це точно має бути щільний денний крем на кожен день. Зараз так багато класних сироваток для зволоження від українських виробників. Всі вони наповнюють шкіру та захищають її від подразнень та ранніх зморщок. Гарні сироватки у Sue, Marichka. У багатьох брендів є цей продукт, адже це must-have будь-якої косметички!

Для тіла я б порекомендувала набори, як, наприклад, у "М2О" – СПА для рук та ніг. Догляд може завершити правильно підібраний лосьйон для тіла.

Маркетплейс "Вауч"
Фото: бокси "Вауч"

Порадьте п'ять продуктів для повсякденного догляду за шкірою.

  1. Олеогель від Ptichkin Sad або "M2O" для очищення шкіри.
  2. Денний крем за типом шкіри.
  3. Крем під очі.
  4. Баттер або лосьон для тіла, що виконує функцію зволоження та створює приємний запах.
  5. Олійка для шкіри голови для гарного стану волосся у будь-який період року.
Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_3617.jpeg - Вікторія Головач
Редакторка ТиКиїв, закохана у Київ, у його ритм та красу. Люблю розповідати про місто через голоси його мешканців.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації