10 питань про моду до стилістки та іміджмейкерки Анни Пономаренко
Як зібрати гардероб, який буде не лише модним, а й функціональним? Поговоримо зі стилісткою та іміджмейкеркою Анною Пономаренко!
- Анно, які ключові елементи формують індивідуальний стиль людини?
Стиль тому й називається індивідуальним, бо спирається на те, з чого складається кожна людина: цінностей, світогляду, переконань, травм, прив'язаностей, уподобань, соціальних ролей... Всі ці складові проявляються в зовнішності, усвідомлено чи ні. Окрім цього, є антропометричні дані, спосіб життя, колірна гама та послання, які ми передаємо в зовнішній світ. Тобто персональний стиль — це мозаїка. Важливо знати, з яких елементів складається ваша.
- Чи потрібно кожному розумітися на моді, цікавитися трендами, чи можна й без цього спокійно жити?
Кожній людині корисно знати глобальні тенденції. Мода — це відображення соціального життя. Тренди не з'являються як примха якогось дизайнера, а виникають як відповідь на те, що відбувається довкола нас. Тому слідкувати за тим, куди рухаються тенденції, корисно для тих, кому важливо бути сучасною людиною, розвиватися, пізнавати нове. Але необов'язково щосезону повністю оновлювати гардероб, щоб бути стильним.
- Із яким запитом люди найчастіше звертаються до стилістів-іміджмейкерів?
Два найпоширеніші запити: "Повна шафа речей, а носити нічого" та "Не знаю що мені личить, як знайти свій стиль". Обидві проблеми виникають через відсутність системи в побудові гардероба та підходу до власного стилю. Й обидві — можна розв'язати шляхом дослідження себе та уявлень про те, якою може бути стильна людина.
- Чому ж у шафи багатьох із нас потрапляють речі, які ми потім не носимо?
Тому що зазвичай люди не ставляться до шопінгу та створення гардероба, як до окремої важливої частини життя. Похід по магазинах чи онлайн-серфинг по Instagram може виконувати найрізноманітніші функції: зняття стресу, розваги, гаяння часу, потреби приглушити біль та відчуття порожнечі всередині... Через це у шафу потрапляє випадкове вбрання, багато однакового одягу, немає бази, а є тільки попурі з яскравих або нудних речей...
Формування гардероба — це така ж робота над собою, як підбір режиму тренувань чи системи здорового харчування. Цей процес потребує уваги, часу та ресурсу. Особливо, якщо у вас в родині чи у близькому колі не було гарного прикладу формування персонального стилю.
- Які найпоширеніші помилки люди роблять, намагаючись слідувати трендам?
Намагаються виглядати занадто модно. Тобто в одному образі поєднують все наймодніше та найдорожче, що мають у гардеробі. Також популярна помилка — сліпо наслідувати тренд, навіть якщо він не підходить людині за анатомією чи самовідчуттям. Сюди ж додам копіювання образів інфлюенсерів чи зірок "без поправки на себе". Люди просто повторюють look, а потім нічим не відрізняються від інших.
- Що можна в житті змінити за допомогою одягу, а що — ні?
Можна змінити самосприйняття, поєднати внутрішнє відчуття себе із зовнішнім, навчитися більше любити себе, бути добрим до себе, подобатись собі, стати сміливішим, брати більше від життя, вивільнити час на власні справи. Але за допомогою одягу неможливо врятувати стосунки, зустріти "принца", знайти чарівну пігулку від усіх проблем.
- Як правильно інвестувати у свій гардероб, щоб він залишався актуальним протягом тривалого часу?
Для цього потрібно провести аналіз свого способу життя, потреб в одязі, уподобань та бюджету. Після цього — виділити категорії, які варті інвестицій і ті, що ви постійно використовуватимете. Наприклад, дорога брендова сумка для роботи. Якщо ви будете носити її 300 днів на рік протягом 5–7 років — це вдала інвестиція. Якщо ж ви купуєте дорогу річ, яку одягнете 1–2 рази — це провал. Верхній одяг, штани, жакети, аксесуари та взуття потребують більше вкладень, бо використовуються протягом кількох сезонів. Універсальні "спокійні" фасони будуть довше залишатися актуальними, ніж гостромодні.
- Які базові речі повинні бути в гардеробі кожної людини?
Я вважаю, що гарні штани. Це актуально і для жінок, і для чоловіків. Штани правильної для вас довжини та посадки здатні зібрати навколо себе прекрасний гардероб у будь-якому стилі. Все інше — опційно.
- Які речі у 2024 році стали антитрендами — що краще не одягати?
Антитрендами завжди стають речі та комбінації, що свого часу були ультрамодними. Через шалену популярність вони швидко набридають і стають проявом несмаку. Наприклад, така доля спіткала тренд носити жакети з ременем. Декілька сезонів поспіль це було стильно, а зараз виглядає застаріло.
Також відзначу штани та шорти з відворотом на поясі, що демонструє контрастне внутрішнє оброблення. Тенденція змістилася до низької посадки.
Масивні кросівки у стилі Balenciaga також стали антитрендом після шаленої популярності впродовж кількох років. Їм на зміну прийшли вінтажні моделі з 1980-х.
Мініспідниці А-силуету з маленьким розрізом попереду теж посунули спідниці зі складками із середньою посадкою.
Загалом, кожна з цих тенденцій може продовжити своє життя у тих гардеробах, у яких вони є частиною ідентичності й повністю відображають людину. Стиль не може бути абсолютним чи сталим — це не точна наука.
- Які модні правила можна та навіть варто порушувати?
Однозначно варто розуміти, що будь-яке модне правило може не стосуватися конкретно вас! Додам ще, що міксувати в одному образі декілька стилів завжди цікавіше, ніж обирати монообраз. Це також стосується кольорів і фактур.
Крім того, корисно ламати стереотипи. Наприклад, що мініатюрним жінкам протипоказаний оверсайз, а високі — не можуть носити вертикальну смужку... Грайте за своїми правилами — так цікавіше!
Читай також: Ефект моди та конформізм: звідки беруться тренди?