День донора: де здати кров у Києві
14 червня у світі відзначають Всесвітній день донора крові, який покликаний сприяти добровільному й безплатному донорству крові. Де здати кров у Києві, щоб врятувати чиєсь життя?
Відповідну резолюцію про започаткування Всесвітнього дня донора крові Всесвітня асамблея охорони здоров'я ухвалила в травні 2005 року. Цей день — це подяка добровільним неоплачуваним донорам за їхній благородний вчинок та порятунок життя людей, що потребують переливання донорської крові (та/або її компонентів).
Дата (14 червня) обрана не випадково, оскільки в цей день 1868 року народився Карл Ландштейнер — австрійський лікар, імунолог, який у 1930 році отримав Нобелівську премію за відкриття груп крові людини.
Для України цей день має особливе значення, адже відзначається в умовах російсько-української війни. Кожен з нас повинен робити все можливе для збереження життя захисників і захисниць. Також важливо пам'ятати про цивільних, які страждають від ракетних та артилерійських обстрілів — їм теж потрібна донорська кров. Здаючи кров, ми даруємо шанс на порятунок іншій людині.
Слово "донор" походить від латинського dono — дарую. Різноманітні активності, які відбуваються в цей день, мають підвищити рівень обізнаності населення щодо необхідності регулярного донорства крові з метою забезпечення якості, безпеки та доступності крові та(або) її продуктів для тих, хто її потребує.
Хто може бути донором крові?
Згідно із законом "Про донорство крові", донорство крові та її компонентів — добровільний акт волевиявлення людини, що полягає у даванні крові або її компонентів для подальшого безпосереднього використання їх для лікування, виготовлення лікарських препаратів або використання у наукових дослідженнях.
Донором може стати будь-яка людина, що відповідає таким критеріям:
- дієздатний громадянин України,
- віком від 18 років,
- який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань.
Особи, хворі на інфекційні хвороби, що можуть передаватися через кров, або інфіковані збудниками таких хвороб, можуть залучатися до виконання донорської функції лише у разі подальшого використання отриманих від них крові та (або) її компонентів виключно для проведення наукових досліджень, виготовлення діагностикумів та інших продуктів, що не призначаються для введення реципієнтам. Взяття крові та (або) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що здоров'ю донора не буде заподіяно шкоди.
Як стати донором крові?
Для того, щоб стати донором крові, слід звернутись до станції переливання крові чи центру крові, наприклад, у Київський обласний центр служби крові чи Київський міський центр крові.
Ресурси, такі як донор.юа або сторінки благодійних фондів, містять базу медичних закладів, що збирають кров, а також адресні потреби по центрах крові. Також на цих платформах можна ознайомитись з вимогами щодо підготовки перед здачею крові.
До речі, лікарі дослідили, що завдяки здачі донорської крові відбувається активізація системи кровотворення. Внаслідок крововтрати після здачі донорської крові кістковий мозок посилює поповнення кров'яного русла новими еритроцитами. У результаті цього покращується обмін речовин, це є також профілактикою різноманітних захворювань. Здаючи кров, донор вивільняє свій організм від надлишку крові. Регулярне донорство знижує ризик розвитку тромбозів та онкологічних захворювань.
Ті, хто здають кров регулярно, менше хворіють і довше живуть, що може бути пов'язано як із користю від самих донацій крові, так і з тим, що такі люди ведуть здоровіший спосіб життя. В межах донації донори проходять безплатний тест на сифіліс, ВІЛ, гепатити та інші показники крові. Це чудова можливість постійно вести моніторинг стану свого здоров'я, а також бути певним, що твоя кров безпечна для реципієнтів.
З протипоказаннями щодо донорства крові та її компонентів можна ознайомитися тут.
Читай також: Як стати донором органів після смерті