Як карта ляже й ворожка скаже: психолог пояснює, до чого призводить магічне мислення
Українські телеекрани впереміш з важливими для країни новинами показують нам ворожок і магів усіх мастей. За популярністю відьми й чаклуни скоро зрівняються із зірками естради. Вони навіть розказують нам з YouTube та соцмереж, коли закінчиться війна… "ТиКиїв" вирішив розібратися, чому українцям магія прийшлася до душі та чи варто на неї покладатися.
Сплеск цікавості українців до магії у різних її проявах (від таро й астрології до нумерології й мольфарів) психологиня, гештальт-терапевтка Анастасія Котляр вважає закономірним й навіть передбачуваним.
"Коли є довготривала криза (внутрішня або зовнішня), люди переживають екзистенційні ситуативні стреси та велику кризу одночасно. У війну навіть у громадян із п'ятьма вищими освітами, здоровою нервовою системою та гарними соціальними зв'язками ресурс виснажується. І з часом вони починають регресувати. А коли людина скочується до стану інфантильності, вона культурально повертається в умовний "мезозой", коли наші пращури вірили в Бога Грому чи Бога Вітру, вона теж починає вірити в надприродне. Можна сказати, що вірування в магію є неминучими в затяжній кризі", — пояснює психологиня Анастасія Котляр.
За даними мережі Книгарня "Є", продажі езотеричної літератури, метафоричних та ворожильних карт у 2023 році зросли вдвічі порівняно з 2021 роком.
Нова опора для психіки
Коли старі уявлення про світ руйнуються, підсвідомість шукає інші стовпи, тож віра в магію дає для людської психіки опору, наче готову відповідь на те, що труднощі минуть й обов'язково буде happy end.
"Люди дивляться на світ з позиції дитячості, бо зараз існують в обставинах, які не можуть перебороти, а магічне мислення дає їм підтримку. Звісно, що стратегічного це не працює — не можна планувати життя, спираючись на прогнози, але тактично — можна, бо це дає моральну підтримку у важкі моменти. Коли зруйновані будинки, коли людина переживає загибель близьких й усе фундаментальне зникає, а спиратися на щось треба, бо ресурсу вже немає, зринає віра у щось світле. Це не обов'язково чаклунство, у декого це проявляється вірою в Бога, вірою в щось абстрактне, але обов'язково — добре ", — пояснює гештальт-терапевтка.
У людей є запит на моральну підтримку, і ворожки з магічними здібностями відповідають на цей запит. Цікаво, що навіть якщо у людини був негативний досвід ворожіння й нічого з попереднього прогнозу не здійснилося, вона йде до ворожок знову, бо гадання — це можливість отримати ілюзію контролю.
Скільки коштує впевненість у завтрашньому дні?
Ми вирішили дослідити, скільки українці готові платити за сеанс у мольфарів та чаклунів. Зауважимо, йдеться про тих, хто позиціює себе володарем надприродних здібностей і покладається не на цифри (мова не про нумерологію) чи зорі (астрологічні розрахунки), а власні сили й видіння.
Такса на послуги залежить від впізнаваності чаклуна й від запиту, з яким прийшов клієнт. Щонайменше прийом у маловідомих провидців коштує від 500 до 1000 гривень. Можна поставити питання з однієї хвилюючої теми, наприклад, суто про роботу й доходи, або кохання. Якщо про те й інше — окрема доплата.
Учасники "Битви екстрасенсів" за консультацію беруть від 1500 до 10000 гривень, а за амулет, виготовлений під індивідуальну потребу замовника, — 500 євро. Розпіарені особи, яких запрошують нині на телевізійні ефіри, цінять себе ще дорожче.
Популярна відьма-некромантка Марія Тиха в одному зі своїх інтерв'ю розповіла, що прийом у неї коштує 12000 гривень, ціни обрядів рахує від 1000, але вже доларів.
Віра в диво — це необхідність у війну?
Як скептиків, так і прибічників ворожінь в українському суспільстві вистачає. Приміром, акторка й телеведуча, Заслужена і Народна артистка України Ольга Сумська у надприродні здібності людей вірить, адже пригадує, що її прабабуся Анастасія лікувала людей, зналася на травах, передбачала майбутнє.
"Близькі розповідали про такі її слова: "Дітки мої, прийде час і світ заплутає павутиння і ви всі будете в ньому (інтернет), ви захочете з'їсти чогось смачненького, а не буде". І ще багато чого цікавого. Дійсно, сьогодні таких ароматних овочів, які я куштувала в дитинстві з власного бабусиного городу — не знайдеш", — ділиться акторка.
Окрім того, Ольга Сумська зізнається, що зверталася за консультацією до провидців: "Не приховую, були випадки знесилення, страшного, незрозумілого розпачу, і тоді зверталася до людини, яка знімала з мене цей негатив. Ми, артисти, завжди оточені різними людьми, у кожного своя енергетика, іноді дуже негативна і заздрісна. І саме це руйнує і завдає шкоди. З роками стала відчувати людей, з якими спілкуюсь, працюю. Заздрість і пиху бачу одразу".
Коли працювала в академічному театрі, знаходила у себе підклади. Навіть страшно згадувати той період. Сьогодні працюю в незалежному, антрепризному театрі, у мене немає помічників, агента, сама планую свій графік. І мене це влаштовує, так спокійніше, — пояснює Народна артистка.
Сплеск віри українців в надприродне під час повномасштабної війни Ольга Сумська пояснює потребою вірити у добре: "Зараз у соцмережах сотні ворожок, тарологів, астрологів. Людям в такий страшний період потрібні якісь відповіді на важливі питання і вони їх отримують у такий спосіб. До речі, я і сама підписана на деяких, слідкую за прогнозами щодо можливих обстрілів по містах, небезпечних ситуацій на фронті, політичних передбачень. Багато чого дійсно збувається", — ділиться власним досвідом акторка й телеведуча.
У чому небезпека магічного мислення?
Не будемо виключати можливості зустріти людей із надприродними здібностями, але зауважимо, що на цій ниві є й багато шахраїв, які наживаються на емоційно-нестабільному стані людей. Та крім фінансових ризиків є ще один: перекладання відповідальності за своє життя на інших.
"Величезний мінус у тому, що магічне мислення — це когнітивне викривлення й спотворення реальності, коли відсутня здатність до аналізу й обробки різних фактів. Людина наче потрапляє в "лабіринт Мінотавра" із цим суб'єктивним сприйняттям, вона не може адекватно оцінити свої дії. Тоді прогнози ворожок сприймаються не як можливий варіант розвитку подій, а як чиста монета, а іноді й заклик до дії. Тобто замість того, щоб розв'язати питання логічним способом, люди покладаються на прогнози ворожок", — розповідає гештальт-терапевтка Анастасія Котляр.
Приміром, ворожити на чоловіка й варіанти його повернення — це суб'єктивне магічне сприйняття ситуації, адже логічною в цьому випадку була б розмова з цим чоловіком і обговорення ситуації між вами.
Чому іноді передбачення здійснюються? Тут може бути кілька пояснень — від елементарного вгадування подій до самонавіювання. "Самовтілюване пророцтво — це коли ти в чомусь не впевнений і у розмові з ворожкою про це кажеш, тоді тобі передречуть те, що ти хочеш почути. Майбутнє скоріш за все буде втішним", — говорить психологиня.
Як попрощатися з магічним мисленням?
Коли надміру віриш в надприродне, втрачаєш зв'язок із реальністю, тож магічне мислення стає небезпечним, якщо керуватися лише ним.
"Чіткої інструкції однієї для всіх немає. Тут йдеться про "дорощування" психіки, коли треба усвідомити, що настав час виходити із дитячої позиції й вчитися брати на себе відповідальність за своє життя. Потрібна допомога психологів, бо часто людині складно подивитися на себе зі сторони. Найперше — керуйтеся критичним мисленням", — радить психологиня Анастасія Котляр.
Якщо тобі складно жити без прогнозування майбутнього магічним способом — варто спершу зменшити кількість відвідувань відьом і чаклунів, а згодом влаштувати собі своєрідний детокс — побути без порад сторонніх людей. Бери на себе відповідальність за свої рішення спочатку в дрібних питаннях і поступово переходь до глобальних.
Текст: Ксенія Середа