0:00/0:00

Психологія літньої хандри: чому сонце не приносить радості, і як долати смуток улітку, — пояснює психолог

Психологія літньої хандри: чому сонце не приносить радості, і як долати смуток улітку, — пояснює психолог Фото: Unsplash

Якщо сонячні й теплі дні не викликають у тебе належної радості, ймовірно, ти один із небагатьох "щасливчиків", чия сезонна хандра припадає саме на літо. Згідно з дослідженнями, літні місяці можуть стати періодом неспокою, роздратування та депресії, що руйнує усталені стереотипи про ідеальну пору року.  

Редакція "ТиКиїв" розповідає, чому в деяких людей літо є джерелом смутку, а не емоційного піднесення та енергійності. Також ми поспілкувалися із психологинею Валерією Пінчук та дізналися, як подолати прояви літньої хандри та прожити червень, липень і серпень у своє задоволення.

Фото: Pexels

Літо виснажує

І справа тут не лише у невблаганній спеці, а й у добових ритмах. Інтенсивне денне світло пригнічує вироблення мелатоніну — гормону, який відповідає за засинання. Довгий світловий день вводить нас в оману: ми можемо відчувати бадьорість пізнього вечора та прокидатися зі сходом сонця, а організм тим часом все менше відпочиває. Рано чи пізно затятий "жайворонок" відчує втому, яка виникла ніби нізвідки. Зрештою, зміщення циркадних ритмів може стати причиною безсоння, яке точно не сприяє енергійності.  

Як корінна південка, я не люблю літо за жахливу непродуктивність. Постійно хочу спати: мене так морить спека — аж до мігрені, — користувачка Threads. 

Температура повітря та вплив ультрафіолету — ще одні каталізатори літнього виснаження.  За прогнозами синоптика Ігоря Кібальчича, цьогоріч спека в Україні сягатиме 40°C. Тіло реагує на такі погодні умови доволі примхливо: серце працює інтенсивніше, тиск падає, кровообіг у внутрішніх органах знижується. Як наслідок, нам гірше думається, апетит пропадає, турбує млявість. Не дивно, що за таких умов виникає апатія та втрачається інтерес до звичних захоплень. 

Тиск 90 на 70 нагадав мені, чому я не люблю літо, — користувачка Threads.

Фото: Pexels

Що радить психолог

Валерія Пінчук запевняє: піклування про тіло — основа здорового психологічного стану. Експертка радить: 

  • Засинати до опівночі та прокидатися в один і той самий час.
  • Зменшувати інтер'єрне освітлення за дві години до сну.
  • Відкладати смартфон за годину до сну.
  • Охолоджувати приміщення.
  • Надавати перевагу легкій їжі, яка не навантажує ШКТ.
  • Споживати більше рідини. 

Покращити емоційний стан допоможуть медитації та техніки заземлення — прогулянки вечірнім містом, контактування із природою тощо. 

Фото: Pexels

Літо дратує 

Брак фізичних сил неминуче тягне за собою емоційне виснаження. Нерідко воно проявляється в дратівливості та агресії. Про це, зокрема, свідчить дослідження в межах Temperature-Aggression Hypothesis авторства Крейга та Кетрін Андерсон. Науковці з'ясували, що в умовах спеки люди стають агресивнішими: фізичний дискомфорт викликає спалахи гніву, що подекуди підштовхує до насильства та злочинів. 

Не люблю літо, бо всі починають ходити у босоніжках, і видно мерзенні пальці на ногах, схожі на хробаків, — користувачка Threads.

У спеку ми активно пітніємо, внаслідок чого втрачаємо багато рідини та електролітів. Зневоднення провокує втому та зниження концентрації. Нам стає складніше думати та виконувати прості завдання — і це дратує. Поки мозок зосереджений на тому, як пережити спеку, він втрачає контроль над емоційними реакціями, тому нам складно контролювати агресію.

Хочу, щоб мене вимкнули зараз, а увімкнули вже у вересні, — користувачка Threads.

Фото: Pexels

Що радить психолог

Валерія Пінчук рекомендує використовувати вправи та підходи для зниження психологічного напруження:

  • Прогресивно-м'язова релаксація. Поетапне напруження на розслаблення всіх груп м'язів тривалістю по 5 секунд.
  • Медитації та йога. Зосередження та підтримка фізичного тонусу, що сприяють заспокоєнню.
  • Дихання за квадратом. Вдихи та видихи чергуються із затримками дихання — кожен крок триває по 4 секунди.

"Загалом будь-яке усвідомлене, повільне та глибоке дихання даватиме результат", — зауважує психологиня.  

Фото: Unsplash

Літо засмучує 

У суспільній свідомості давно закріпився яскравий образ літа як ідеальної пори року. Утім, комфортні літні дні — це радше стереотип, сформований індустрією туризму та дитячими спогадами про найтриваліші канікули. У реальності ж далеко не кожному вдається повноцінно відпочити у червні, липні та серпні. Тиск соціальних кліше та прикладів "ідеального життя" із соцмереж провокує відчуття неповноцінності, провини та ізоляції.  

Єдиний плюс у літа — варена кукурудза, — користувач Threads.

Почуття смутку та сорому підсилюють і популярні стандарти бездоганного тіла. "Схуднути до літа" — традиційний, але не завжди досяжний челендж. Нав'язані соціальні очікування породжують комплекси через необхідність носити легкий одяг. Однак у реальності людська фігура рідко відповідає ідеалам, поширеним у TikTok чи Instagram. 

Не люблю літо, бо треба часто митись, — користувач Threads.

Фото: Unsplash

Що радить психолог

"Літо — це просто пора року. Вона не має магічних властивостей та не може ставити перед тобою вимоги, — каже Валерія Пінчук. — Часто люди працюють без відпусток, мають хронічну втому від спеки, переживають тривогу через те, що нічого не встигають. Зрештою, українці виживають в умовах війні. Ти не самотній — це реальність мільйонів людей".

Щоб позбутися відчуття провини через відсутність радості й енергії влітку, експертка радить:

  • Почистити соцмережі. Підпишись на акаунти, що демонструють реальність, а не "вітрину ідеального життя".
  • Повернутися до себе. Влаштуй ревізію власного життя: оціни свої найактуальніші бажання та нинішні можливості. Згадай про дрібниці, що приносять задоволення, та не женись за яскравими враженнями.
  • Дозволити собі повноцінно проживати невдоволення. Пам'ятай, що всі емоції однаково важливі.  
  • Спілкуватися із внутрішнім критиком. З'ясуй, що викликає в тебе почуття неповноцінності та провокує токсичну самокритичність. А потім — дозволь собі розчарувати внутрішнього критика своєю неідеальністю. Це дасть відчуття свободи.
Фото: Pexels

Валерія Пінчук зауважує, що тіло — не "вітрина", вигляд якої повинен тішити спостерігачів. Навіть у виборі одягу варто ставити на перше місце власний комфорт, а не задовільнення чужих очікувань. Тому частіше змінюй токсичне "мені не личить цей одяг" на здорове "я маю право носити зручні речі, у яких мені комфортно". 

Змінюй сприйняття власної зовнішності — не використовуй його лише як інструмент нарцисизму. Навчись дякувати своєму тілу та відчувати його, — радить психологиня.  

Фото: Unsplash

Усупереч усталеним стереотипам, літня пора може бути не менш депресивним періодом, ніж дощова осінь або холодна зима. Якщо спіткала літня хандра, прислухайся до власних потреб і забудь про чужі ідеали.

Читай також: Культ продуктивності: чому ми почуваємося винними через концепцію "успішного успіху"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Київ отримав два автобуси від Тампере, але вони не вийдуть на міські маршрути - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

Київ отримав два автобуси від Тампере, але вони не вийдуть на міські маршрути

Гастродует устриць і просекко: науково доведено, чому це так смачно - 412x412
Новини

Редакція "ТиКиїв"

Гастродует устриць і просекко: науково доведено, чому це так смачно

Допомогу українкам після народження дитини збільшать до 50 тисяч грн: деталі - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

Допомогу українкам після народження дитини збільшать до 50 тисяч грн: деталі

У Києві стартує перший етап реставрації Садиби Зеленських: що саме робитимуть - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

У Києві стартує перший етап реставрації Садиби Зеленських: що саме робитимуть

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації