7 виставок березня, які варто відвідати
Які виставки варто відвідати цього місяця? "ТиКиїв" розповідає про 7 експозицій березня, які тривають у столиці.
Читай також: Гід на тиждень: куди піти в Києві 4-8 березня
Весна прийде!
У центрі сучасного мистецтва White World відкрилася виставка робіт із галерейних фондів "Весна прийде!" Її присвятили надії на світлі й щасливі часи, а також восьмиріччю закладу. До експозиції увійшли картини понад 30 українських художників, серед яких — Анатолій Криволап, Матвій Вайсберг, Владислав Шерешевський, Петро Сметана, Олена Придувалова. Серед тем творів — цілісність та єдність української нації, любов і воля, солідарність і взаємопідтримка.
1 березня 2016 року відкрилась перша виставка White World "На порозі весни". Той проєкт об'єднав трьох живописців — Петра Бевзу, Миколу Журавля та Петра Лебединця, а також учнів майстерні звукоімітації під керівництвом Юрія Коваленка. Цього березня досвід кураторів об'єднується з непересічним українським мистецтвом, зібраним за вісім років копіткої праці, — зазначено в описі.
- ДЕ? Вул. Євгена Чикаленка, 21а. White World
- КОЛИ? З 1 до 17 березня, 11:00-19:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Микола Гончаров. (Не) замість зброї
У Галереї протестного мистецтва проходить персональна виставка плакатів про Революцію гідності "(Не) замість зброї". У цих роботах художник Микола Гончаров висловив свою реакцію на настрої під час і після Майдану. Експонують 30 плакатів, створених упродовж 2013-2019 років. Зображення, "спершу популярні у соціальних мережах, продовжили своє життя у мистецьких залах країни".
Важливо давати не лише збройну, а й інформаційну відсіч ворогові, певен Микола Гончаров. Через доступну, зрозумілу й популярну творчість він доносить правду про спротив та боротьбу українців. Однак митець уникає називати ці роботи плакатами, натомість пропонує сприймати їх як "короткий візуальний постріл", адже один влучний плакат замінює сотні слів та пояснень.
- ДЕ? Вул. Липська, 16. Галерея протестного мистецтва Музею Майдану
- КОЛИ? З 16 лютого до 17 березня, 11:00-18:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Петро та Олександр Бабаки. Віхи
У Київській картинній галереї розпочалася виставка "Віхи" з роботами батька й сина Петра та Олександра Бабаків. Експозицію поділили на вісім віх, які розкривають творчість сучасного художника, представника Нової української хвилі Олександра Бабака — від дитячих начерків до робіт із музеїв і галерей. У живописі та графіці з багатьох циклів автор переплітає різні періоди свого життя.
"Віхи" входять до музейних проєктів "Сучасне мистецтво" та "Сімейна художня традиція". Їхня мета — через творчість художніх родин показати розвиток сучасного українського мистецтва. Ретроспектива творчості Олександра Бабака супроводжується цитатами з його книжки спогадів. Ці тексти акомпанують роботам і допомагають охопити задум митця повною мірою.
- ДЕ? Вул. Терещенківська, 9. Національний музей "Київська картинна галерея"
- КОЛИ? З 1 до 24 березня, 11:00-18:00
- СКІЛЬКИ? 100-200 грн
Нікіта Кадан. Промінь входить у ґрунт
У галереї Voloshyn Gallery проводять персональну виставку Нікіти Кадана, лауреата Шевченківської премії та учасника Венеційської бієнале. Експозиція "Промінь входить у ґрунт" містить скульптури, малюнки вугіллям і живопис. Це роботи, створені у 2022-2024 роках. У своїй практиці художник досліджує парадокси політики пам'яті, звертається до питань зв'язку історії, культури та насильства. Зокрема, до українських травм та способів вписування їх в історію.
Виставка починається з роботи серії "Тінь на землі", яка розвивається навколо мотиву чорного рілля та силуету лежачої фігури без додаткових ознак. Поруч — скульптури, що нагадують радянські драбинки для дитячих майданчиків, перетворені на небезпечні об'єкти. А вугільні малюнки зображують різні форми воєнних вторгнень у землю: вирву від вибуху, траншею, нашвидкуруч вириті могили у лісі.
- ДЕ? Вул. Терещенківська, 13. Voloshyn Gallery
- КОЛИ? З 23 лютого до 31 березня, 11:00-18:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Rubae. Деструктивізм
В артцентрі Ya Gallery Kyiv працює перша персональна виставка анонімного митця Rubae "Деструктивізм". Вона візуалізує перехід стритарт-художника від міського полотна до галерейного простору. Останніми роками найвідвідуванішими місцями для Rubae були депо з вантажними вагонами, на яких він залишив понад 130 "панелей", що переважно створюються під час тривалих зупинок поїздів на кінцевих станціях. Експозиція показує інший бік графітера. Це інсталяції та живописні мозаїки, які вперше представлені для широкої аудиторії.
Rubae любить спостерігати, як його роботи подорожують областями, а в деяких випадках і заїжджають до сусідніх країн. Хоч і не всі твори виставки належать до цієї форми візуальної комунікації, проте саме з графіті розпочалися експерименти автора з артмедіумами. Урбан-полотно стає відкритою територією без цензури та канонів — і в цьому неперевершений шарм і душа.
- ДЕ? Вул. Хорива, 49-б. Ya Gallery Kyiv
- КОЛИ? З 28 лютого до 28 квітня, 10:00-19:00
- СКІЛЬКИ? 50 грн
Олександр Ройтбурд. Теорема влади
У центрі сучасного мистецтва PinchukArtCentre стартує виставка "Олександр Ройтбурд. Теорема влади". Вона присвячена творчості художника-постмодерніста Нової української хвилі, який помер 8 серпня 2021 року. В експозиції — 33 картини із приватних колекцій. А також документи та артефакти, які висвітлюють митця у "суспільно-історичному діалозі з реальністю". Тема виставки — місце художника та мистецтва в загальній системі влади. Вона розкривається у п'яти залах: "Влада художника", "Влада культури", "Політична влада", "Влада тілесного та підсвідомого", "Абсолютна влада".
Діяльність і сміливі ідеї представника Нової української хвилі, директора Одеського художнього музею Олександра Ройтбурда має особливий вплив на розвиток та інституціоналізацію сучасного мистецтва в Україні. Виставка пропонує поглянути на творчість та особистість художника в контексті сприйняття ним взаємодії культури, соціуму та влади.
- ДЕ? Вул. Велика Васильківська/Басейна, 1/3-2. PinchukArtCentre
- КОЛИ? З 8 березня до 14 липня, 12:00-21:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Колекція. Олександр Ройтбурд
У галереї Dymchuk Gallery також почнеться виставка творів Олександра Ройтбурда. Вона відкриє цикл подій до 10-ї річниці закладу, в межах яких показуватимуть вибрані роботи із зібрання галереї. Експозиція "Колекція. Олександр Ройтбурд" представляє живопис художника з різних серій, які демонструвалися у різноманітних проєктах, серед яких — "Одеська школа: традиції та актуальність" у Мистецькому арсеналі та "Арт-Донбасі" 2013 року.
Dymchuk Gallery — галерея з одеським корінням. Почати проєкт "Колекція" з виставки робіт Ройтбурда нам здається органічним. Більшу частину життя художник присвятив розвитку мистецької інфраструктури в Одесі та загалом в Україні. Ще на початку 2000-х українські колекціонери під впливом Ройтбурда відкривали перші незалежні галереї сучасного мистецтва. А останні роки життя він віддав боротьбі за існування Одеського художнього музею, який врешті-решт отримав статус національного.
- ДЕ? Вул. Ярославська, 21. Dymchuk Gallery
- КОЛИ? З 9 березня до 21 квітня, 12:00-19:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Читай також: 7 театральних прем'єр березня: не пропусти!
Раніше "ТиКиїв" розповідав про виставки, які почали роботу в лютому. Дізнавайся про "Територію свободи: Майдан" у Національному музеї Тараса Шевченка, "Горизонти. Спектр" Ганни Криволап у Музеї української діаспори, Victory. Kyiv Катерини Косьяненко у Музеї книги і друкарства України та інші столичні експозиції у нашому матеріалі.