Найцікавіші фільми жовтня, які варто подивитися
Історичні фільми "Вбивці квіткової повні" Мартіна Скорсезе та "ШТТЛ" Аді Волтера, документальна стрічка "Терикони" Тараса Томенка, драма "Великий утікач" Олівера Паркера, ретроспектива горору "Ніч живих мерців" Джорджа Ромеро. Це найцікавіші кінопрем'єри жовтня в українських кінотеатрах. А ще будуть два кінофестивалі поспіль — "Київський тиждень критики" та "Молодість".
Далі розповідаємо докладніше про фільми, які варто подивитися на великих екранах, і фестивалі, на які варто сходити цього місяця.
7-й Київський тиждень критики
Покази: 12-18 жовтня
26 фільмів покажуть на 7-му столичному фестивалі арткіно "Київський тиждень критики".
Цьогорічний захід складається з чотирьох програм. У міжнародній секції зібрані сім прем'єр із найбільших світових кінофестивалів — Каннського, Венеційського та Берлінського. "Фокус: Україна — Польща" поєднує три вітчизняні та три польські новинки. Міжнародна ретроспектива "Людина з кіноапаратом" — це шість фільмів 1950-2003 років, присвячених творцям і глядачам кіно та залаштункам індустрії. Українська ретроспектива "Жіноча роль" — це шість стрічок 1928-1992 років за участю легендарних українських акторок різних епох.
Серед картин "Київського тижня критики" — "Прісцилла" Софії Копполи, "Анатомія падіння" Жюстін Тріє, "Ля Палісіада" Філіпа Сотниченка, "Ти мене любиш?" Тоні Ноябрьової, "Назавжди-назавжди" Анни Бурячкової, "Зелений коридор" Аґнєшки Голланд, "Ед Вуд" Тіма Бертона, "Ночі в стилі буґі" Пола Томаса Андерсона, "Лісова пісня. Мавка" Юрія Іллєнка. А також спецпоказ півгодинної короткометражки Педро Альмодовара "Дивний спосіб життя".
Вбивці квіткової повні
Режисер: Мартін Скорсезе
Виробництво: США, 2023
Прем'єра: 19 жовтня
Історична кримінально-детективна драма американського режисера Мартіна Скорсезе про серію вбивств корінних жителів Сполучених Штатів.
Дія відбувається у 1920-х роках в окрузі Осейдж штату Оклахома. Невідомі починають вбивати заможних представників індіанського племені осейджів, які розбагатіли після виявлення місцевих родовищ нафти. Коли кількість жертв перевищує 20 мешканців, Бюро розслідувань відправляє в Осейдж своїх агентів для розкриття злочинів, за сюжетом.
Це десятий фільм Мартіна Скорсезе за участю Роберта Де Ніро та шостий — із Леонардо Ді Капріо. А також найдорожчий у кар'єрі режисера — з бюджетом у 200 млн доларів. І другий за тривалістю в його доробку після "Ірландця" — із хронометражем у 206 хвилин. Також у стрічці знялися Лілі Ґледстон, Джессі Племенс і Брендан Фрейзер.
В основу картини лягла книжка американського письменника Девіда Ґренна "Вбивці квіткової повні: таємниця індіанських убивств та народження ФБР". Світова прем'єра відбулася на Каннському кінофестивалі у вересні.
Терикони
Режисер: Тарас Томенко
Виробництво: Україна, 2022
Прем'єра: 19 жовтня
Документальний фільм режисера Тараса Томенка про дітей із колишньої прифронтової зони Донбасу.
Головна героїня — 15-річна Настя. Разом із матір'ю та молодшим братом вона живе на околиці містечка Торецьк Донецької області за 500 метрів від фронту. Кілька років тому російська ракета зруйнувала їхній будинок і вбила батька. Дівчина майже не ходить до школи, а щоб вижити, збирає брухт. Мріє про новий дім і собаку та пише листи Діду Морозу з проханням повернути їй тата.
Серед останніх робіт Тараса Томенка — документалка "Будинок "Слово" і драма "Будинок "Слово". Нескінченний роман". "Терикони" він знімав на Донеччині у 2017-2021 роках.
Торік стрічка представляла Україну в конкурсній програмі Generation KPlus Берлінського кінофестивалю. А також отримала приз за найкращий український документальний фільм на Одеському кінофестивалі.
Робота зірки української документалістики — це щемлива історія про дітей "сірої" зони ще на початку великої війни росії проти України. Звучить як футуристична вигадка, але на превеликий жаль, це сувора реальність, у якій досі живуть десятки тисяч українських дітей, — зазначено в описі.
Великий утікач
Режисер: Олівер Паркер
Виробництво: Велика Британія, Франція, 2023
Прем'єра: 19 жовтня
Біографічна драма британського режисера Олівера Паркера, в якій свою, ймовірно, передостанню роль зіграв Майкл Кейн.
Герой заснованого на реальних подіях фільму Бернард Джордан — 89-річний британський ветеран Другої світової війни. 2014-го він таємно покидає будинок для літніх людей, щоб відвідати 70-ту річницю висадки союзників у Франції. Втеча не залишається непоміченою. Зникнення чоловіка спричиняє переполох у його рідному містечку, а його ім'я потрапляє у газети.
Серед попередніх робіт Олівера Паркера — комедія "Агент Джоні Інгліш: Перезапуск" і драма "Доріан Ґрей". Головну роль у "Великому утікачеві" виконав двічі оскарівський лауреат, зірка трилогії "Темний лицар" і ще понад 160-ти фільмів Майкл Кейн. Це мала бути його остання стрічка перед виходом на пенсію, але актор заявив, що завершить кар'єру після ще однієї.
Також у картині зіграла дворазова володарка "Оскара" Ґленда Джексон, яка померла у червні торік. Це її фінальна поява на екрані.
52-й Київський міжнародний кінофестиваль "Молодість"
Покази: 21-29 жовтня
Понад 150 повнометражних і короткометражних фільмів покажуть у 52-му "випуску" найстарішого українського кінофестивалю "Молодість".
Головною подією організатори називають міжнародний конкурс, який містить три секції — дебютного повнометражного ігрового, короткометражного та студентського кіно. Серед 12-ти цьогорічних стрічок повнометражного міжнародного конкурсу — учасники та лауреати кінофестивалів у Каннах, Венеції, Берліні, Локарно, Сан-Себастьяні. Україну в цій програмі представляють драми "Степне" Марини Вроди та "Лишайся онлайн" Єви Стрєльнікової.
Також на "Молодості" будуть конкурс дитячого й підліткового кіно Teen Screen, конкурс дебютних повнометражних документальних фільмів і національний конкурс українських коротких метрів. Позаконкурсні програми — "Скандинавська панорама", Forma, Midnight Special, Emerging Artists, "Фестиваль фестивалів" та "Українські прем'єри".
ШТТЛ
Режисер: Аді Волтер
Виробництво: Україна, Франція, 2022
Прем'єра: 26 жовтня
Історична драма спільного виробництва України та Франції про єврейське поселення на Львівщині біля кордону з Польщею напередодні вторгнення нацистів на територію України.
Події охоплюють одну добу 21 червня 1941 року. Син м'ясника та донька рабина Юна готуються до весілля. Проте наречена любить іншого. Її коханий Мендель збирається викрасти дівчину. Юна і Мендель прагнуть бути разом попри волю батьків, а допомагає їм українець Дем'ян. Тим часом до штетла рухається нацистський ескадрон смерті.
"ШТТЛ" — повнометражний дебют французького режисера Аді Волтера. Знімався 2021 року на території села Ровжі Київської області, де спеціально для цього побудували кіноверсію єврейського містечка. Проєкт називають першим українським фільмом, створеним з ефектом одного кадру, коли монтажні переходи майже непомітні.
В акторському ансамблі — Анісія Стасевич, Мойше Лобел, Петро Ніньовський, Валерія Шпак, Олександр Єременко і Сол Рубінек. Минулого й цього року стрічка побувала на кінооглядах у Римі, Лондоні, Берліні та Атланті. Прем'єра в Україні проходила в серпні на ОМКФ у Чернівцях.
Штетл — типове єврейське поселення, яке існувало у Східній Європі до Другої світової війни. Це історія останнього дня у містечку перед його зникненням. Режисер прибрав з назви літеру "Е". Її відсутність символізує порожнечу, з якою стикаються герої, — йдеться в анонсі.
Ніч живих мерців
Режисер: Джордж Ромеро
Виробництво: США, 1968
Прем'єра: 26 жовтня
Класичний горор про зомбі від американського режисера Джорджа Ромеро.
У центрі сюжету — група різних за характерами та упередженнями людей, які ховаються у покинутому сільському будинку у штаті Пенсильванія. Там вони сподіваються врятуватися від ожилих мерців, які залишили цвинтар у пошуках людської плоті. Один із центральних персонажів — Бен. Він намагається тримати ситуацію під контролем. Але, коли зомбі оточують дім, інших уцілілих охоплює паніка.
"Ніч живих мерців" вважають родоначальником сучасних зомбі-горорів та основоположником канонів жанру. Це дебютна робота Джорджа Ромеро, який протягом своєї кар'єри зняв ще п'ять фільмів франшизи про зомбі-апокаліпсис.
У стрічці знялися Дуейн Джонс, Джудіт О'Ді, Карл Гардман, Мерилін Істман, Джудіт Рідлі та Кіт Вейн. Відреставровану версію продемонструють у межах цьогорічної серії показів "Культова ретроспектива в українських кінотеатрах".
Стрічка натхнена романом "Я — Легенда" Річарда Метісона. Цей письменник був великим авторитетом, зокрема, для Рея Бредбері та Стівена Кінга. Після виходу на екрани "Ніч живих мерців" стала справжнім хітом та однією з найприбутковіших тогочасних картин. Касові збори перевершили бюджет у 250 разів, — сказано в описі.
Читай також: Найкасовіші українські фільми, які вийшли 2023 року