13 фактів про Національний центр Довженка
Уже декілька місяців Національний центр Олександра Довженка (Довженко-Центр) переживає складні часи, адже його існування було під загрозою. Постійні скандали довкола установи пов’язані з реорганізацією (а перед цим – ліквідацією) Центру за ініціативою Держкіно, незаконними обшуками, призначенням кінолога на посаду гендиректора, рейдерським захопленням та іншими неприємними подіями.
Проте Довженко-Центр продовжує свою роботу завдяки відданим своїй справі працівникам та небайдужим активістам. Сьогодні ми зібрали 13 фактів про державний фільмофонд України.
Знайомся – Довженко-Центр!
- Національний центр Довженка було створено після проголошення Незалежності України. Його головна мета – зберігання, дослідження та популяризація українського кіно.
- Колекція Довженко-Центру налічує понад 60 283 одиниць зберігання кіноматеріалів українського виробництва.
- У 2015/2016 роках Довженко-Центр отримав друге дихання. Почалося реформування Центру. Ідея полягала в тому, щоб перетворити промислове підприємство на культурну установу. У 2019 році було оголошено, що реформи пройшли успішно.
- У 2015 році у Довженко-Центрі було засновано Музей кіно.
- У Центрі працює спеціальна установа – кіноархів, який займається архівною, науковою та програмною діяльністю. Саме він підтримує зв’язок з кінофестивалями, а також з Міжнародною федерацією кіноархівів.
- Єдина державна кінокопіювальна лабораторія розташована тут, у Довженко-Центрі.
- У Довженко-Центрі є своя перформативна платформа – Сцена 6. Вона надає послуги з організації заходів, проводить театральні та хореографічні вистави, співпрацює з незалежними театрами, проводить концерти та кінопокази, семінари та творчі зустрічі.
- У фільмофонді зберігають усі українські фільми, які вийшли після 1992 року. Наприклад, фільми радянського періоду здебільшого зберігалися на контратипах або позитивних плівках.
- Довженко-Центр постійно співпрацює з кінотеатрами "Жовтень" та "Кіно42", влаштовуючи покази українського кіно. У березні триває програма "Ніжне, пристрасне, палке", на якій уже демонстрували фільми: "Дорогою ціною", "Чи вмієте ви жити?", "Весна на Зарічній вулиці", "Білий птах з чорною ознакою" та інші.
- У Довженко-Центру є власна крамниця, де ти можеш придбати книжки про мистецтво кінематографу, диски з фільмами для своєї колекції або ж різні сувеніри.
- Довженко-Центр постійно влаштовує онлайн-покази. Наприклад, зараз у програмі "Мультфільм тижня".
- Довженко-Центр разом зі Спілкою кінокритиків України та незалежними кіноекспертами створили рейтинг 100 найкращих фільмів в історії українського кіно. Ознайомитись із ним можна за посиланням.
- Найстарішому фільму, який зберігається в Довженко-Центрі, 114 років.