Яких прав бракує українським підліткам та як про них заявити

Яких прав бракує українським підліткам та як про них заявити Фото: Freepik

В Україні стартувала платформа #teens_rights. Там підлітки можуть проголосувати за свої права, які потребують захисту, або запропонувати нові порядки. Нагадуємо, які права вже передбачені законом, а яких бракує. 

Заявлена мета платформи — покращити діалог між дорослим світом та тінейджерами. За словами організаторів, уміння розуміти свої потреби, визначати особисті кордони та не боятися вести конструктивний діалог — це важливі навички, які допоможуть підліткам порозумітися з батьками та оточенням.

Нині в українському законодавстві немає офіційного визначення терміну "підліток". Юридично дітей до 14 років називають малолітніми, а з 14 до 18 років — неповнолітніми. Після досягнення 18-річчя усі громадяни України стають дорослими.

А ось за даними UNISEF, формально підлітковий вік починається з 10 і триває до 19 років. За цей період дитина змінюється та формується як особистість, а ще дає раду новим викликам.

За законом України, 10-річний тінейджер може висловлювати свою думку при вирішенні спору між батьками щодо місця свого проживання. А в 14 років права дитини значно розширюються, зокрема підліток може:

  • отримати паспорт громадянина України;
  • звертатися до суду за захистом своїх прав;
  • самостійно укладати договір банківського рахунку, розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами;
  • бути членом молодіжних громадських організацій;
  • керувати велосипедом при русі на дорозі;
  • навчатися водіння мотоцикла чи мопеда;
  • працювати у вільний від навчання час для виконання легкої роботи (за згодою одного з батьків).
Фото: Freepik

А з 16 років дитина вже може самостійно укладати трудовий договір, навчатися водіння автомобіля, на власний розсуд змінити своє прізвище, ім’я та по батькові, займатися підприємництвом, самостійно виїжджати за межі України.

На сайті #teens_rights можна проголосувати за інші права: зокрема ті, що не закріплені законодавством, проте є не менш важливими для ментального здоров'я підлітка. Гайд пропонує тінейджерам підтримати голосом:

  • : дитина не зобов'язана
  • право на любов: підліток має право самостійно вибирати своє кохання, 
  • право на емоції: яскраві почуття — нормальний та невіддільний етап підліткового життя. Так-так, на уроках можна всміхатися, а сльози — не ознака слабкості.
Фото: Freepik

Жаданого права у списку немає? Тоді варто заповнити онлайн-форму та поділитися власними ідеями. В окремі смуги можна вписати, яке право ти хочеш захистити та чому це важливо для тебе. Насмілюйся — твоя думка має значення!

Перший в Україні гайд із прав підлітків — це спільна ініціатива Місця Сили від Клубу Добродіїв та бренду доглядової косметики teens only.

Читай також: Що робити, якщо підліток соромиться свого тіла

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації