Історія найстарішого лялькового театру України

Історія найстарішого лялькового театру України Фото: вікіпедія

Місце, де дітлахи та дорослі поринають у казку за допомогою лялькового мистецтва й талановитих акторів, – Київський академічний театр ляльок.

Історія

Історія Київського лялькового театру розпочалася з двох людей – Олександра Соломарського та Ірини Дєєвої. До того, як познайомити Київ з Театром ляльок, вони працювали в Театрі юного глядача. Саме Олександр та Ірина ініціювали створення філії Театру юного глядача й 27 жовтня 1927 року відкрили Експериментальний театр ляльок. Соломарський став першим директором цього театру. Він зібрав колектив з небайдужих людей, які готові були експериментувати й вивчати щось зовсім нове та незнайоме.

Колектив театру на чолі з О. Соломарським 
Фото: akadempuppet.kiev.ua

Перша вистава театру називалася "Старовинний петрушка". Її прем'єрний показ відбувся в приміщенні театру "Роте Фане", який пізніше отримав назву "Зміна", проте в 1941 році, як і більшість будівель Хрещатика, згорів. Проте трупа театру виступала не тільки в будівлі кінотеатру на Хрещатику – з 1936 по 1941 вистави театру відбувалися також у будівлі Київської філармонії.

Приміщення театру "Роте Фане"
Фото: фейсбук "Київ міжвоєнний"

Київський театр ляльок здобув визнання на Всесоюзному фестивалі театрів ляльок, колектив їздив з гастролями та все більше людей почали цікавитися ляльковим мистецтвом. Проте у роки німецько-радянської війни робота театру була призупинена.

Післявоєнні часи

Після закінчення війни театр перебирається в будівлю колишньої кенаси (вул. Ярославів Вал, 7). На той час керівницею театру була донька відомого драматурга та корифея українського побутового театру Івана Карпенко-Карого – Марія Тобілевич-Кресан. Ще під час німецької окупації Марія Іванівна організовувала в Києві "Будинок дитини", де виступали та працювали відомі митці.

Фото: Вікіпедія

Розквіт театру припав на 1950-ті роки, коли відбулося ще одне переміщення. Тепер уже на вулицю Шота Руставелі, 13, у відому будівлю – Синагогу Бродського.

Багато змін в історію театру та його суспільне сприйняття вніс заслужений артист України Юрій Сікало. Саме він відкрив у театрі студію з підготовки акторів-лялькарів, запровадив курси з лялькового мистецтва в естрадно-цирковому коледжі та змінив сприйняття глядачем лялькового театру як виключно театру для дитячих вистав.

Театр у незалежній Україні

У 1992 році єврейська громада прагнула повернути Синагогу Бродського у своє підпорядкування. І в неї це вийшло – того ж 1992-го року театр опинився на вулиці. 8 років ляльковий театр не мав свого приміщення, проте виступи все одно відбувалися в школах, дитячих садочках та орендованих місцях культури.

У 2002 році театр отримав звання академічного за вагомий внесок у розвиток театрального мистецтва. Через три роки було відкрито нову будівлю Київського академічного театру ляльок, яка виділяється з-поміж інших споруд своїм незвичайним виглядом і нагадує чарівний замок з дитячих казок.

 

Ляльковий театр працює досі. Нині там можна подивитися такі вистави як "Попелюшка", "Пітер Пен", "Івасик-Телесик", "Енеїда" та інші.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!

Може бути цікаво

Будинок композиторів на Софіївській вулиці та його геніальні мешканці - 412x412
Вулиці

Майя Двалішвілі

Будинок композиторів на Софіївській вулиці та його геніальні мешканці

На Троєщині активісти очистили скульптуру "Букет Ернеста Коткова: відео - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

На Троєщині активісти очистили скульптуру "Букет Ернеста Коткова: відео

Днями почнуть виплачувати допомогу мешканцям Святошина, чиє житло постраждало від обстрілу: скільки вони отримають - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

Днями почнуть виплачувати допомогу мешканцям Святошина, чиє житло постраждало від обстрілу: скільки вони отримають

Суд скасував дозвіл на забудову екопарку "Осокорки": забудовник з цим не згоден - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

Суд скасував дозвіл на забудову екопарку "Осокорки": забудовник з цим не згоден

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації