Чи можливі нові планові відключення світла у Києві?
Цієї весни декілька масованих атак росії на електростанції України призвели до критичного стану енергосистеми країни. Через це зберігається суттєвий дефіцит електроенергії, у тому числі й в Києві. З 10 травня 2024 у столиці вже поновили відключення світла для промисловості та бізнесу. Чи буде новий блекаут?
Дефіцит електроенергії
В "Укренерго" пояснюють, що енергосистема країни відчула дефіцит електроенергії, тому для промислових підприємств її споживання обмежать. Для покриття дефіциту в окремі години "Укренерго" застосовує аварійну допомогу інших держав, бо через масштабні пошкодження українських електростанцій вони не можуть виробляти стільки ж електроенергії, як до ворожої атаки.
9 травня, аби покрити дефіцит в енергосистемі, на запит "Укренерго" активували з 19:00 до 22:00 аварійне постачання електроенергії в Україну з енергосистем Румунії, Польщі, Словаччини. Також з 11:00 до 16:00, на запит польського оператора, енергосистема приймала надлишки електроенергії з Польщі.
У КМВА повідомили, що влада столиці шукає шляхи економії, щоб послабити вплив дефіциту електрики на життєдіяльність міста. Вирішили мінімізувати вечірнє освітлення вулиць шляхом зменшення яскравості освітлювальних приладів. У КМВА сподіваються, що це дозволить заощадити близько 20% електроенергії.
Постачання електроенергії у квартири киян відбуватиметься без обмежень, — запевнив начальник КМВА Сергій Попко.
Також Попко закликав громадян не вмикати всі електроприлади одночасно, аби уникнути можливих аварійних відключень для побутових споживачів.
8 травня у компанії ДТЕК повідомили, що росія атакувала три їхні теплоелектростанції, серйозно пошкодивши обладнання.
Крім цього, 8 травня агресор завдав значних уражень й об'єктам гідроенергетики. Унаслідок обстрілів дві українські ГЕС були виведені з експлуатації.
ДТЕК повідомив "ТиКиїв", що, у випадку підвищеного попиту на електроенергію в столиці та нестачі генерації від центральної енергосистеми, можуть ввести графіки відключень і для населення.
Як споживати електроенергію?
В ДТЕК розробили алгоритм, який допоможе уникнути планових відключень. У компанії зазначили, що допомогти енергетикам просто — достатньо дотримуватись правил розумного споживання електроенергії.
Найбільш вразливою енергосистема є в пікові години навантаження: з 7:00 до 11:00 та з 18:00 до 24:00. Тому в ці години населення закликають економити електроенергію.
В ці періоди ми вмикаємо найбільшу кількість приладів, коли зранку збираємось на роботу, а ввечері вертаємось додому й займаємось хатніми справами. І якщо всі одночасно користуватимуться енергомісткими приладами, це може призвести до перевантаження і так пошкоджених мереж, що спричинить аварійні ситуації, — повідомили у компанії.
Прилади, які споживають найбільше електроенергії (понад 1,5 кВт-год), — це бойлер, електроплита, фен, праска. У випадку, коли вмикатимеш цю техніку вночі, ти ще й зможеш зекономити на платіжці за електроенергію.
Таку можливість дає Лічильник "День-Ніч". Він фіксує обсяг енергоспоживання окремо вдень та вночі. Саме завдяки цьому його власники платять за світло менше, адже з 23:00 до 7:00 вартість електроенергії на 50% нижча порівняно з іншим періодом доби.
Також у ДТЕК радять замінити на світлодіодні усі лампи в оселі. На відміну від ламп розжарювання вони споживають в десять разів менше електрики, випромінюючи таку ж кількість світла. Якщо замінити 10 ламп на світлодіодні, ті споживатимуть електроенергію як одна стара.
Підвищення тарифів
Сьогодні, 13 травня, стало відомо, що з 1 червня для населення зростуть тарифи на електроенергію. Про це заявив голова Спілки споживачів комунальних послуг.
Точні цифри поки не затверджено, але орієнтовно йдеться про 3,5 – 4 грн/кВт-год. Втім, якщо ви встановите двозонний лічильник електроенергії, то друга зона це нічний тариф і ви платитимете 50% від нового тарифу, — заявив Олег Попенко.
У ДТЕК нам повідомили, що, попри загрози та ризики воєнного стану, компанія готується до наступного опалювального сезону. Зокрема, у планах оновити 791 енергооб'єкт та відремонтувати 46 кілометрів повітряних ліній. Також ДТЕК Київські електромережі проведе аудит обладнання та створить необхідний резерв, щоб у разі надзвичайної ситуації продовжувати оперативно відновлювати мережу та повертати киянам світло. ДТЕК і надалі буде робити все можливе, щоб безперебійно забезпечувати українців світлом.
А наша редакція закликає відповідально ставитися до використання електрики, аби не побачити другий блекаут.