Евакуювали автомобіль: як його повернути?
Виходиш на вулицю, а там немає твоєї автівки? Дехто в паніці одразу телефонує в поліцію та повідомляє про викрадення машини. У 85% це не так, а транспорт евакуювали на штрафмайданчик за порушення ПДР. Що ж робити?
За статистикою КМДА в середньому на штрафмайданчики щорічно евакуюють 45 000 автомобілів.
За що заберуть авто?
Якщо патрульні виявляють автомобіль, який їде, здійснює зупинку чи стоянку з порушенням ПДР та суттєво перешкоджає дорожньому руху, вони повинні здійснити його тимчасове затримання — викликати евакуатор і відправити таку машину на штрафмайданчик. Якщо ти вийшов на вулицю, а авто на місці немає, то одразу телефонуй на 102 або на гарячу лінію патрульної поліції за номером (044) 287-82-82, аби перевірити, чи не забрав твою "ластівку" евакуатор.
Але... якщо ж машину все ж таки викрали, слід звернутися до районного управління поліції.
Окрім поліції щоденно обходять вулиці та виявляють порушення інспектори з паркування (штатні працівники департаменту транспортної інфраструктури КМДА). До їхніх обов'язків входить:
- складання акта для евакуації автомобілів;
- контроль за сплатою за паркування (якщо квитанції немає, то інспектори виписують штраф у розмірі 20-годинної вартості паркування);
- накладання штрафів за порушення ПДР під час стоянки та паркування (680 грн або 340 грн при сплаті протягом десяти днів).
Важливо! Інспектор лише виявляє та фіксує порушення, складаючи відповідний акт. А відвезенням автомобіля на штрафмайданчик займаються інші організації, які можуть бути як комунальними, так і приватними.
Той, хто колись "визволяв" свою автівку зі штрафмайданчика знає, що це довга та складна процедура, ускладнена бюрократією. Щоб розв'язати проблему черг, з 2023 року "Київ Цифровий" поєднали з "Дією" — тепер повернути евакуйоване авто можна у рази швидше. Якщо ж додаси дані про свій автомобіль у "Київ Цифровий", то повідомлення про евакуацію свого авто отримаєш одразу, як це станеться.
Як це працює? Завантажуєш копії цифрових документів через "Дію" та отримуєш QR-код, щоб забрати машину. Але! На виїзді зі штрафмайданчика обов'язково покажи його поліціянту та підтвердь у застосунку отримання рухомого майна, інакше — тобі нарахують зайві гроші за зберігання автомобіля.
Оплата та зберігання авто
Якщо ж автомобіль евакуювали, тобі потрібно сплатити три квитанції:
- штраф за порушення ПДР — йдеться про 680 грн або 340 грн у випадку оплати впродовж десяти днів;
- послуги спеціального майданчика чи стоянки — за кожну добу доведеться заплатити по 144 грн, навіть якщо вдалося забрати авто в той самий день. Штрафмайданчик — власність Національної поліції;
- послуги евакуатора — 1270 грн.
В середньому повернення машини стане у 1754 грн. Коли сплачуєш через застосунок "Київ Цифровий", додай + 10% комісії. Якщо хочеш зекономити — йди в банк. Там відсоток буде менший.
Є випадки, коли вдається "засейвити" авто. Наприклад, якщо ти присутній(ня) під час фіксації порушення ПДР, то автомобіль не евакуюють: поліцейський просто виписує тобі штраф, тоді ти прибираєш машину з забороненого для паркування місця і йдеш далі у своїх справах.
Якщо водій прийшов, а евакуатор викликали чи він уже на місці, то мусить розвернутися. Вітаємо, ти теж "засейвив" і "ластівку", і час, і гроші.
Евакуація авто під час повномасштабної війни
У перші три місяці після початку повномасштабної війни в Києві не евакуювали автомобілі. Тоді деякі водії, втікаючи з Києва, кидали їх деінде, а спеціальний транспорт та персонал компаній, які "затримують" авто, КМДА залучала для облаштування барикад. Лише з червня 2022 року такі підприємства поновили роботу, а з вересня повернулися до звичного графіка.
Минулого тижня Верховна Рада у першому читанні ухвалила за основу законопроєкт №9092-3 про адміністративні правопорушення, який має заборонити інспекторам із паркування евакуювати автомобілі під час воєнного стану, а ще підвищити штрафи за порушення правил паркування. Про це повідомив народний депутат України Ярослав Железняк.
У разі ухвалення цього закону, автомобілі зможуть забирати лише поліцейські.
У цьому ж законопроєкті парламентарі пропонують загалом посилити адмінвідповідальність за різні порушення ПДР. Наприклад, у документі вказано, що водії транспорту, які паркуються на призначених лише для електромобілів місцях, сплачуватимуть штраф у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів.
Наголошують на неетичності вимоги не порушувати правила зупинки або стоянки під час повітряної тривоги. Річ у тім, що під час небезпеки власники авто намагаються якнайшвидше дістатися до укриття. Під час стресу водії не завжди дотримаються правил. Тому цікаво — як народні обранці фіналізують це питання.
Важливо!
Адреси штрафмайданчиків у Києві:
- вул. Мрії (раніше Академіка Туполєва), 19 (Святошинський район);
- вул. Гната Хоткевича, 20-Б (Дніпровський район);
- вул. Набережно-Лугова, 4 (Подільський район).
Графік роботи: з понеділка по п'ятницю — з 09:00 до 21:00, у суботу та неділю — з 11:00 до 21:00.
Але! Деякі майданчики працюють тільки у будні. Тобто, якщо машину забрали в п'ятницю, ймовірно ти отримаєш її лише у понеділок, сплативши по 144 гривні за кожен день зберігання.
Порушення будь-якої процесуальної вимоги під час евакуації авто (неналежне заповнення постанови чи акта огляду, складання документів не на місці події чи за відсутності понятих) призводить до незаконності таких дій. Відповідно, їх можна оскаржити за правилами спрощеного позовного адмінпровадження.
Авто можуть евакуювати, якщо його залишили:
- на проїжджій частині у другій чи третій смузі;
- на залізничних переїздах та трамвайних коліях;
- на естакадах, мостах, шляхопроводах і під ними, у тунелях;
- на пішохідних переходах і ближче за 10 метрів до них з обох боків, крім випадків зупинки для надання переваги в русі;
- на перехрестях та ближче за 10 метрів від краю перехрещуваної проїжджої частини за відсутності на ній пішохідного переходу, за винятком зупинки для надання переваги в русі та зупинки проти бокового проїзду на Т-подібних перехрестях, де є суцільна лінія розмітки або розділювальна смуга;
- на проїжджій частині, де відстань між суцільною лінією розмітки чи протилежним краєм проїжджої частини та транспортним засобом, що зупинився, менша ніж 3 метри;
- ближче за 30 метрів від посадкових майданчиків для зупинки маршрутних транспортних засобів, а за їх відсутності — за таку ж відстань від дорожнього знака такої зупинки з обох боків;
- ближче за 10 метрів від позначеного місця виконання дорожніх робіт і в зоні їхнього виконання та виїздів з прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзду;
- у місцях, де буде неможливим зустрічний роз'їзд або об'їзд транспортного засобу, що зупинився;
- якщо своїм розташуванням авто робить неможливим рух інших транспортних засобів або створює перешкоду для пересування пішоходів;
- на виділеній смузі для руху громадського транспорту;
- на позначеній відповідними дорожніми знаками та/або дорожньою розміткою велодоріжці;
- перешкоджає руху або роботі снігоприбирального та іншого технологічного комунального транспорту;
- порушує схему паркування транспортних засобів так, що він блокує проїзд двома або більше смугами руху.
Читай також: Цифровізація Києва: нові проєкти та застосунки.