Шлях в Європу: як змінився Київ за останні 10 років
З 2023 року Україна вперше почала відзначати День Європи разом із Євросоюзом. Щорічно 9 травня європейські країни відзначають День Європи, присвячений співпраці держав континенту та євроінтеграції. Ми зв'язалися з Київською міською радою, аби дізнатися, як за останні 10 років столиця наблизилася до європейської родини.
Важкі виклики
За останні 10 років перед столицею постало чимало викликів: погіршення загальнонаціональної економічної ситуації у 2014 році, епідемія COVID-19 у 2020-му, початок повномасштабного вторгнення рф на територію України у 2022 році... Попри це боротьба триває, місто продовжує розвиватися та розв'язувати багато суспільно-важливих питань. Що зробили за останні 10 років?
Транспортна інфраструктура
- збільшення рухомого складу комунального громадського транспорту, запровадження електронного сервісу оплати за проїзд за допомогою застосунку "Київ Цифровий";
- облаштування велосмуг та смуг для громадського транспорту;
- модернізація мережі ліній швидкісного трамвая;
- збільшення кількості перехоплюючих паркінгів;
- ремонт та будівництво шляхопроводів, покращення системи вуличного освітлення;
- пониження та облаштування об'єктів дорожньо транспортної інфраструктури з урахуванням принципів безбар'єрності.
Міське середовище
Що стосується міського середовища та екології, у КМДА можуть похвалитися облаштуванням десятків скверів, парків та зон відпочинку. А скоро буде на одну більше, коли добудують міст "Хвиля Азову" на Оболоні.
Також виконана велика робота з озеленення міста, про це ми розповідали раніше.
А ще запустили онлайн-моніторинг якості повітря та програму регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами (стерилізація).
Як повідомляє Департамент захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА, співвиконавцями програми є КП "Київська міська лікарня ветеринарної медицини" та громадські організації, на утриманні яких перебувають притулки для знайдених або виловлених на території столиці тварин.
Також зроблена велика робота по розвитку безбар'єрного міського середовища. Детальніше читай про це тут.
Енергоефективність
Місто виконало велику роботу у покращенні системи управління відходами та впровадженні програм енергоефективності для житлових будинків. Було модернізовано систему водопостачання та очищено стічні води. Після початку повномасштабного вторгнення активно проводили й реконструкцію теплових мереж.
Залучення інвестицій
А ще столиці вдалося залучити інвестиції для сприяння бізнесу, а саме:
- реалізації програм розвитку малого та середнього бізнесу;
- підтримки стартапів коштом іноземних інвестицій.
Надзвичайну увагу столична влада приділяє створенню у місті сприятливого бізнес-клімату, адже саме він є рушійною силою у реалізації Стратегії розвитку міста до 2025 року. За цією стратегією: створюються умови для економічного зростання та вдосконалення механізмів управління розвитком міста на засадах ефективності, відкритості та прозорості, посилення інвестиційної та інноваційної активності, забезпечення належного функціонування інженерно-транспортної та комунальної інфраструктури, проведення цілеспрямованої містобудівної політики, дотримання високих екологічних стандартів та, в результаті цього, підвищення конкурентоспроможності міста, забезпечення гідних умов життя та загального підвищення добробуту населення.
Медична сфера
За останні 10 років відбувся ремонт у десятках медичних закладів, а медична допомога вийшла на новий рівень завдяки впровадженню високотехнічних методів діагностики та лікування пацієнтів.
Поступово впроваджують європейські стандарти у медичну освіту й розширюють можливості навчання та стажування медиків у країнах ЄС. А диджиталізація сфери охорони здоров'я дещо спростила життя як для медиків і пацієнтів, так і для державних інституцій. Приміром, за останні кілька років столичні лікарні нарешті перейшли на електронну медичну документацію, рецепти та записи до лікарів без участі суворих дам з реєстратури.
Реалізується й міська програма з протидії епідемії ВІЛ-інфекції, захворюванню на туберкульоз.
Освітня сфера
Аби наблизити освіту до європейських стандартів:
- модернізували освітні заклади;
- відкрили нові школи та дитячі садочки;
- збільшили потужності освітніх закладів та розширили мережі навчальних закладів;
- відкрили нові сучасні багатофункціональні спортивні та оздоровчі комплекси.
Європейські партнери
Влада активно співпрацює з європейськими містами-побратимами Києва стосовно розвитку міста. КМДА розвиває туристичне співробітництво, співпрацює з громадськими організаціями, працює над збільшенням обсягів військової та іншої допомог від європейських партнерів і друзів.
Мер Києва Віталій Кличко у День Європи традиційно зустрівся з послами та дипломатами інших держав. У заході взяли участь 24 посли та 16 представників дипкорпусу, зокрема, держав Великої сімки, країн ЄС тощо. Кличко вкотре наголосив, що майбутнє Європи визначається в Україні, бо наша держава б'ється з агресором не тільки за свою територіальну цілісність, а й за мир та безпеку в Європі.
З 2014 року КМДА публікує щорічні звіти стосовно Києва, в яких детально описано результати роботи міста за кожен рік, охоплено найважливіші сфери життя міста.
За словами КМДА, звіти дають змогу оцінити ефективність реалізації запланованих ініціатив протягом звітного періоду та надати повну й вичерпну інформацію про результати діяльності Київської міської державної адміністрації.
Усі звіти опубліковано на вебсайті Департаменту економіки та інвестицій КМДА.
Враховуючи тяжкі часи та воєнні умови, міська рада продовжує виконувати великий обсяг робіт для покращення столиці. Так, нещодавно ще одним побратимом Києва став Загреб (Хорватія).
Віталій Кличко підписав угоду про співпрацю та взаємну допомогу з мером Загреба Томиславом Томашевичем під час Саміту мерів європейських міст у Парижі.
Загреб став 14 містом, з яким Київ уклав побратимські відносини за час повномасштабного вторгнення росії в Україну, — розповів він.
Кличко подякував друзям та партнерам, які підтримують і допомагають розвивати й посилювати співпрацю з Києвом та Україною.
А ще у 2023 році столиця та неурядова організація "Європейська столиця демократії" (European capital of Democracy або скорочено — ECoD) підписали Меморандум про взаєморозуміння. Мета — посилення співпраці між містами-учасниками мережі ECoD та надання Києву статусу учасника мережі на умовах спеціального партнерства.
ECoD щороку проводить відбір кращих інноваційних кейсів (кращих політик), що були імплементовані у європейських містах. Ці ініціативи оцінюють за їх вплив на залучення громадян та розвиток громад. Премія ECoD має назву — Innovation in Politics Awards.
У 2024 році до фіналу цієї премії вийшли два кейси від міста Києва:
- Електронне голосування ОСББ у "Київ Цифровий" (категорія "Демократичні технології");
- Збереження культури Києва через віртуальну спадщину (категорія "Місцевий розвиток").
Перший кейс став переможцем. Журі, яке складалося з понад тисячі європейських громадян, присудило цю нагороду Києву!
Читай також: Київ змінює підземні переходи на наземні: навіщо?