Кіберспорт: де у Києві стати частиною віртуального світу
З 2020 року в Україні кіберспорт визнали офіційним видом спорту. В країні є навіть Федерація кіберспорту України (UESF), яка почала працювати з Міністерством молоді та спорту. А завдяки популяризації нового виду спорту серед молоді та новим технологіям, з'явилися спеціальні кібермайданчики. Редакція "ТиКиїв" знайшла місця, де можна зануритись у віртуальний Всесвіт та відчути себе кіберспортсменом.
Кіберспорт — змагання з відеоігор. Це вид спортивної активності, в якій гравці розвивають і тренують як розумові, так і фізичні навички. Учасники формують команди та змагаються за призові фонди, що можуть сягати величезних сум. Річний дохід гравців при цьому може складати сотні тисяч доларів, враховуючи спонсорство та призові виграші. Цей вид спорту стрімко розвивається в Україні та по всьому світу, оскільки на відміну від класичних видів спорту, він набагато дешевший і безпечніший.
Для нашої країни це історичний момент, адже кіберспорт — це вже давно не просто "стрілялки", а фундаментальний елемент сучасної цифрової культури. Ним захоплюються близько 600 мільйонів людей, серед яких мільйони українців, — коментує заступник міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков.
Відчуй себе пілотом віртуального гоночного боліда
У багатьох столичних ТРЦ з'явилися автосимулятори з градацією від початкового до професійного рівня. Найцікавіше те, що брати участь в онлайн-змаганнях можна разом з реальними професійними пілотами світового рівня і навіть отримати шанс поїхати на світову серію чемпіонату автоперегонів Gran Turismo. Ба більше — отримати професійний контракт пілота!
За допомогою таких симуляторів у кожного є можливість відчути тонкощі пілотування спортивних болідів, фізичні навантаження та отримати адреналін.
Кіберспортсмени розмовляють зі своїми шанувальниками у чаті під час гри, спілкуються у процесі стримів, отримують подарунки та донати... Важко уявити, що Фернандо Алонсо чи Льюїс Хємілтон розмовлятимуть із фанатами у процесі гонки.
Персональні пожертвування за майстерність у реальній грі також дуже поширені. У реальному спорті привернути увагу титулованого гравця важче, ніж у кіберспорті. Офлайн такі змагання збирають не менше фанатів, ніж звичайні види спорту. Вони транслюються на стримінгових платформах і в YouTube.
Як потрапити і де знайти:
- пр. Степана Бандери 34в, ТРЦ Blockbuster;
- вартість задоволення — від 400 грн за годину;
- для дітей створили спеціальні курси з пілотування болідів, вартість яких — від 100 грн за годину.
Gran Turismo — це один із найпопулярніших комп'ютерних гоночних стимуляторів. З моменту появи на ринку в 1997 році відеогра продовжує приростати шанувальниками, які у захваті від реалістичних гоночних машини та зображень реальних трас. Її творець та ідейний натхненник Кадзунорі Ямауті отримав світове визнання, найбільші світові компанії навіть залучали його до розробки дизайну спортивних авто.
Керуй літаком або байком
Завдяки технології VR-шолому та системі моделювання, у кожного є можливість відчути плавні рухи та навантаження вибраної техніки, опинитися всередині кабіни віртуального літака в оточенні приладів і важелів. А завдяки спеціальній горизонтальній платформі та великій кількості датчиків є можливість зробити віртуальний стрибок з парашутом та відчути навантаження від перепаду висоти, радість різкого зльоту та розслаблення плавного приземлення.
Як потрапити і де знайти:
- вул. Вадима Гетьмана, 6, ТРЦ Cosmo Multimall;
- гра у VR-шоломі обійдеться від 400 грн за годину;
- пілотування літаком — від 2500 грн за одну годину польоту.
VR-квести
На любителів пригод чекають реалістичні квести на будь-який смак. Віртуальні квести відрізняються від звичайних тим, що квест вимагатиме від гравців неординарних рішень та дій, які у простих іграх не використовуються. Простіше кажучи, віртуальні квести ідеально підходять тим, хто любить поміркувати та отримує задоволення від вирішення загадок.
Як потрапити і де знайти:
- пограти можна на 4 локаціях у місті: вул. Лютеранська, 21, вул. О. Мишуги, 3в, вул. С. Лифаря, 3 та вул. Плеханівська, 35;
- сеанс подібного квесту триває до 60 хвилин, а вартість стартує від 300 грн;
- для дітей пропонують окремі динамічні пригоди з елементами головоломки.
VR-квести — це кімнати, дія в яких перенесена в іншу реальність. Команда гравців надягає шоломи, бере контролери й опиняєтеся в комп'ютерному світі.
Кіберзона
Пам'ятає комп'ютерні клуби, де ви з друзями колись грали? Так-от, вже декілька років у місті працюють "модернізовані" майданчики для професійних геймерів. У цих зонах розміщують понад 45 потужних комп'ютерів та апаратуру, яка допоможе тренуватись та брати участь у будь-яких змаганнях. Cyber Club поділяється на дві частини: Cyber і Life. Перша — майданчик з комп'ютерами для гри, друга — простір, де можна відпочити, поїсти або взяти кальян. Працюють подібні майданчики у будь-який час, окрім комендантської години.
Як потрапити і де знайти:
- Бессарабська площа, 2, ТЦ "Метроград", мінус 2-й поверх;
- вартість — 42 грн за годину гри;
- можна придбати абонементи: 3 години — 65/90 грн, 5 годин — 95/130 грн. День — 155-215 грн. Нічний абонемент на будні — 60/80 грн. Нічний абонемент на вихідні — 70/100 грн. А місячне безлімітне відвідування клубу — 1799/2699 грн.
У таких клубах часто проводять чемпіонати міста та країни, де за гравцями стежать професійні команди кібервсесвіту. Cyber клуб поділяється на три зони: Standart, PRO та VIP. Кожна з зон відрізняється конфігурацією комп'ютерів та комфортом. У таких клубах тренувався відомий чемпіон світу та найяскравіша зірка кібергри CS:GO Олександр s1mple Костилєв, який починав з ігор за місцеві клуби й після цього у 2016 році перейшов в українську команду NAVI. З того часу він виграв понад 10 турнірів, включно з PGL Major Stockholm 2021. Тричі потрапляв у трійку найкращих гравців року за версією HLTV. У своїй колекції має 17 медалей MVP.
Що таке NAVI та як вони з'явилися
У 2009 році у світі стрімко зростала кількість чемпіонатів з кіберспорту з великими призовими.Меценат із Казахстану Мурат Arbalet Жумашевич на турнірі в Дубаї озвучив ідею створення кіберспортивної організації. Він вирішив заснувати професійну команду, для якої стане спонсором: надасть гравцям майданчик для тренувань і фінансуватиме. Першим на пропозицію відгукнувся starix — перед цим відомим гравцем з Counter-Strike постало завдання сформувати зіркову п'ятірку. 17 грудня 2009 року навколо команди з Counter-Strike утворилася кіберспортивна організація Natus Vincere (з лат. — "народжені перемагати"). До першого складу NAVI увійшли: Edward, markeloff, starix, ceh9 і Zeus. Усі гравці команди стали світовими зірками. За 15 років колектив під брендом NAVI у різних іграх заробив понад $18,7 млн призових.
Тож можливість стати професійним гонщиком або доєднатися до кібервсесвіту ближче, ніж ти думаєш. У кожного є шанс доєднатися до українських чемпіонів або потрапити у справжню команду з перегонів.
А чи пробував ти свої сили у кіберспорті? Напиши у коментарях нашого Телеграм-каналу.