Майже 1000 повітряних тривог в Києві: як працює система
За статистикою застосунку "Київ Цифровий", з 24 лютого 2022 року по 1 березня 2024-го у столиці пролунала майже 1000 повітряних тривог. Потенційна небезпека для міста тривала 1161 годину 38 хвилин. Команда "ТиКиїв" з'ясувала, як працює механізм системи повітряної тривоги, та що змінили за останні два роки.
Поява системи повітряної тривоги
Систему повітряної тривоги почали впроваджувати під час Другої світової війни. У часи Холодної війни практично всі країни світу обзавелися системами оповіщення населення, які продовжили вдосконалювати з роками. Наприклад, у СРСР, крім сирен, цю місію виконувала і велика мережа гучномовців, під'єднаних до радіоретрансляторів. Вони мали сповіщати не лише про авіанальоти, але й про небезпеку ракет з ядерними боєголовками.
В 1950-х роках в США розробили найпотужнішу сирену у світі — Chrysler Air-Raid Siren, яку чутно на відстані 40 км.
Після розпаду СРСР у 1990-х роках європейські держави поступово почали відмовлятися від цієї системи й стали запроваджувати смс-розсилки. Проте початок повномасштабної війни в Україні змусив багато країн переглянути це питання, оскільки за відсутності телефонного зв'язку або інтернету влада не може повноцінно оповістити населення про можливу загрозу.
Як працює тривога у столиці
Київ, як і інші міста колишнього СРСР, успадкував радянську систему оповіщення, створену за часів Холодної війни. До повномасштабного вторгнення рф у 2022 році механізм повітряної тривоги не оновлювали понад 50 років! На початку 2022-го у столиці працювали близько 150 сирен, цього було замало для того, щоб в усіх районах можна було почути попередження про небезпеку.
У Києві працюють механічні сирени, які виробляють звук завдяки обертанню колеса маховика зі шпаринами, що переривають потік повітря з постійною швидкістю, тож через змінюваний повітряний тиск лунає впізнаваний протяжний звук. "ТиКиїв" розпитав у речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната про систему оповіщення та з'ясував, як потрібно реагувати на загрозу після двох років війни.
Тривоги можуть бути різними, адже є загрози балістики, калібрів, дронів, стратегічної авіації. Якщо летять дрони, то не обов'язково її вмикати у всіх регіонах одразу. Коли ми впевнені, що є реальна загроза, а не, наприклад, передислокація авіації ворога, ми одразу повідомляємо Генштаб й черговому ДСНС, після чого на пульті натискається кнопка тривоги. Також зараз це синхронізовано зі спеціальними мобільними додатками, а у "Київ Цифровий" разом з нашими фахівцями нещодавно впровадили оновлення — там тепер можна побачити, що саме і звідки летить, — розповідає Юрій Ігнат.
Сучасні сирени можуть розвивати гучність до 135 дБ на відстані 30 метрів.
Старі сирени у Києві можуть не спрацювати лише у випадку вимкнення електрики. Тоді населення інформують через гучномовці, встановлені на автомобілях патрульної поліції, пожежників, рятувальників або аварійної служби. Під час блекауту у 2023 році таке вже було. Також, аби одразу почути тривогу, можна встановити на телефон спеціальні застосунки: "Повітряна тривога", Air Alert та "Київ Цифровий". За словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, серйозно ставитися потрібно до будь-якої тривоги.
Неважливо, яка тривога, коли навіть МіГ у повітрі, це завжди серйозна загроза, тому що він несе ракету "Кинджал". Балістика летить 3-5 хвилин, "шахеди" несуть на собі по 40 кг вибухівки, ви самі бачили, якими можуть бути наслідки. Тому не нехтуйте сигналами про небезпеку, йдіть в укриття, особливо якщо ви живите у хрущівці або в панельному будинку, спускайтеся хоча б донизу, бо це дуже небезпечно, — додає Юрій Ігнат.
Коли на екранах радарів з'являються позначки літальних апаратів, які переміщуються у бік території України, ПСУ подається команда "Повітря". Згідно з протоколом, черговий Повітряних сил ЗСУ протягом трьох хвилин має зробити телефонний дзвінок по спецзв'язку. Після цього сирени вмикаються по регіонах. Завдяки цьому у тебе є 10 хвилин (в окремих випадках до 5 хвилин), аби дістатися бомбосховища.
Нова система повітряної тривоги
У 2023 році посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук в інтерв'ю The Jerusalem Post заявив, що ізраїльська система раннього оповіщення про повітряні загрози почала працювати в Києві. Система функціонує так: вона ідентифікує різні типи ракет і передбачає місце влучання. Також механізм прораховує час, який населення має для того, щоб дійти до укриття.
У травні того ж року у столиці вперше провели випробування нової системи оповіщення про повітряні атаки та ракетні обстріли, яку розробили спеціально для України.
Нові оновлення в додатках та системі повітряної тривоги — це добре, але пам'ятай, що життя одне. Тому разом с Юрієм Ігнатом закликаємо не ігнорувати сигнали про небезпеку.
А ти ходиш до укриття під час тривоги? Напиши свою думку у коментарях нашого Телеграм-каналу.
Читай також: Як Київ пройшов випробування двох років війни