Оновлений вокзал Києва: лаунж-зона, нові туалети та безбар'єрність
Під час повномасштабного вторгнення потяги стали головним транспортом країни, а також взяли на себе нетипові для мирного часу функції: з'явилися медичні поїзди, поїзд-кухня, пункти незламності на 94 вокзалах країни... Ми відвідали Центральний вокзал Києва, щоб дізнатися, що Укрзалізниця зробила для того, аби головний залізничний хаб України відповідав вимогам безбар'єрності та європейським стандартам.
Нові послуги
30 квітня 2024 року ми приїхали на вокзал, де нас зустріла менеджерка соціального напряму Укрзалізниці Єлизавета Кравець.
Проходимо крізь кордон поліції й одразу ліворуч бачимо спеціальні каси для людей з інвалідністю, до яких можна під'їхати на візках, натиснути спеціальну кнопку й отримати усю необхідну інформацію та допомогу.
В "Укрзалізниці" з'явилася нова послуга — сервіс онлайн-замовлення квитків у спеціальні вагони для осіб з інвалідністю, також є можливість звернутися до вокзального помічника, який допоможе з багажем і посадкою.
Працює це таким чином: людина на колісному кріслі приїхала на вокзал, її зустрічає спеціальний помічник і супроводжує до посадки у спеціальне купе. Ця особа потрапляє в нашу базу, аби по прибуттю в іншому місті такий самий помічник зустрів пасажира та супроводив його до самого виходу, — пояснює Єлизавета Кравець.
Також на вокзалі є колісні крісла різних типів, пристосовані для людей з різними потребами.
Йдемо далі й бачимо стійки допомоги для усіх груп населення. Сюди також можна під'їхати на візку та отримати додаткову допомогу. А ще тут є планшети зі спеціальними функціями для німих. Беремо планшет і натискаємо на кнопку "Допомога" — за кілька секунд починається відеозв'язок з консультантом, який вітається з нами жестами.
В УЗ нам повідомили, що щодня послугу вокзального помічника потребують 9-10 людей. За перші три місяці цього року послугою скористалися — 1114 пасажирів.
За кілька метрів бачимо окрему зону очікування для людей з інвалідністю. У цій зоні є співробітниця, яка у будь-яку мить готова допомогти, а сама зона додатково охороняється.
Дитячий світ
Поряд із залом очікування облаштували дитячу зону, де можна залишити малечу, поки чекаєш на потяг. Зона також побудована за стандартами безбар'єрності. Отримуємо додатковий дозвіл, вдягаємо бахіли та заходимо на штучний м'який газон. Одразу бачимо український потяг "Тарпан", щоправда, іграшковий.
Також тут є футбольне мініполе, баскетбольне кільце, велотренажери, футбольні настільні автомати, індійський намет та столики для малювання.
Проходимо далі й бачимо спеціальні кабінки для переодягання та годування малюків. Але, за словами працівників, "культурних" норм дотримуються не всі мами, радше просто сядуть на диван та почнуть при всіх перевдягати дитину. Також у цьому крилі розташовується лекторій, де багато дитячих книжок.
У нас не тільки читають. Ще у лекторії ми проводимо різні тренінги для дітей. Нещодавно — з техніки безпеки, де дітям та батькам розповідали, що робити і як поводитися у різних ситуаціях під час війни. Також у нас є проєктор, на якому ми вмикаємо мультики, — розповідають нам працівники у дитячій зоні.
Дорослих без дітей у дитячу зону не пропускають. Це суворо заборонено.
Шлях до платформ та нові ванні кімнати
Рухаємося далі й виходимо до першої платформи, куди прибувають потяги. Ще рік тому тут були важкі великі двері, які не всі могли відкрити. Зараз же — автоматичні розсувні двері. За словами Єлизавети, поки це єдина платформа на вокзалі, яка розташована на одному рівні з поїздами та цілком відповідає стандартам безбар'єрності.
Звісно, в планах УЗ зробити всі платформи на рівні потягів, але на це потрібен час. Йде війна, ви самі розумієте, що пріоритет фінансування зараз — воєнні потреби, — розповідає Єлизавета Кравець.
Однак, вже на кожній платформі є ліфти, які обладнані за всіма стандартами, — ними люди з інвалідністю можуть легко дістатися платформ. Сідаємо у ліфт та їдемо вгору, виходимо на другому поверсі до зони очікування та виходу на Південний вокзал.
Бачимо жінку, яка пильнує за порядком на вокзалі. Підходимо запитати, в чому полягають її робочі обов'язки.
Моя робота — слідкувати за безпекою вокзалу та підозрілими людьми. Якщо відбувається якась ситуація, де потрібна допомога, чи ще щось нестандартне, я — перша, хто бачить це та реагує, — ділиться з нами співробітниця вокзалу.
Проходимо далі у ліфт, їдемо на -1 поверх й дивуємося тому, як тут кардинально змінили туалети: все чисто, охайно, сучасно, навіть є душ. За словами Єлизавети, всі туалети на вокзалі обладнали за вимогами безбар'єрності.
Повертаємося нагору, переходимо в залу очікування, сідаємо в інший ліфт та знову їдемо вниз. Виходимо ми в підземному тунелі та бачимо два шляхи: один з ескалатором та сходами вгору, другий, трохи далі, спіраллю йде вгору. Це зробили для людей з інвалідністю, аби їм зручно було перейти на інший бік дороги або самотужки потрапити до платформи.
UZ Lounge зона
Поряд з центральним входом на вокзал розмістили лаунж-зону: оплачуєш 175 грн, аби потрапити всередину, а далі все на твій смак: їжа, кава-чай у легендарних металевих підсклянниках, є місце для роботи з ноутбуком та кімната для перемовин на випадок, якщо пасажиру терміново потрібно розв'язати якісь робочі питання.
Також є спеціальне приміщення для дітей, а на другому поверсі розташовані номери готельного типу, де можна відпочити.
Наприкінці нашої екскурсії запитуємо Єлизавету про подальші плани Укрзалізниці.
УЗ планує розвивати інфраструктуру для інтеграції у ЄС. Зараз будують євроколії у прикордонних регіонах. Ці проєкти дозволять запустити прямі пасажирські маршрути до країн Європи. Також у майбутньому всі платформи будуть на рівні поїздів та з'явиться більше спеціальних потягів для людей з інвалідністю, — відповідає менеджерка.
Якщо ти давно не був на вокзалі, резюмуємо: за останні три роки все змінилося на краще! Оскільки раніше люди на візку взагалі незрозуміло як потрапляли до поїздів, туалети були такими, що краще в них було не заходити, а дітей неможливо було залишити під наглядом спеціалістів.
А ти вже скористався новими сервісами залізничного вокзалу? Поділися враженнями у нашому Телеграм-каналі!
Кількість пасажирів за останні роки:
- у 2022 році УЗ скористалися 17 мільйонів людей у далекому сполученні. Показник менший, ніж до повномасштабного вторгнення, через тимчасову окупацію частини регіонів. Додатково до цього показника, близько 4 мільйонів евакуювалися, з них 600 тисяч — за кордон;
- у 2023 році Укрзалізниця перевезла 25 мільйонів пасажирів у далекому сполученні, що вказує на відновлення активності до показників перед повномасштабним вторгненням;
- у 2022 році до країн Європи залізницею перевезли 1 мільйон пасажирів, а у 2023 році ця цифра зросла до рекордних 2,1 мільйона. У порівнянні: у 2019 році було перевезено 602 тисячі пасажирів, але також слід враховувати активне авіасполучення тих часів.