Від Троєщини до Хрещатика та Теремків: розвиток велодоріжок у Києві
У 2018 році Київська міська рада затвердила проєкт та поклала початок розвитку велосипедної інфраструктури в столиці. "ТиКиїв" розповідає, де за майже шість років побудували велодоріжки та як планують розвивати альтернативний вид транспорту цього року.
Де можна їздити на залізному "коні"
Згідно з програмою, з 2018 по 2025 роки в Києві планували побудувати 240 кілометрів веломаршрутів, 1110 км транспортних, 124 км рекреаційних та 152 км приміських доріг для двоколісних. У 2019 році під час карантину через вірус COVID-19 кількість велосипедистів у Києві стрімко зросла у 2,5 раза. Тому розбудова велодоріжок стала як ніколи актуальною.
Більшість велодоріжок вже готова та чекає на любителів подорожувати з вітерцем. Ще частина — готова почасти, решту — тільки починають встановлювати. Тож очікуємо та їдемо.
Повний список майбутніх доріг для велосипедистів можна побачити тут.
У 2019 році в Києві вперше презентували інтерактивну мапу всіх велодоріжок та велосмуг міста.
Помаранчевим кольором позначена велоінфраструктура, яку побудували ще у 2019 році, синім — велодоріжки, прокладені роком пізніше, або ті, які ще зводять. Зеленим кольором позначені велошляхи в зонах відпочинку.
Аби популяризувати двоколісний вид транспорту в Києві, 2018 року Віталій Кличко презентував систему громадського велопрокату Bike sharing. Сьогодні у столиці функціонує декілька сервісів з оренди велосипедів.
Велосипед у місті — це мобільність, зручність та екологічність. Думаю, що чимало людей залюбки пересяде на велосипеди, аби без заторів пересуватися містом. А головне — це корисно для здоров'я. Також за допомогою цього сервісу туристи зможуть швидко оглянути наше красиве місто, — заявив тоді мер Києва.
Будівництво велодоріжок під час повномасштабної війни
Попри велику війну міська влада продовжує облаштовувати місто й дбати про всіх учасників дорожнього руху в Києві. З 2023 року велосипедні доріжки з'явилися на:
- площі Арсенальній (Печерський район);
- вулиці Катерини Білокур (Печерський район);
- вулиці Тампере (Дніпровський район);
- вулиці Вифлеємській (Дніпровський район);
- вулиці Івана Гонти (Шевченківський район);
- вулиці Червоноткацькій (Дніпровський район);
- вулиці Миколи Кибальчича (Дніпровський район);
- вулиці Івана Микитенка — від вулиці Остафія Дашкевича до вулиці Братиславської (Дніпровський район).
Нині в Києві налічується майже 200 кілометрів велодоріжок.
У КМДА повідомили, що 2024-го нові велодоріжки з'являться на бульварі Лесі Українки від вулиці Басейної до Алмазова. Також — на вулиці Січових Стрільців та на Воскресенці.
Крім того, цьогоріч у Києві облаштують нові велодоріжки на Троєщині та в Дарницькому районі:
- на вулицях Рональда Рейгана та Сержа Лифаря (Троєщина): облаштують двосторонні велодоріжки завширшки 2 метри, а також позначать велопереїзди на пішохідних переходах;
- на вулиці Архітектора Ніколаєва (Троєщина): облаштують суміщений рух велосипедів й автомобілів та планують обмежити швидкість транспорту до 30 км/год;
- на вулицях Привокзальній, Ялтинській, Тростянецькій, Здолбунівській, Анни Ахматової, Архітектора Вербицького та Ревуцького в Дарницькому районі.
Над розробленням майбутніх веломереж працювали представники Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, ЦОДР та громадські активісти.
Сьогодні мер Києва Віталій Кличко офіційно відкрив оновлений Дегтярівський шляхопровід. За словами очільника столиці, тепер міст відповідає сучасним стандартам безбар'єрності, має велосипедні доріжки та нове освітлення.
Ми зробили все, аби нова споруда та зупинки відповідали всім критеріям безбар'єрності. Змонтували перильну огорожу, встановили антипаркувальні стовпчики. Здійснили роботи з озеленення та благоустрою території. Влаштували тротуари з велодоріжкою, — заявив Кличко
Велоінфраструктура продовжуватиме стрімкий розвиток й у майбутньому. За даними компанії u-cycle кількість велосипедистів у вечірні години у будні становить 5226 водіїв, вихідними — 4183. Кияни використовують велосипеди переважно, аби доїхати до роботи або в справах.
U-Cycle (ГО "Асоціація велосипедистів Києва") — це експертна громадська організація, яка з 2007 року адвокатує велоінфраструктуру, популяризує велотранспорт і підвищує безпеку руху.
Цікаві факти:
- 28–33% велосипедистів їздять проїжджою частиною, 39–42% — тротуаром, а 28–30% — велосмугами або велодоріжками;
- шоломом користується кожен четвертий велосипедист;
- частка жінок від загальної кількості велосипедистів становить 13%;
- більшість велосипедистів віддає перевагу звичайному одягу.