Війна з МАФами в Києві: хто відповідає за демонтаж та вивіз сміття?

Війна з МАФами в Києві: хто відповідає за демонтаж та вивіз сміття? Фото: КМДА

Все частіше біля станцій метро, на зупинках та просто посеред вулиць ми бачимо залишки кіосків, прилавків та гори сміття. Це Київ веде боротьбу з незаконними малими архітектурними формами (МАФами), які заполонили столицю. А хто має привести місто до ладу після такого благоустрою?

Кияни ставляться до цього неоднозначно: з одного боку, знесення МАФів веде до втрати робочих місць та мікробізнесів, що є особливо критичним на тлі повномасштабної війни. З іншого — ці споруди часто спотворюють архітектурний вигляд міста, заважають пішоходам, побудовані з порушенням будівельних норм і правил, протипожежних та санітарних норм, що несе потенційну загрозу життю та здоров'ю мешканців столиці. Та й проконтролювати, чи платить податки дрібний бізнесмен-продавець пиріжків, який працює без касового апарату в маленькій халабуді з трьох дощок, дуже складно. А ще майже кожна спроба знесення МАФів закінчується петиціями, протестами та, як мінімум, великим скандалом. 

Ми робимо все, щоб малий бізнес розвивався, але виключно на законних підставах. Ті МАФи, які не платять у бюджет, які знаходяться у червоних зонах, стоять без дозвільних документів — будуть демонтовані. Місто Київ буде містом парків і скверів, а не містом базарів та містом МАФів, — заявив з цього приводу міський голова Віталій Кличко.

Ми зв'язалися з Департаментом територіального контролю Києва, щоб дізнатися подробиці боротьби з цими незаконними спорудами.

Фото: КМДА
Фото: КМДА

Згідно із правилами благоустрою Києва, розміщення малих архітектурних форм (МАФ) та тимчасових споруд (ТС) має відповідати законодавству України про містобудівну діяльність та благоустрій.

Демонтувати за три дні

У Департаменті територіального контролю Києва нам повідомили, що у випадку виявлення незаконно встановлених кіосків або інших тимчасових споруд, які використовуються для підприємницької діяльності, уповноважені особи з Департаменту благоустрою та КП "Київблагоустрій" мають право вимагати їх демонтувати. 

Це стосується споруд, для яких анульовані дозвільні документи або закінчився термін їх дії. Власнику або користувачу таких споруд надсилають припис із вимогою прибрати їх у визначений термін.

Заступник директора Департаменту територіального контролю Києва Костянтин Чірін пояснює, що такі МАФи демонтують протягом трьох днів з моменту отримання припису. Це правило поширюється на тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності.

Протягом вказаного у приписі терміну власник незаконно встановленої споруди, кіоску або іншого об'єкта для підприємницької діяльності має самостійно власним коштом демонтувати її. Він також повинен відновити благоустрій на місці, де стояла споруда, — розповідає Костянтин Чірін.

Фото: КМДА
Фото: КМДА

Що чекає на порушників?

Якщо ти власник незаконно встановленого МАФу або тимчасової споруди й не демонтував її у встановлені строки, не переймайся... міська влада Києва самостійно проведе демонтаж. Це зроблять на підставі відповідних рішень та за кошти міського бюджету або інших доступних джерел. Однак ти будеш зобов'язаний відшкодувати всі витрати місту.

Хто дає зелене світло на демонтаж МАФу? Згідно з правилами, рішення про демонтаж МАФу приймається Департаментом територіального контролю або районними адміністраціями Києва. За їх дорученням КП "Київблагоустрій" проводить демонтаж цих споруд.

Невиконання приписів просто так не мине. Окрім примусового демонтажу, власники незаконних споруд можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності. Всі витрати, пов'язані з демонтажем, стягуватимуться через судовий процес або інші встановлені законом механізми. Дотримання встановлених правил і своєчасне усунення порушень допоможуть уникнути додаткових фінансових витрат і правових проблем.

Фото: КМДА
Фото: КМДА

Після демонтажу власник, балансоутримувач та комунальні підприємства прибирають сміття, відновлюють газони, зелені зони та відновлюють асфальтування, — додає Костянтин Чірін.

Що стосується подальшого використання земельних ділянок, звільнених від незаконно встановлених МАФів та споруд, це вирішує їхній власник або той, хто відповідає за утримання цих ділянок.

Фото: КМДА
Фото: КМДА

У Департаменті територіального контролю Києва повідомили, що на 2024 рік для демонтажу самовільно розміщених малих архітектурних форм, тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та елементів благоустрою виділено 106 961 тис. грн.

Наприкінці 2023 року мер Києва Віталій Кличко у своїх соцмережах продемонстрував, як у столиці ліквідовують незаконні МАФи. Тоді близько 150 споруд демонтували в Шевченківському районі, зокрема на території поруч з перехрестям вулиць Дорогожицької та Олени Теліги.

Ці заходи — частина масштабної програми з благоустрою міста, яка має покращити естетичний вигляд столиці та забезпечити комфорт і безпеку її мешканців.

А власникам МАФів, які не мають належних документів, у Департаменті територіального контролю радять своєчасно розв'язувати питання з узаконенням або демонтажем своїх споруд, щоб уникнути додаткових витрат та правових проблем. У більшості випадків власники МАФів у них не працюють, а просто здають в оренду. Відстоюють МАФи орендатори, які вимушено втягуються в боротьбу в надії захистити свій єдиний заробіток.

Цікаво, що майже всі, хто мітингують, оскаржують знесення МАФів та пишуть петиції, згодні з тим, що Київ знівечений МАФами й повинен бути очищений від них. Але бояться, що на місці їхніх демонтованих кіосків згодом поставлять інші.

Читай також: Нові автобуси, трамваї та вагони метро: як за 10 років у Києві змінився громадський транспорт

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації