Врятують навіть з 30-го поверху: як працює пожежна охорона Києва
17 квітня в Україні святкують День працівників пожежної охорони. Після початку повномасштабного вторгнення та блекаутів у пожежників додалось роботи. Вони ризикують своїм життям, щоб врятувати життя інших. Команда "ТиКиїв" відвідала столичну пожежну частину, аби привітати її працівників з професійним святом та дізнатися більше про роботу пожежників у столиці.
З 25 квітня 2014 року діяльність Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) спрямовується і координується Кабінетом міністрів через Міністра внутрішніх справ.
Дитяча мрія
Про нюанси роботи пожежної служби ми поговорили з заступником начальника 2-ї Державної пожежно-рятувальної частини столиці Ігорем Лисаком.
Ігорю, чому ви вирішили стати пожежником?
Це було моєю дитячою мрією. Ще у садочку я сказав батькам, що хочу бути пожежником. Я з Черкас, і в нас там є Інститут пожежної безпеки, який я й закінчив. Мені завжди подобалася пожежна техніка і форма, — і тепер я тут.
Пам'ятаєте свій перший виклик?
Це був виклик у ресторан на воді, який був цілком охоплений вогнем і я думав, що це важко. Але порівняно з тим, що відбувається зараз — це ніщо.
Розкажіть про найважчий виклик за весь період вашої роботи пожежником!
Найтяжчий випадок стався після початку повномасштабної війни. Це був виклик на влучання ракети у житловий будинок, який повністю охопило вогнем з 1 по 6 поверхи. Ми були шоковані від масштабів руйнування. Раніше нам доводилося стикатися з різними ситуаціями й пожежами, але тут був шок. Дуже великі масштаби, одночасно багато людей потребували допомоги й евакуації. Але ми впоралися достойно з цим. Багато людей врятували та евакуювали. Ми спрацювали на 99,9%!
А був якийсь нестандартний виклик?
Пам'ятаю, як у 2017 році поїхали на виклик, тому що хлопець пішов до магазину і випадково закрив свою дівчину у ванній кімнаті, двері тоді захлопнулися. Пожежі не було, а нам довелося залазити через балкон та ламати двері, щоб визволити її. Двері ми, звісно, відкрили, але дівчина там стояла оголена. В тій квартирі ще був білосніжний килим, але після того, як ми там побували, колір він змінив. (Посміхається.)
Безпека мурашника
Чи маєте ви можливість гасити пожежу у висотках заввишки 25 поверхів?
Звісно, можемо, але біда в тому, що у столиці не так багато техніки, яка здатна дістатися таких поверхів. Ми потребуємо більше такої техніки, оскільки сьогодні на весь Київ у нас одна пожежна машина з драбиною 90 метрів, якою ми можемо дістатися на 30+ поверхи. Але такі машини мають бути в кожному районі, це було б чудово.
Чи використовують під час гасіння пожеж у Києві гелікоптери ДСНС?
Якщо немає доступу до місцевості, то, звичайно, ми звертаємося до ДСНС, щоб отримати необхідну допомогу. На щастя, в нас ніколи не було випадків, щоб ми потребували гелікоптер. Можливо, в області та на відкритій місцевості їх застосовують, але у Києві такої потреби не було.
Яка техніка зараз використовується для гасіння пожеж?
У нас стандартні автомобілі. Наприклад, Iveco — це нова техніка, яка укомплектована фірмою Validus. А ще — MAN, також укомплектована цією ж фірмою. В обох стандартне наповнення води та піноутворення, в Iveco — 2 тонни, а в MAN — 4,5 тонни. Перша менше, але авто може проїхати у будь-який запаркований двір.
Ще у нас є 30-метрова автодрабина, її використовують для гасіння пожеж до 9 поверху. Також у наявності оперативно-рятувальні авто — це транспорт, на якому виїжджає штаб та керівники різного рівня на випадки, до яких залучена велика кількість людей для координації дій.
Яка техніка вам необхідна сьогодні?
Ми нормально забезпечені. Але місто потребує ще машин з 90-метровими драбинами. Київ щільно забудований багатоповерхівками, ми справляємося з тим, що є... але хочеться більше для кращого розв'язання задач.
З початку 2024 року в Україні зареєстровано 18 239 пожеж, це на 28,6 % більше, ніж торік.
Чому єдина на все місто машина з 90-метровою драбиною розташовується саме на лівому березі?
На лівому майже всі нові житлові комплекси мають 25-30 поверхів. Тому ця машина більше потрібна там. Ми стикалися з тим, що в нових ЖК взагалі може бути відпилена труба для водопостачання, тому там можуть бути проблеми.
Як змінилася ваша робота після початку повномасштабного вторгнення?
З 24 лютого 2022 року в роботі нічого не змінилося. Загалом трохи збільшився штат рятувальників, та у кожному підрозділі є мінімум 2 машини з цистернами води. Ми виїжджаємо на виклики в межах району, який охороняємо. Але, коли трапляються розвинені пожежі, звісно, ми їдемо допомагати. Техніка завжди готова вирушити у будь-яку точку Києва.
Водії на дорогах стали нас охочіше пропускати, побачивши спецтехніку з маячками. Населення в цьому плані стало свідомішим, завдяки чому ми швидке добираємося до місця виклику.
Чи допомагає міська адміністрація?
Автомобілі, які ми використовуємо, нам передала КМДА. Їх закупили, укомплектували та подарували нашій частині. Міська влада комунікує з Головним управлінням ДСНС, і там вирішують, що саме потрібно та в який район закуповувати техніку.
За останні півтора століття пожежна охорона Києва перетворилася в сучасний гарнізон пожежно-рятувальної служби, який надійно захищає населення столиці. Він нараховує понад 2 тис. 866 осіб особового складу та 361 працівника. Сьогодні в Києві працюють 29 пожежних депо, серед яких одна з найбільших пожежно-рятувальних частин в Європі — 25-та Державна пожежно-рятувальна частина з охорони Оболонського району.