Музей паротягів у Києві: історія на колесах

Музей паротягів у Києві: історія на колесах Фото: vandrivka.com.ua

"ТиКиїв" продовжує знайомити з найцікавішими музеями столиці. Ми завітали в музей паротягів, або, як його називають офіційно — Музей залізничного транспорту. Мало хто знає про існування цього закладу, але ж тут представлені справжні раритети!

Читай також: "Природа і люди": як прокуратура рятує унікальну київську мозаїку

Усі ми час від часу користуємося послугами київського залізничного вокзалу, проте не всі знають, що тут є ще й музей! На залізничній станції Київ-Пасажирський під пішохідним переходом між Центральним і Південним вокзалами на 14 колії з 2011 року функціонує виставка рухомого складу історичних локомотивів і вагонів, відома як Музей залізничного транспорту.

Музей паротягів
Фото: zametkin.kiev.ua

Це справжнє щастя для дітей, а для дорослих — можливість дослідити різні етапи розвитку залізничного транспорту в Україні: тут представлені експонати дореволюційної, радянської та сучасної доби.

Музей паровозів
Фото: wikimedia.org

Насамперед увагу відвідувачів привертає ретро-потяг. Проте він не справжній, а копія першого поїзда, що 1870 року вирушив із Києва до Бірзули.

Музей паротягів
Фото: wikimedia.org

А от решта експонатів музею — справжнісінькі, і вік більшості з них — понад 100 років.

Тут є паротяги, теплотяги, електротяги, залізничні вагони, інші види рухомого складу й колійного обладнання. Найцікавіші ж для відвідувачів старовинні пасажирські вагони класу "люкс" із кухнею, ванною кімнатою, конференц-залом тощо: тут є особистий вагон першого секретаря ЦК КПУ Володимира Щербицького (1957 р.), вагон прем'єр-міністра Російської імперії Петра Столипіна (1910 р.), на якому він прибув до Києва 1911 року, де в оперному театрі його й убив есер Дмитро Богров.

Ось він — шестимісний вагон-салон № 70139, виготовлений 1910 року на Magyar Vagones Gepgyar Raba в Угорщині за спеціальним замовленням Петра Столипіна.

Музей паротягів
Фото: localhistory.org.ua

У Першу світову війну вагон використовували як штабний у складі поїзда головнокомандувача Південно-Західним фронтом генерала Брусилова. Він був залучений під час боїв у Галичині та Буковині, Брусиловському прориві, а згодом ним користувалися міністри Тимчасового уряду росії — Лев Троцький, Михайло Калінін і навіть керівник КПРС і СРСР диктатор Йосип Сталін.

Музей паротягів
Фото: wikimedia.org

У 1920-х роках вагон капітально відремонтували та встановили бронепояс. У 1930–1940-х роках його використовував радянський уряд.

Музей паротягів
Фото: vandrivka.com.ua

А після Другої світової війни на прохання начальника ПЗЖД Петра Кривоноса вагон передали Південно-Західній залізниці.

А ось цей шестимісний вагон-салон № 70303 був побудований у Твері 1912 року для забезпечення перевезень керівництва вищої ланки залізниці.

Музей паротягів
Фото: piktor.org.ua

Але став безпосереднім учасником українських історичних подій: саме в ньому в грудні 1918 року на станції Фастів був підписаний попередній текст універсалу про об'єднання УНР і ЗУНР у соборну Україну.

Музей паротягів
Фото: ua.livejournal.com

Підписаний універсал був на цьому столі:

Музей паротягів
Фото: wikimedia.org

Цей восьмимісний вагон-салон № 75112, побудований 1939 року в Ленінграді, перевозив державних і партійних діячів СРСР і був особистим вагоном Климента Ворошилова:

Музей паротягів
Фото: piktor.org.ua

У перші дні німецько-радянської війни він був його штабним вагоном, а після війни Ворошилов їздив на ньому в службові поїздки та із сім'єю до Криму на відпочинок.

Музей паротягів
Фото: piktor.org.ua

Двомісний вагон-салон № 70006 призначався для перевезення перших осіб ЦК КПУ й використовувався Першим Секретарем ЦК КПУ Володимиром Щербицьким.

Музей паротягів
Фото: piktor.org.ua

Причому колісні візки в цього вагону триосні, на відміну від стандартних вагонів, де вони мають дві осі. Для м'якої їзди, напевно.

Музей паротягів
Фото: piktor.org.ua

А такий був у вагоні салон:

Музей паротягів
Фото: wikimedia.org

І такі купе:

Музей паротягів
Фото: vandrivka.com.ua

Все це можна побачити на власні очі — відвідувачів музею пускають всередину і вагонів, і паротягів.

Причому вагони-салони з'єднані між собою, тому, зайшовши у вагон Столипіна, можна пройти через той, де було підписано текст універсалу про об'єднання УНР і ЗУНР, вийти у вагон Ворошилова, а звідти — до салону Щербицького.

Музей паротягів
Фото: piktor.org.ua

Але окрім вагонів-салонів політичних діячів, у цьому музеї можна дослідити ще й те, як влаштовані потяги: наприклад, полазити по теплотягах, залізти до їхніх кабін, покрутити всі важелі, ручки — все, що побачиш.

Музей паротягів
Фото: fintato.com.ua

Є тут і такі раритети:

Музей паротягів
Фото: piktor.org.ua

А ще можна побачити землеприбиральну машину:

Музей паротягів
Фото: vandrivka.com.ua

А також зайти до кабіни паротяга, заглянути в його топку, пролізти у вугільний відсік, відчути себе провідником чи працівником вагона-ресторану, а також замовити екскурсію й дізнатися багато цікавого: наприклад, про те, скільки проходить поїздів і пасажирів за добу через станцію Київ-Пасажирський та яка кількість персоналу працює на залізниці тощо.

Музей паротягів
Фото: wikimedia.org

Отже, це саме той випадок, коли краще один раз побачити, ніж сто разів прочитати. 

Тож приходь у перехід між Центральним і Південним вокзалами станції Київ-Пасажирський, йди до 14 колії, спускайся і насолоджуйся.

Виставка працює щодня з 8:00 до 20:00, обідня перерва — 12:00–13:00. Квитки (50 грн для дорослого, право знімати оплачується окремо) і послуги гіда замовляй на місці. Приємного відвідування!

Читай також: Найдовший трамвайний маршрут у Києві

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації