Професія майбутнього: де вчитися на веб- та UI/UX-дизайнера в Києві
Вебдизайнер — чи не найперспективніша професія сьогодення. Без цього фахівця не виживе жоден IT-проєкт — звідси й захмарні зарплати. Але яких саме спеціалістів шукають нині? "ТиКиїв" розкаже, чим відрізняються UI та UX, які переваги й недоліки має web-дизайн, і де його опанувати у столиці.
Читай також: Чи варто сьогодні йти в IT?
Що це за професія?
Вебдизайнер, UI- та UX-дизайнер — ці три спеціальності слід розглядати в одному "флаконі".
Web-дизайнер проєктує дизайн сайтів, розроблює їхню концепцію в різних візуальних стилях та готує макети для верстання. Цей фахівець також володіє типографікою та модульними сітками, знається на теорії кольору та композиції. Але на ринку праці "вебдизайнер" — уже дещо застаріла назва.
А ось UI/UX-дизайнер — фах нового зразка. Такий спеціаліст працює не суто із сайтами, а ще й із дизайном цифрових застосунків. Звідси й абревіатури:
- UI (user interface / користувацький інтерфейс);
- UX (user experience / користувацький досвід).
UI-дизайнер створює інтерактивні проєкти. Його парафія — візуал продукту: кнопки, меню, колір, текст, іконки та інші елементи, пов'язані зі взаємодією користувача.
А ось UX — це до того ж питання інтуїтивності продукту, його маркетингу, колірної гами, клієнтської підтримки, трафіку, встановлених очікувань тощо.
UI — невіддільна частина UX. Тому дизайнерам, які зациклені лише на UI, не досягти Евересту в галузі. Бажано розширювати свій фах до проєктувальника, аналітика та маркетолога, аби досягти якнайвищого результату.
Зараз дизайнери здебільшого працюють у Figma — це хмарний інструмент, де можна гуртом працювати над проєктом (вектори, прототипи, верстання) у реальному часі. Утім, UI-фахівцям бажано знатися й на інших графічних редакторах (Wireframe, Adobe After Effects, Photoshop, Illustrator, CorelDraw). А UX-дизайнер має також орієнтуватися в InVision Studio, Sketch та Adobe Experience Design.
Скільки й кому платять?
За аналізом вакансій на work.ua, середня зарплата вебдизайнера в Україні — 30 тис. грн на місяць. Офісна робота у Києві приносить 27,5 тис. грн місячного заробітку. А віддалена — 35 тис. гривень! Самі ж кандидати оцінюють себе переважно скромніше: у резюме столичні шукачі роботи вказують 25 тис. грн як бажану заробітну плату на місяць. Це — на тисячу вище, ніж середній показник по Україні.
А ось дані порталу jooble.org не такі оптимістичні: середня ставка там — 16,2 тис. грн, тобто майже 102 гривні на годину. Але й тут дистанційна робота вигідніша: у вакансіях пропонують близько 23 тис. грн місячної платні.
На зарплату впливає й рівень майстерності вебдизайнера. Якщо ти ще "зелений" спеціаліст або й поготів учорашній студент, апетити щодо оплати праці краще знизити, доки не вийдеш бодай на перший професійний щабель.
- Junior ("джун", початковий рівень) — має стартові навички без готових кейсів або запущених проєктів у портфоліо. Знає базовий функціонал програм (зокрема Figma). Під наглядом старших дизайнерів він виконує точкові завдання: приміром, не розроблює концепцію сайту, а відмальовує окремі блоки. Може брати участь у колективному пошуку ідей та рішень. Середня з/п: від 20 тис. до 45 тис. грн на місяць.
- Middle ("мідл", середній рівень) — має досвід роботи дизайнером від 3-х років, проте не володіє розлогим портфоліо та не знає професію на рівні ментора, щоб навчати інших. Комунікує з клієнтами, виконує завдання без потреби їх доопрацьовувати. Добре чи впевнено знається на робочих програмах. Може допомагати з концепцією старшим дизайнерам і керівникові. Середня з/п: від 45 тис. до 70–80 тис. грн на місяць.
- Senior (фахівець, високий рівень) — самостійний спеціаліст із готовими кейсами. Ефективно та якісно проєктує веб та застосунки. Впевнено володіє програмними інструментами. Вибудовує комунікацію з командою та клієнтами. Має чітке бачення продукту, продумує його логіку. Допомагає "джунам" та "мідлам". Середня з/п: від 90 тис. до 150 тис. грн на місяць.
- Team Lead ("тімлід", керівник) — продумує складні сценарні продукти. Працює з дизайном та контролює команду. Найчастіше знається на конкретному типі продуктів або індустрії. Упевнено спілкується з клієнтом на рівні потреб та бізнес-завдань, організовує та модерує зустрічі або брифінги. Середня з/п: від 100 тис. до 140 тис. грн на місяць.
Плюси й мінуси
Переваги в роботі (Web) UI/UX-дизайнера такі:
- Всебічний розвиток: UI/UX дизайн — це шанс ознайомитися з різними напрямками та галузями. Дизайнер щоденно "перемикається" між різними продуктами — це формує звичку завжди бути в курсі подій та швидко орієнтуватися. Щобільше замовлень ти братимеш, то більше різного досвіду, з яким можна попрацювати на благо собі, здобудеш.
- Гнучкий графік: UI/UX-дизайнер розподіляє навантаження власноруч: від фрилансу до штатної роботи на повну ставку, в офісі або дистанційно. Який буде прибуток — залежить уже від самого дизайнера. Працювати віддалено можна хоч з-за океану — аби був ноутбук і стабільний Інтернет.
- Фінансові перспективи: очевидна перевага цієї царини — це висока заробітна плата, навіть на рівні "джуна". Крім того, попит на цей сегмент щороку зростає — як в Україні, так і за кордоном. До 2025 року наш експорт послуг IT та UI/UX зокрема становитиме вже $8,4 млрд!
- Міжнародні замовлення: навіть в умовах війни українські фахівці високо цінуються серед заморських клієнтів. Якщо ти маєш гарне портфоліо та досвід, і тебе не лякають виклики — замовники тобі будуть раді й віддалено. Головне — практикувати англійську.
Професія майбутнього має й чимало недоліків:
- Висока конкуренція: молодих і перспективних на ринку праці — сила-силенна. І без бодай малого портфоліо шансів пробитись у тебе мало. А щоб напрацювати перші кейси, спочатку доведеться, ймовірно, погоджуватися на символічну платню.
- Психологічний стрес: хай як ти узгоджуєш проєкт із замовником, складно передбачити, чи спрацює дизайн "у відкритому плаванні". Клієнти можуть чіплятися до суб'єктивних деталей, а їхні правки — суперечити одна одній, навіть якщо твоя робота не має суто технічних хиб. Варто навчитися відстоювати власні ідеї та знаходити компроміси.
- Постійний контакт: колеги та замовники можуть комунікувати навіть у неробочий час. "До завтра" ніхто не чекатиме — інакше бізнес втратить цінних клієнтів. Отож готуйся до овертаймів, мільйонів чатів у соцмережах та регулярних телефонних розмов.
- Виснажлива адаптація: поціновувачам "старої школи" у дизайні робити нічого. Те, що було актуальним торік, нині — архаїка. Аби лишатися на плаву, слід тримати руку на пульсі: моніторити всі події в індустрії, відстежувати тренди, відвідувати онлайн- та офлайн-заходи.
Де вчитися киянам?
Щодо вебдизайну в Україні є заковика: його досі не вивчають у вишах як основну освітню програму. Надія — лише на тематичні курси чи предмети від суміжних факультетів. Утім, потенційним UI/UX-дизайнерам таки не завадить диплом.
Академія сучасного мистецтва імені Сальвадора Далі. Потрібна тобі спеціальність — "Графічний дизайн та комп'ютерне програмування" (65,5 тис. грн на рік). Вебдизайн указаний у переліку дисциплін. Доступний ваучер на безоплатне навчання. Основна сесія НМТ триватиме з 14 травня до 25 червня. Додаткова сесія — з 11 до 19 липня. Результати — до 2 і 26 липня. Приймальна комісія консультує за номерами 068-417-69-17 та 067-218-17-77.
Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв. Бакалаври навчаються в Інституті дизайну та реклами 3 роки та 10 місяців. Подаватися краще на "Графічний дизайн". Прогнозована вартість навчання 35 тис. грн на рік, оновлена інформація буде на сайті вишу. Приймальна комісія має номер 068-784-49-27.
Київський національний університет технологій та дизайну. Оптимальний вибір — "Мультимедійний дизайн". Там тебе навчать створювати 2D- та 3D-анімації, введуть у курс motion та web-дизайну, а ще покажуть, як користуватись Adobe Dreamweaver, Muse, Photoshop, Illustrator та Windows Movie Maker (так, він досі існує). Бакалаври навчаються 3 роки 10 місяців на денній або заочній формі. Детальна інформація за номером 073-232-43-43.
Варто звернути увагу й на приватні навчальні заклади: там пропонують уже вузькопрофільні курси UI/UX-дизайну, які стануть у пригоді саме тобі.
Kyiv Academy of Media Arts. Проводиться набір на дистанційний курс UX/UI DESIGN. Його тривалість — 18–20 тижнів, по 2–3 заняття на тиждень о 19:30. Курс охоплює всі типові обов'язки дизайнера: від створення вебсторінок до мобільних застосунків, а також роботу з Figma, UX-copyrighting тощо. Вартість навчання — 25 тис. грн одним платежем або п'ятьма частинами по 6 тис. грн.
В Інтернеті можна знайти навіть безплатні курси UI/UX-дизайну! Приміром, відеоцикл із 26 уроків доступний на YouTube для всіх! Тут розповідають, зокрема, про Figma, основи мапінгу й прототипування, а на одну з лекцій завітав український full-stack-розробник, який працює в Гонгконзі.
Конкуренція у царині вебдизайну щороку лише зростає. Але якщо докласти зусиль, в цій галузі швидко можна стати шанованим та високооплачуваним фахівцем. Спробуй!
Читай також: Де вчитися на актора в Києві