Психолог, психіатр, психотерапевт: до кого саме звернутися
У питаннях ментального здоровʼя можуть допомогти психолог, психіатр, психотерапевт, а подеколи навіть сімейний лікар. До кого ж саме та з якими симптомами звернутися? Дізнаймося!
За даними МОЗ, в Україні діагностують лише 1 з 50 випадків ментальних розладів! Водночас у Німеччині, Великобританії та США — 1 з 4 випадків. А в Бразилії, Аргентині, Хорватії, Ізраїлі, Японії, Польщі та Туреччині — 1 з 10.
Низький рівень виявлення ментальних розладів в Україні зумовлений браком культури звернень по психологічну допомогу до фахівців. У СРСР жорстко засуджували будь-яку нездатність керувати психікою, а слово "псих" мало негативне значення. Ця радянська стигма й понині впливає на рівень звернень до "лікарів душевного стану" — а отже, й на кількість діагностованих випадків.
Утім, світогляд населення все ж міняється на краще, хоч і внаслідок повномасштабної війни. За словами міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, торік запит на психологічну допомогу серед українців зріс майже вдвічі, порівняно з 2022 роком. А до відповідних лікарів звернулися понад 320 тисяч українців.
Читай також: Як розпізнати перші симптоми депресії
Коли звертатися до психолога?
Психологи знаються на вивченні поведінкових та розумових процесів, на тому, як люди взаємодіють із довкіллям та з іншими людьми. Вони допомагають впоратися з психологічними та міжособистісними проблемами, стресовими подіями, подолати залежності тощо.
Звернутися до психолога варто, якщо ти:
- переживаєш травматичні події та зміни в житті;
- втратив/-ла близьку людину,
- маєш схильність до тривожних очікувань;
- маєте певні психологічні або міжособистісні проблеми;
- для особистісного зростання.
Зауважмо: психологи надають психологічну допомогу із застосуванням доказових методів та підходів, які не передбачають призначення ліків.
Коли звертатися до психіатра
Психіатр займається діагностикою та лікуванням психічних розладів: діагностує та здійснює експертизу психічних захворювань, визначає потрібні медикаменти, коригує лікування. Мета його роботи — зробити симптоми менш явними або усунути їх назовсім.
Звернутися до психіатра слід, якщо ти маєш:
- емоційні порушення, невротичні стани, зокрема після пережитого травматичного досвіду;
- розлади настрою (апатія, депресивні розлади та ін.);
- тривалу тривогу, панічні атаки, фобії;
- тривалі розлади сну (безсоння, порушення засинання, короткочасний сон);
- навʼязливі думки;
- розлади харчової поведінки;
- слухові або зорові галюцинації;
- думки про завдання собі або іншим ушкоджень, суїцидальні думки тощо;
- розлади поведінки, порушення спілкування з людьми довкола;
- залежності.
В Україні пацієнти з психіатричними розладами можуть отримувати безоплатну медичну допомогу, навіть якщо через війну вони були змушені покинути свій дім та перемістилися в межах держави.
Коли звертитися до психотерапевта
Психотерапія — вузька спеціалізація. Психотерапевт не призначає медикаментозне лікування, проте використовує специфічні психотерапевтичні методи. Це, зокрема:
- когнітивно-поведінкова терапія,
- діалектична поведінкова терапія,
- гештальт-терапія,
- позитивна психотерапія,
- психоаналітична терапія тощо.
До психотерапевта варто звернутися, якщо ти маєш психічні та поведінкові розлади, зумовлені внутрішнім конфліктом чи зовнішніми чинниками.
Коли звертатися до сімейного лікаря
За будь-яких проявів психологічних розладів спершу не завадить відвідати свого сімейного лікаря. Він надасть допомогу у межах своєї компетенції, а вже за потреби скерує до вузького спеціаліста (невролога, психолога, психіатра тощо).
Задля спрощення для пацієнта пошуку лікарні та фахівця, який може надати послуги з охорони ментального здоровʼя, існує спеціальний дашборд. У кілька кліків там можна побачити всі медзаклади, що надають психологічну чи/та психіатричну допомогу в обраній області або населеному пункті, а також їх адреси та контактний телефон.
Дбати про психічне здоров’я — це нормально, правильно та важливо. Тож якщо тобі зле на душі — не варто баритися з візитом до лікаря.
Читай також: Що таке гостра реакція на стрес