Трипільська ТЕС знищена: що буде далі?
11 квітня 2024 року Трипільську ТЕС у Київській області знищив ворожий ракетний удар. Громадськість стурбована можливими блекаутами. Ми спробували з'ясувати, що може чекати на Київщину у разі продовження обстрілів.
Поява станції
Трипільська теплова електрична станція — найпотужніша у Київській області, яка забезпечувала світлом майже 3 мільйони людей. ТЕС побудували у 1977 році силами трестів "Південтеплоенергомонтаж", "Гідроелектромонтаж", "Гідромеханізація" та "Південзахідтрансбуд".
Трест — найцентралізованіша форма монополістичних об'єднань, в межах якої підприємства-учасники відмовляються від виробничої, комерційної, а інколи й юридичної самостійності і підпорядковуються спільному управлінню. Реальна влада в тресті належить правлінню або головній компанії.
Станцію будували поетапно. Спершу у січні 1962 року постановою Ради Міністрів УРСР затвердили майданчик для її будівництва:
- 1963 рік — спроєктували та почали будівництво Трипільської ТЕС;
- 2 квітня 1967 року — почали будівництво основних споруд станції.
ТЕС будували у дві черги. На початку встановили двокорпусні котлоагрегати, що працюють на твердому паливі й природному газі, потім — однокорпусні газомазутні котлоагрегати, а далі:
- 17 грудня 1969 року — прийняли в промислову експлуатацію перший енергоблок ТЕС;
- у вересні 1972-го — запустили останній шостий енергоблок. Потужність Трипільської ТЕС досягла проєктної величини 1800 МВт;
- 1973 рік — завершили будівництво підвідного газопроводу. Трипільська ТЕС отримала можливість використовувати природний газ.
За чотири роки після проголошення незалежності України Трипільська ТЕС увійшла до складу створеного Державного підприємства "Центренерго". З 11 грудня 2006 року ТЕС зареєстрована філією ПАТ "Центренерго".
Трипільська ТЕС мала 4 пилокутні та 2 газомазутні блоки потужністю по 300 МВт кожен, шість турбін та генераторів загальною номінальною потужністю 1800 МВт, а також відкрите сховище вугілля місткістю 1 млн т. Її обслуговували два портальні крани та бульдозери. Основним паливом для станції служив донецький антрацитовий штиб, що надходив залізницею і річкою до причалу станції.
Після катастрофи всесвітнього масштабу та виведення з експлуатації Чорнобильської АЕС, Трипільська ТЕС з потужністю 1800 МВт стала головним енергогенерувальним об'єктом у Київській області.
Порівняємо масштаби Трипільської ТЕС з іншими джерелами електроенергії столиці та області:
- ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6 потужністю 700 МВт і 500 МВт;
- Дарницька ТЕЦ потужністю 160 МВт.
Від початку експлуатації Трипільська ТЕС виробила понад 350 млрд кВт-год електроенергії та 5,5 млн Гкал теплоенергії. А ще за часи роботи станції поряд виросле маленьке місто Українка, де проживає майже 20 тисяч людей.
Все пропало?
Унаслідок атаки росії Трипільська ТЕС втратила 100% своєї генерації, — повідомив голова наглядової ради ПАТ "Центренерго" Андрій Гота. За його словами, на щастя, ситуація в енергосистемі поки що стабільна і киянам блекаути не загрожують. Також під час обстрілу ніхто з працівників не загинув.
ТЕС існує для того, щоб працювати в піки споживання енергії, задовольняти такий попит, який інші види генерації не можуть задовольнити: ні вітер, ні сонце, ні атомна, ні гідро. А от теплогенерація це може робити. На жаль, на сьогодні вже не може, — сказав журналістам Гота.
За словами Готи, будь-що можна відновити, тому наша країна здатна із усім впоратися, але за підтримки міжнародних партнерів. Такі обіцянки вже є, тому колектив станції чекає на допомогу.
А от директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко вважає, що ситуація з тепловою генерацією плачевна.
Уже зрозуміло, що за підсумками війни, вугільної генерації в Україні не буде. Московити — люди вперті і, якщо почали знищувати наші ТЕС, то продовжать це робити, допоки не досягнуть мети, — каже журналістам Олександр Харченко.
За словами експерта з енергетики, захист будували на високовольтних підстанціях, які більше страждали від торішніх атак ворога.
Треба максимально швидко знаходити, завозити та встановлювати газопоршневі та газотурбінні електростанції невеликої потужності, які ворог знищити не зможе. Газотурбінна та газопоршнева генерації на період двох-трьох років — єдине можливе рішення. Далі можна говорити про щось інше. Щоб компенсувати втрачене через останні атаки, треба щонайменше 2–2,5 ГВт нових потужностей, – вважає Харченко.
Вчора 15 квітня в інтерв'ю міжнародному виданню PBS Президент Володимир Зеленський заявив, що Трипільська ТЕС була знищена, тому що в Україні не залишилося ракет для її захисту.
На Трипільську станцію летіло 11 ракет. Перші сім — ми знищили, чотири — знищили Трипілля. Чому? Тому що було ракет — нуль. У нас закінчилися всі ракети, які захищали Трипілля, — розповів він.
Генеральний директор ДТЕК "Київської електромережі" Денис Бондар заявив, що у Києві можуть запровадити графіки відключень світла, якщо обстріли об'єктів енергетики триватимуть.
З урахуванням тих пошкоджень мережі, які є сьогодні, існує ймовірність застосування графіків, якщо далі будуть обстріли наших енергооб'єктів, — зазначив Бондар
Він вважає, що атаки росіян призвели до критичного стану енергосистеми України. А компанія Yasno закликає українців економити електроенергію в пікові години (з 19:00 до 22:00), аби не було другої серії блекаутів. Тож будьмо відповідальними громадянами, аби Київ не поринув у темряву.