Кінокритики назвали найкращі українські фільми року
Кримінальна драма про смертну кару "Ля Палісіада" стала найкращим українським фільмом року. Три нагороди отримала трагікомедія "Люксембург, Люксембург", а ще дві — документальний фільм "20 днів у Маріуполі".
Це лише деякі з результатів шостої національної премії кінокритиків "Кіноколо", в межах якої відзначили найкращі вітчизняні стрічки 2023-го. Онлайн-церемонія нагородження відбулася 12 жовтня в ефірі телеканалу "Суспільне Культура".
Далі розповідаю докладніше про саму премію та всіх цьогорічних лауреатів.
Що це за премія
"Кіноколо" заснували 2018-го Спілка кінокритиків України, Асоціація "Сприяння розвитку кінематографа в Україні — дивись українське!" та кінокомпанія "Артхаус Трафік". Вручають щороку під час кінофестивалю "Київський тиждень критики". Цьогоріч цей захід триває 12-18 жовтня.
Мета премії — визначити досягнення українського кінематографа та діячів індустрії за останній рік від імені спільноти кінокритиків. Нині до складу комітету премії входять 57 кінокритиків і кінознавців.
"Кіноколо" — одна з двох головних українських відзнак у цій сфері поряд із "Золотою дзиґою", яку вручає Українська кіноакадемія.
У попередні роки центральну нагороду "найкращий повнометражний ігровий фільм" отримували драми "Донбас" Сергія Лозниці, "Додому" Нарімана Алієва, "Атлантида" Валентина Васяновича, "Стоп-Земля" Катерини Горностай та "Памфір" Дмитра Сухолиткого-Собчука.
Читай також: Найкасовіші українські фільми, які вийшли 2023 року
Кіноколо 2023
Цього року національну премію кінокритиків присудили у десяти номінаціях плюс спеціальні відзнаки. Претендентами стали фільми українського виробництва, які були завершені після 1 січня 2022-го, але не були публічно продемонстровані, або які вперше показали в Україні з 1 жовтня 2022-го до 30 вересня 2023-го.
Найбільше здобула стрічка "Люксембург, Люксембург" Антоніо Лукіча. Перемогла в категоріях "найкраща режисура", "найкращий сценарій" та "найкращий актор".
На другому місці за кількістю нагород — картина "20 днів у Маріуполі" Мстислава Чернова. Її відзначили як "найкращий документальний фільм" і "відкриття року".
Інші чотири фільми-лауреати отримали по одній статуетці. Серед них і "Ля Палісіада" Філіпа Сотниченка, яка стала "найкращим повнометражним ігровим фільмом".
Найкращий повнометражний ігровий фільм
"Ля Палісіада" — режисер Філіп Сотниченко, продюсери Валерія Сочивець, Сашко Чубко, Галина Криворчук.
Жанр фільму Філіпа Сотниченка визначають як пострадянський нуар. Дія відбувається в Ужгороді 1996 року. У центрі сюжету — розслідування вбивства міліціонера, яке розгортається за п'ять місяців до скасування смертної кари в Україні.
Світова прем'єра відбулася 29 січня 2023-го в головному конкурсі Роттердамського кінофестивалю, де стрічка здобула приз Міжнародної асоціації кінопреси. Українська прем'єра проходила 12 жовтня на "Київському тижні критики". Прокат картини розпочнеться 11 січня 2024-го.
Найкраща режисура, найкращий сценарій та найкращий актор
Найкраща режисура та найкращий сценарій: Антоніо Лукіч — "Люксембург, Люксембург".
Найкращий актор: Аміл Насіров — "Люксембург, Люксембург".
Дія трагікомедії Антоніо Лукіча за участю братів Насірових із реп-гурту "Курган і Agregat" починається в Лубнах на Полтавщині. Аміл Насіров виконує роль водія маршрутки Колі. Йому повідомляють про те, що давно зниклий батько лежить у лікарні в Люксембурзі. Коля прагне якнайшвидше поїхати до нього. Але його брат-близнюк, поліціянт Вася, якого грає Раміл Насіров, не згоден із цим рішенням.
Найкращий документальний фільм і відкриття року
"20 днів у Маріуполі" — режисер Мстислав Чернов, продюсери Мішель Мізнер, Мстислав Чернов, Рейні Аронсон, Дерл Маккруден, Василиса Степаненко.
Свій режисерський дебют воєнний кореспондент Мстислав Чернов знімав у лютому-березні торік в обложеному ворогом Маріуполі. Фільм показує, як місто переживало перші тижні повномасштабного російського вторгнення в Україну.
Найкращий короткометражний ігровий фільм
"ГКЧП" — режисер Аркадій Непиталюк, продюсери Анастасія Буковська, Данило Каптюх, Микита Буковський.
Події короткометражної комедії Аркадія Непиталюка відбуваються 19 серпня 1991-го на тлі спроби державного перевороту в СРСР. У центрі оповіді — вихователі та школярі у літньому таборі поблизу Запоріжжя.
Найкращий анімаційний фільм
"Маріуполь. Сто ночей" — режисерка Софія Мельник, продюсер Андрій Палатний.
Короткометражний мультфільм розповідає про дівчинку, яка прокидається від вибухів 24 лютого 2022-го та намагається знайти когось живого в місті, що палає. Згідно з описом, прототипом героїні стала 4-річна Аліса, яка залишалася в оточеному росіянами Маріуполі протягом усього часу облоги.
Найкраща акторка
Карина Химчук — "Ти мене любиш?"
Події драми Тоні Ноябрьової розгортаються в Києві 1991-го. Карина Химчук грає 16-річну Кіру, дорослішання якої відбувається напередодні розпаду СРСР та під час розлучення батьків.
За досягнення
Олена Гончарук, Олег Оліфер, Альона Пензій, Станіслав Битюцький та Олександр Телюк з команди Довженко-Центру за лекторій "Як перестати хвилюватися і полюбити українське кіно", який тривав у березні-травні цього року.
Спецвідзнака кінокритикам, які стали на захист України
Антон Філатов — кінокритик, журналіст. Ярослав Підгора-Гвяздовський — кінокритик, журналіст, редактор. Юрій Самусенко — журналіст, кінооглядач. Артур Корнієнко — журналіст, культурний оглядач.
Читай також: Найцікавіші фільми жовтня, які варто подивитися