Одеський міжнародний кінофестиваль 2024: що, де і коли подивитись
Одеський міжнародний кінофестиваль, попри назву, останні роки зі зрозумілих причин змінює локації: торік фестиваль приймали Чернівці, а цьогоріч він відбудеться в Києві. Розповідаємо, що і коли можна буде побачити на фестивалі 12-20 липня на двох локаціях — у Будинку кіно та в кінотеатрі "Оскар" у ТРЦ Gulliver в межах 15-го ОМКФ!
На церемонії відкриття цьогоріч будуть присутні лише учасники фестивалю, організатори та вибрані журналісти. Але обіцяємо, що відвідаємо церемонію і все тобі розповімо.
А от на фестивальні покази зможе потрапити кожен охочий, якщо придбає квиток.
Звісно, як на будь-якому фестивалі, покази на ОМКФ поділені за програмами.
Національний конкурс
До Національної конкурсної програми увійшли 10 повнометражних стрічок українських режисерів — причому серед них як художні, так і документальні фільми.
Серед ігрових: "Божевільні" Дениса Тарасова — про "каральну психіатрію", КДБ у боротьбі з дисидентами.
А також "Діло Безп'ятого" Валерія Шалиги — перша екранізація п'єси Івана Карпенко-Карого "Сто тисяч", "Дім за склом" — детектив Тараса Дроня, "Киснева станція" Івана Тимченка — фільм про життя й боротьбу Мустафи Джемілєва, "Сірі бджоли" Дмитра Мойсеєва — про життя в "сірій зоні" АТО двох ворогів дитинства, яких об'єднує поява російського снайпера, та "Яса" Сергія Маслобойщикова — про особисту драму на тлі Революції Гідності.
- Серед документальних фільмів:
"Глядєлов" Ксенії Кравцової — про майстра документальної чорно-білої фотографії Олександра Глядєлова, що документує найважливіші події України, "Кілометр" Ганни Тихої — про історію однієї родини, що опинилася в окупації в Ірпені, "Обережно! Життя триває" Антона Штуки — про вуличного художника з Харкова, що їде до звільненого міста Ізюм за 60 км від лінії фронту, "Сопілка Перуна" Євгена Мазуренка, заснований на відеоматеріалах, знятих безпосередньо на бойовій позиції.
Переможці Національного конкурсу визначаються в номінаціях "Найкращий український повнометражний ігровий фільм" та "Найкращий український повнометражний документальний фільм".
Визначатиме переможців Національного конкурсу журі у складі режисерки Аліси Коваленко (Україна), продюсерки Лізи Марії Руссо (Велика Британія), режисерки Сахри Карімі (Афганістан), продюсерки Ванди Адамік Грицової (Словакія) та режисера Майка Фіггіса (Велика Британія).
Європейська конкурсна програма
До європейської конкурсної програми ввійшло 11 стрічок: 9 ігрових фільмів, один документальний та один анімаційний.
Серед них: австрійська чорна комедія "Андреа розлучається" Йозефа Гадера, французьке роадмуві "Артур і Діана" Сари Сумм, грузинська документалка "Чорничні мрії" Елене Мікаберідзе — про ідею грузинської сім'ї створити чорничну ферму неподалік кордону з Абхазією, іспанська анімація "Сон султани" Ізабель Ергера — про режисерку Інес, яка вирушає в подорож Індією в пошуках утопічної країни для жінок, німецько-грузинська "Гондола" Файта Хелмера — про двох жінок, які працюють на канатній дорозі, "Юпітер" Бенджаміна Пфоля — про захоплення однієї родини космічним культом.
А ще іспанська драма "Дім" Алекса Монтої — про братів і сестер, які повертаються до родинного дому після смерті батька, швейцарська стрічка "Небеса Діани" Кармен Жак'є та Жана Гассмана — про дівчину, що лишає своє немовля на свого хлопця, а сама вирушає в подорож, фінська історія "Втечі та мрії" Кайса Ель Рамлі, "Секс" Даґа Йогана Хауґеруда про шлях двох чоловіків від шлюбів до гомосексуальних стосунків та польський детектив "Майже нічого" Ґжеґожа Дембовського.
"Фестиваль фестивалів"
Тут представлені стрічки-учасниці провідних міжнародних кінофестивалів.
Цьогоріч у програмі — 9 фільмів: "Мовчання" Йоахіма Лафоса — про реальну справу заплямованого бельгійського адвоката Віктора Гісселя, "Маленькі любові" Селія Ріко Клавельїно — про стосунки двох жінок різних поколінь, психологічний трилер "Сини" Ґустава Мьоллера, "Їппі більш немає!" Марґієн Роґаар про перше кохання 16-річного хлопця, музична драма "Друга премія" Ісакі Лакуеста та "Мовчання Марії" Давіса Сіманіса — стрічка, заснована на реальній історії латвійської зірки театру та німого кіно Марії Лейко, яка 1937 року, дізнавшись про новонароджену онуку, їде до Радянського Союзу.
А також "Ув'язнена з Бордо" Патриції Мазуї, "Прощення" Алена Ґіроді та "Дівчина зі спицею" Маґнуса фон Горна.
Ретроспективи українського кіно
А ще в межах фестивалю відбудеться просто безліч ретроспектив українського кіно! Серед них — і нові, і вже визнані, і навіть трошки забуті стрічки.
Зокрема можна буде побачити фільм "В. Сильвестров" Сергія Буковського (2020) — про життя видатного українського композитора Валентина Сильвестрова, "Живі" Сергія Буковського (2008) — про події Голодомору в Україні 1932-33 років, "Плай" Єви Джишиашвілі (2021) — про життя родини Малковичів у горах, "Присмерк" Валентина Васяновича (2014) — про 82-річну Марію та її хворого сина Сашка, які доживають віку в глухому селі поза цивілізацією, "Українські шерифи" Романа Бондарчука (2015) — про двох "шерифів", обраних громадою села на півдні України.
Також демонструватимуть горор Володимира Тихого "Брама" (2017), "Будинок "Слово". Нескінченний роман" Тараса Томенка, що недавно показували в кінотеатрах, "Герой мого часу" Антоніни Ноябрьової (2018), "Дике поле" Ярослава Лодигіна (екранізація роману Сергія Жадана "Ворошиловград"), "Жива ватра" Остапа Костюка, "Моя Бабуся з Марса" Александра Міхалковіча, "Припутні" Аркадія Непиталюка, "Шляхетні волоцюги" Олександра Березаня.
Будуть і стрічки, присвячені історії Україні — для них створена програма "Незабутня історія" — всі її деталі можеш побачити тут.
А фільми про те, як українці вміють любити, віднесені до програми "Кохати по-українськи" — з її деталями знайомся тут.
Ну, і не обійдеться без прем'єр: в межах фестивалю будуть презентовані: горор "Конотопська відьма" і серіал "Лікарка за покликанням" — про обидві стрічки ми вже писали. Буде серед прем'єр і нова французька драма "Граф Монте-Крісто", і французько-американсько-британська фантастична драма "Субстанція".
А ще на глядачів чекають фільми, присвячені 10-річчю боротьби України з російською агресією, дитячі покази й Літня кіношкола з лекціями майстрів кіно і телебачення.
Будемо відверті: описати всю програму 15-го ОМКФ в межах однієї статті практично неможливо. Тож заходь сюди, обирай цікаву тобі подію — і до зустрічі на ОМКФ-2024!