Понад 25 тисяч відвідувачів, 160 подій і 90 учасників: KyivBookFest у цифрах, фактах і відгуках
Понад 25 тис. відвідувачів протягом трьох днів зібрав книжковий фестиваль KyivBookFest. Вперше проходив у столичному торговельному центрі Gorodok Gallery з 8 до 10 вересня.
У цьому матеріалі розповідаємо докладніше про підсумки заходу. У нашому розборі спираємося передусім на інформацію, надану організаторами.
Історія створення KyivBookFest
Ініціатор літературного фестивалю засновник київського видавництва "Наш Формат" Владислав Кириченко. Організував подію разом з Ініціативною групою видавців, Спільнотою української реформації та Pochayna Event Hall.
Захід мав слоган "Книга — це зброя". Його позиціювали як першу у книговидавничій галузі незалежної України подію з максимальним урахуванням інтересів видавців.
Появу нового фестивалю пов'язували, зокрема, з неоднозначною реакцією представників галузі на цьогорічний "Книжковий Арсенал". Новинки літератури на стендах там представляли книгарні замість видавництв.
Проте в інтерв'ю мені виконавча директорка "Нашого Формату" та організаційна директорка KyivBookFest Анастасія Нікітіна висловилася інакше. За її словами, змінений формат найбільшої книжкової події України особливо не вплинув, а скоріше підштовхнув до реалізації давніх задумів. Ідея з'явилася кілька років тому. Але торік було "не до форумів", а цьогоріч "ринок відчув гострий запит читача на українську книгу та великі культурні події".
Анастасія Нікітіна також додала, що вони не конкурують з "Арсеналом", а створюють нові можливості для читачів та авторів. Водночас поставили собі за мету максимально розкрити бренди видавництв. А бажання долучитися виявили "майже всі відомі на ринку гравці". Ключовими рисами івенту вона назвала галузевий форум із подіями книжкової сфери та соціальну складову — збір коштів на книжковий проєкт для ЗСУ.
Цей рік для нас — репутаційне становлення, початок діалогу та пошук сенсів, перші помилки й робота над ними. У перспективі хочемо, щоб KyivBookFest став постійним і звичним для українців культурним явищем, традиційним місцем сили та розуму, — каже Анастасія Нікітіна.
Програма фестивалю
Фестиваль мав два паралельні формати — книжкову виставку-продаж із вільним входом та форум, на який можна було потрапити за благодійний внесок.
Захід зібрав різних представників книжкової сфери — письменників, видавців, книгарів, бібліотекарів. А також військових, журналістів, істориків, психологів, дизайнерів, музикантів.
Участь взяв 91 гравець книжкового ринку — видавництва, книгарні та друкарні. Провели 160 подій. Зокрема, презентації новинок літератури, дискусії, лекції, майстер-класи, поетичні читання, автограф-сесії та концерти.
Скільки прийшло людей
Упродовж трьох днів фестиваль відвідали понад 25 тис. людей. Це лише на три тисячі менше, ніж було на "Книжковому Арсеналі" у червні.
Серед відвідувачів майже 5,5 тис. побували на галузевому форумі. Вхід на події у просторі Pochayna Event Hall був за донейт від 100 грн за день.
Скільки зібрали коштів
810 034 грн — таку суму відвідувачі фестивалю допомогли зібрати своїми донейтами. Це гроші на підтримку проєкту "Військо читає" громадської організації "Реформація". Вони мають піти на друк професійної літератури для наших військових, а саме на статути й посібники. Ціллю збору організатори називали суму 956 тис. грн.
7 тис. грн — такий був найбільший благодійний внесок під час заходу. Його зробила відвідувачка на аукціоні під час виступу гурту "Фіолет" за роман Андрія Кокотюхи "Довга комендантська година" з автографом Кирила Буданова.
Найпопулярніші події
Найбільше людей відвідали зустрічі з такими учасниками, як Макс Кідрук, Юрій Гудименко, Данило Яневський, Володимир В'ятрович та Сергій Руденко, брати Капранови, Марія Матіос, Василь Шкляр і Віктор Морозов.
Особливу увагу відвідувачів привернули також події за участю військових і на тему війни. А також музичні виступи, які щовечора закривали програму заходу — гуртів "Фіолет" та Ot Vinta і співака Олександра Положинського.
Найпродаваніші книжки
Частина видавців назвали книжки, які у них найбільше купували під час заходу. Ось їхні п'ятірки топових видань, що мали найкращі продажі.
"Наш Формат": "Есенціалізм. Мистецтво визначати пріоритети" Ґреґа Маккеона, "Моссад. Найвидатніші операції ізраїльської розвідки" Міхаеля Бар-Зохара та Ніссіма Мішаля, "Плем'я. Про повернення з війни і належність до спільноти" Себастьяна Юнґера, "Друзі, коханки і велика халепа" Метью Перрі, "Поля битв. Боротьба за захист вільного світу" Герберта Макмастера.
КСД: "Вечірка на Гелловін" Аґати Крісті, "Хімія смерті. Перше розслідування" Саймона Бекетта, "Довбуш. Гідність або забуття" Василя Карп'юка, "Історія для дорослих" Олега Криштопи та Івана Дерейка, "Таємна історія" Донни Тартт.
"А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА": "Мами" Марії Матіос, "Анна Ярославна: Київська князівна — королева Франції" Івана Малковича, "Динамо Харків" Сергія Жадана, "Бунт проти імперії: українські шістдесятники" Радомира Мокрика, "Короткий курс історії України" Олександра Палія.
Vivat: "Я перетворююсь… Щоденник окупації. Вибрані вірші" Володимира Вакуленка, "Рівновага" Володимира Винниченка, "Невеличка драма" Валер'яна Підмогильного, "Архіви КГБ. Невигадані історії" Едуарда Андрющенка, "Кафе на краю світу" Джона Стрелекі.
"Лабораторія": "За Перекопом є земля" Анастасії Левкової, "По той бік чарівної палички" Тома Фелтона, "Дзвінка" Ніни Кур'яти, "Дофамінове покоління" Анни Лембке, "Поговорімо про Ізраїль" Деніела Сокача.
"Фабула": "Бій за Київ" Сергія Руденка, "Довга комендантська година" Андрія Кокотюхи, "Наша столітня. Короткі нариси про довгу війну" Володимира В'ятровича, "Війна чорної діри" Леонарда Сасскінда, "Ніхто не скаже "Прощавай!" Василя Добрянського.
ArtHuss: "Критичне мислення" Джонатана Хейбера, "Сховане мистецтво" Діани Клочко, "Графічний дизайн з українським обличчям" Наталі Удріс-Бородавко, "Подорож письменника" Крістофера Воґлера, "WORKFLOW. Практичний посібник до творчого процесу" Дорона Маєра.
"Фоліо": "Історії та війни" Юрія Гудименка, "За що воює Україна? Відомі історії нашої держави" Данила Яневського, "Бандера. Портрет на тлі епохи. Перша спроба наукової біографії" Данила Яневського, "Тигролови" Івана Багряного, "Сад Гетсиманський" Івана Багряного.
Враження видавців
Понад 60% видавців-учасників опитала команда фестивалю. Ось які відповіді вони надали.
98% опитаних видавців задоволені участю та вважають фестиваль успішним.
Майже 50% зазначили, що кількість відвідувачів перевищила очікування, а 45% розраховували на відвідуваність, близьку до фактичної.
90% видавців компенсували свої витрати на фестиваль. З них 30% доходом покрили всі витрати, а ще 60% зафіксували позитивне сальдо.
75% видавців оцінили організаційну частину фестивалю на відмінно.
100% видавництв планують брати участь у наступному KyivBookFest.
Відгуки учасників
Ось що пишуть деякі учасники фестивалю на своїх сторінках у фейсбуці.
Антон Мартинов, засновник видавництва "Лабораторія":
"Перший "Київбукфест" закінчився успішно. Я був скептиком. І я помилявся. Команді організаторів подяка за велику роботу. Зручна локація з фудкортом і великою парковкою, поруч метро "Почайна" — це все важливі речі, які дозволили фестивалю майже без реклами зібрати багато людей. Якщо було б більше людей — локація могла б не впоратись з потоком. На наступний рік це треба врахувати.
Приємно бачити військових у формі у перших рядах на презентаціях. А також військових із наплічниками, в які набиваються книжки, а паралельно хіпстерів, які так само носять пакети з книгами виставковою площею.
Бородянський каже, що у повітрі літає запах ренесансу української книги. Помітно, що галузь трансформується і починає набувати суб'єктності. Наступний крок — об'єднання в індустріальну групу для комплексної взаємодії та переходу на якісно новий рівень індустрії".
Дмитро Феліксов, засновник книгарні Readeat:
"Рівень скепсису навколо Kyivbookfest був не менше, ніж навколо створення книгарні. Але справжні мрійники не здаються, адже щиро люблять свою справу, без сумніву розпочали підготовку та створили чудову подію, яке відгриміла цими вихідними.
Це мій другий форум, включаючи "Книжковий Арсенал". Я всюди бачив багато книг та людей. І знаєте, який мій висновок? Книжкові події, як і музичні, мають бути в асортименті, мають бути різними, мають бути частіше.
Люди люблять книги, їм подобається можливість доторкнутися до нових видань, побачити на власні очі письменників та видавців. Я відчуваю, що це не остання книжкова подія в галузі. Приклад "БукФесту" показав, що може бути більше одного книжкового фестивалю. А де два успішних, чекай і інших".
Валерій Пекар, підприємець, письменник і викладач Києво-Могилянської бізнес-школи:
"Книжковий фестиваль, безумовно, був вдалим. Був явно заточений на інтереси видавців (передусім тих, хто не міг знайти себе в цьогорічному форматі "Арсеналу"), а врешті й інші стейкхолдери — читачі та автори — були задоволені. Для видавця книжкова подія — єдиний спосіб наживо побачити свого читача, незамінний контакт з ринком, особливо в часи інтернет-торгівлі. Отже, все вийшло. І схоже, попит на живе спілкування такий, що дві події ринок проковтнув без проблем.
Складається враження, що народ став читати. Ну, якщо коректно, то ми цього не знаємо, але можемо стверджувати, що народ став купувати більше книжок. Можливо, зараз прийдуть статистики й заперечать це твердження. А може, підтвердять. Але я про інше хотів сказати: на ринку є що купувати.
Буквально років десять тому українська книга ще жила у заповідниках на кшталт шкільних підручників. Першою прокинулася дитяча література. Тепер ці діти підросли й читають шикарно видану фентезі та наукову фантастику, дорослі комікси та художні видання. Просто треба було закрити ринок для книжок із "русского міра".
Тепер треба рухати українську літературу у світ, поки ми ще на перших шпальтах".