Маріїнський палац: унікальна пам'ятка епохи бароко

Маріїнський палац: унікальна пам'ятка епохи бароко Фото: офіційний сайт Маріїнського палацу

Маріїнський палац у стилі бароко вважається офіційною церемоніальною резиденцією президента України. Памʼятка архітектури розташована на вулиці Михайла Грушевського, 5а.

Історія

Палац збудовано на замовлення імператриці Єлизавети. Спорудженням керував російський зодчий Іван Мічурін, а допомагали йому архітектори як М. Васильєв, П. Нейолов, Ф. Нейолов та М. Сальников. Маріїнський палац звели впродовж 1750-1755-х років за проєктом Франческо Бартоломео Растреллі для Олексія Розумовського, який був фаворитом (за іншою версією – чоловіком) імператриці Єлизавети Петрівни.

Фото: офіційний сайт Маріїнського палацу
Фото: офіційний сайт Маріїнського палацу

Архітектура

Фасад палацу заклали в пейзажному стилі у 1874 році – саме тоді, коли засновано Маріїнський парк. З протилежного боку палацу у 1748 році на місці старовинного виноградного саду Петра I було створено Міський сад.

Палацовий комплекс має симетричну композицію, двоповерховий комплекс та одноповерхові бічні флігелі. Пластика фасадів проявляється у пишних формах коринфського ордера, рустуванні стін, розкріплюванні карнизів, ажурному парапеті та ліпленні на вікнах. Будівлю пофарбували у стилі українського бароко: з бірюзовими стінами, світло-жовтими колонами та карнизами, балюстрадами, що підкреслює вишуканість, урочистість Маріїнському палацу.

Фото: офіційний сайт Маріїнського палацу
Фото: офіційний сайт Маріїнського палацу

Реконструкція

Однак так було не завжди. Через пожежу у 1819 році, яка знищила деревʼяний другий поверх, реконструкція тривала впродовж 1868-1870 років. Тоді добудували цегляний поверх, фасади встелили новими пластичними деталями з нотками творчості Растреллі, та додали інтерʼєру класицизму з елементами бароко та ренесансу.

Також палац встиг побути резиденцією царської родини під час Жовтневої революції. В будівлі зупинялася Катерина II, полководець Михайло Кутузов, полководець Микола Раєвський та інші. А під час Першої світової війни в Маріїнському палаці перебувала імператриця Марія Федорівна, мати Миколи II. Там вона керувала відправленням санітарних потягів та лікуванням поранених солдат.

Також варто зазначити, що під час Другої світової війни у будівлю влучила бомба, що зруйнувала центральну частину палацу. Після відбудування у 1945-1949 роках архітектором Павлом Альошиним він став місцем для урочистостей і був відомий як Царський палац. А у 1950 році його почали називати Маріїнським, як і парк, на якому він розташований (на честь імператриці Марії Олександрівни).

Фото: офіційний сайт Маріїнського палацу
Фото: офіційний сайт Маріїнського палацу

Реставрація у 1980-х

Ремонтні роботи тривали з 1979 по 1982 рік. Після ретельних досліджень реставрували палац у архітектурному стилі 19 століття, що відображено у формі фонтанів, зелених насадженнях, водограях, парадних залах, мармурових сходах та темно-червоному килимі. Велику Білу залу поєднали з високими арковими прорізами, де з обох боків – Зелена вітальня та Бенкетна зала. Залу бароко відновили у характерних для інтер'єрів Растреллі формах. Облямований вигадливими орнаментами штучний мармур, оздоблений золотом, у поєднанні зі світло-коричневими стінами, карнизи з ліпниною й облямування дверних прорізів, щедро оздоблений камін з величезним люстром підкреслюють вишуканість, пишність, урочистість палацу.

Відновлення палацу у 2000-х

Її розпочали у 2007 році та планували завершити до 2011 року, однак роботи тривали й у 2017-му.

Після кількарічного ремонту та реставрації 16 січня 2018 року Маріїнський палац було відкрито з нагоди офіційної дипломатичної зустрічі президента Петра Порошенка з главами дипломатичних представництв іноземних держав та міжнародних організацій. 

Фото: офіційний сайт Маріїнського палацу
Фото: офіційний сайт Маріїнського палацу

5 квітня 2022 року Президент України Володимир Зеленський проголосив, що відтепер в Білій залі палацу прийматимуть глав іноземних держав та нагороджуватимуть званням Героя України. 

Для екскурсій Маріїнський палац відкрив свої двері лише 4 вересня 2020-го. Наразі у Маріїнському палаці щочетверга проводять групові та безплатні шкільні екскурсії.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_3617.jpeg - Вікторія Головач
Редакторка ТиКиїв, закохана у Київ, у його ритм та красу. Люблю розповідати про місто через голоси його мешканців.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації