25 січня в історії Києва: прем'єра першої української опери та день народження Зеленського

У цей день відбулась прем'єра опери "Різдвяна ніч" Миколи Лисенка та народився чинний президент України — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 25 січня у столиці або були з нею пов'язані.
Пам'ятні події 25 січня
- 1874 рік — на сцені міського театру Києва відбулася прем'єра першої української національної опери — "Різдвяної ночі" Миколи Лисенка. Твір за повістю Миколи Гоголя "Ніч перед Різдвом" був присвячений українським святковим традиціям та насичений обрядовими сценами, зокрема сценами колядування. Лібрето до опери створив український письменник Михайло Старицький, причому впорався він за короткий час. А ось робота Лисенка просувалася вкрай повільно, бо в нього постійно бракувало часу. Врешті 25 січня відбулась прем'єра опери, і вона мала величезний успіх серед міської публіки. Одразу після прем'єри оперу давали ще тричі, а Київ був переповнений аріями й хоровими співами колядок з "Різдвяної ночі", хоча саме Різдво вже давно минуло. Після цього оперу ще двічі змінювали — в остаточній редакції її поставили у Харкові у 1883 році.

- 1918 рік — в УНР обмежили тривалість робочого дня до 8 годин на день. Відповідний закон в межах IV Універсалу ухвалила Центральна Рада республіки. Гетьман Павло Скоропадський, прийшовши до влади, затвердив 17 серпня того ж року Закон "Про зміни і доповнення в законі про 8-годинний робочий день від 25 січня 1918 р.", але вніс до нього зміни, дозволив збільшувати тривалість робочого дня понад 8 годин.

Відомі кияни, які народилися 25 січня
- Вадим Гречина (1931-2005 рр.) — архітектор, співавтор проєкту "Українського дому" та Бібліотеки Вернадського. Син відомого архітектора Михайла Гречини. З 1956 року працював в інституті "Київпроєкт", брав участь у будівництві першого в Києві 18-поверхового житлового будинку на вулиці Богдана Хмельницького, 39. Також був співавтором проєктів таких знакових київських будівель як Центральний Палац урочистих подій, "Український дім" (тоді – Київський філіал Центрального музею Леніна), готель "Турист", Національна бібліотека ім. Вернадського, Свято-Троїцький собор на Троєщині. Брав участь у проєктуванні мікрорайонів на Березняках та Троєщині, а також у підготовці Генплану Києва, затвердженого у 1967 році.

- Володимир Мельниченко (1932-2023 рр.) — художник, скульптор. Працював в архітектурі, скульптурі, малярстві, графіці, монументальному мистецтві та художній фотографії. Його постійним творчим партнером була дружина Ада Рибачук. Подружжя сім років прожило в Арктиці, куди вирушили на переддипломну практику. Серед найвідоміших творів Ади Рибачук і Володимира Мельніченка: мозаїчні панно на Центральному автовокзалі Києва, мозаїчні панно та фонтан "Сонце, Зорі та Сузір'я" у Київському палаці дітей та юнацтва, рельєфи у меморіальному комплексі "Биківнянські могили". Одна зі знакових робіт подружжя — поховальний комплекс "Парк Пам'яті" разом з будівлею Київського крематорію на Байковій горі, над яким вони працювали спільно з архітектором Авраамом Мілецьким. Одним з голових об'єктів комплексу стала Стіна Пам'яті з рельєфами завдовжки 213 метрів, присвячена темі життя і смерті. Однак у 1982 році Стіну Пам'яті повністю залили бетоном. Відновлювати її почали тільки в останні роки життя Мельниченка.

- Володимир Зеленський (1978 р.н.) — чинний президент України, у минулому — комік та шоумен. Кар'єрний шлях розпочав з участі у гумористичній передачі КВК, був капітаном команди "95-й квартал". Згодом "Квартал" переріс у самостійний гумористичний проєкт, а потім — і у студію, яка створювала власні шоу. Найвідомішим з них був "Вечірній квартал", де Зеленський був ідеологом, автором, режисером і провідним актором. Паралельно знімався у фільмах, був актором дубляжу та продюсером телевізійних проєктів. У серіалі "Слуга народу" у 2015-2018 роках виконував роль Василя Голобородька — вчителя історії, якого обирають президентом України. А у новорічну ніч 2019 року оголосив про намір балотуватися у президенти у реальності та згодом переміг на виборах, набравши рекордні 73,22 % голосів у другому турі, перемігши чинного у той час президента Петра Порошенка. Інавгурація Володимира Зеленського відбулася 20 травня 2019 року. З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну відмовився від пропозиції США евакуюватися зі столиці та продовжив виконувати свої обов'язки у воєнний час. За версією журналу Time, став найвпливовішою людиною 2022 року.

Що відзначають 25 січня
У четвертий четвер січня (цього року це 25 число) відзначають День суперечливого одягу. Це — свято нестандартних рішень та сміливих кольорових поєднань у гардеробі, яке заохочує носити вбрання, яке кидає виклик нормам моди. Цей день чудово підходить для того, щоб забути про "правильні" поєднання речей та кольорів і просто надягти те, що захотілося.