Музичні кліпи та пісні: яким мером був Леонід Черновецький?

Музичні кліпи та пісні: яким мером був Леонід Черновецький? Фото: Колаж ​"ТиКиїв" ​

Ми продовжуємо "серіал" про очільників столиці. У 2006 році "Сан Санича" (Олександра Омельченка) на виборах переміг бізнесмен та меломан Леонід Черновецький, або як його прозвали в народі "Льоня Космос". В перший рік правління Леонід Михайлович збільшив бюджет Києва у п'ять разів, а також почав співати шансон, випустив музичний кліп й власну книгу. Як склалася доля третього мера Києва?   

Леонід Черновецький (Фото: LIGA.net)
 Леонід Черновецький (Фото: LIGA.net)

Бізнесмен, який мріяв змінити місто

Леонід Михайлович у березні 2006 року отримав 32% голосів виборців, а у 2008 році на позачергових виборах Київського міського голови повторно був обраний Київським очільником, за нього тоді проголосували 37,72% киян. В перші ж дні свого мерства Черновецький заявив, що перевірить підлеглих на детекторі брехні, звільнить усіх глав райадміністрацій і створить в столиці 500 тисяч нових робочих місць. За кілька місяців правління мер забажав, щоб колеги вітали його стоячи. Через такі дивні заяви Черновецького прозвали "Космонавтом".

Фото: facebook.com/chernovetskiy
Фото: facebook.com/chernovetskiy

Син офіцера та заступник проректора

Леонід Михайлович Черновецький народився 1951 року в Харкові. Одразу після його народження батьки розлучилися й хлопчик залишився жити з матір'ю, яка працювала юристкою. Зайнятість Параски Гаврилівни була такою, що їй довелося віддати сина в інтернат, але пізніше, коли вона вийшла заміж за театрального режисера Якова Азімова, хлопця забрали в сім'ю. У Харкові Черновецький закінчив середню школу №4. 

Школа була для мене скоріше дуже важким випробуванням, оскільки я завжди мав свій особливий погляд на різні речі й ставив складні для вчителів питання, на які вони не хотіли відповідати. Я ніколи не визнавав авторитету жодного начальства — а це їх дратувало. Тож у 14 років я пішов на роботу слюсарем-збирачем на авіаційний завод, бо я не хотів далі перебувати в тих умовах – це, звичайно, був своєрідний протест. Мені влаштували гарну школу життя... Майже рік я працював на заводі. А потім знову повернувся до школи, бо тоді радянська влада вимагала обов'язково здобути середню освіту, — розповідав Черновецький. 

Батько Леоніда — Михайло Ілліч, інженер-економіст та офіцер, пішов з життя в 55 років через наслідки осколкових поранень, отриманих під час Другої світової війни. За словами Черновецького, його дід був позашлюбним сином рідного брата російського письменника Івана Гончарова Миколи. Діда вбили більшовики, а бабусю репресували та вислали до Сибіру, де вона й померла.  

Батько прийшов сивим з фронту. І я його якось запитав, коли вже був трохи старший, чого він сивий був у 36 років. Він розповів мені про те, як він розміновував поле. Їх було 100 хлопців, усі під його командуванням, він був капітан, командир батареї. І дійшло до кінця мінного поля 300 метрів лише 7 людей, — пригадував Леонід Михайлович.

Фото: facebook.com/chernovetskiytion
Фото: Леонід Черновецький з мамою та вітчимом
Фото: facebook.com/chernovetskiy
Фото: Леонід Черновецький в армії

Черновецький був одружений з Аліною Айвазовою, з якою разом навчався в університеті. Побралися вони 1977 року. Подружжя виховало доньку Христину та сина Степана. Леонід Михайлович — щасливий дідусь вісьмох онуків — Леоніда, Івана, Аліни та Сергія — від доньки, Леоніда, Михайла, Степана та Аліси — від сина. У шлюбі з Айвазовою Черновецький прожив 34 роки. У 2012 році він одружився вдруге з Оленою Савчук, 2014 року в них народився син Гаврило.

0 / 0

Від червоного диплома до мільйонних статків та посади мера столиці

Після школи Черновецького призвали на службу до Радянської армії, де він служив у внутрішніх військах на Дніпропетровщині. Ще до дембеля керівництво частини відправило Леоніда на навчання до Харківського юридичного інституту, який він закінчив із червоним дипломом. У 1981 році Черновецький вступив до аспірантури того ж закладу. Згодом, у 1984 році, захистив дисертацію на тему "Методика розслідування розкрадань, здійснених посадовими особами" та став кандидатом юридичних наук.

У 1984-1989 pp. Черновецький обіймав посади викладача та заступника проректора з наукової роботи Київського держуніверситету ім. Шевченка. А з 1989 по 1996 роки займався створенням та розвитком Правекс-Банку. Потім на базі центру створили концерн "Група Правекс", і Леонід Михайлович став його президентом, зробивши одним із найбільших банків України. У 2001 році Черновецький заснував асоціацію "Київський банківський союз", де також був президентом. У 2005-му асоціацію перетворили на "Українську кредитно-банківську спілку". 

У 2008 році через рішення піти у велику політику, Черновецький продав "Правекс банк" італійській банківській групі Intesa Sanpaolo за $750 млн. 

Ставши політиком, Черновецький очолив Християнсько-ліберальну партію України. Вона симпатизувала церкві "Посольство Боже" під керівництвом старшого пастора Сандея Аделаджа, але ексмер називав себе православним. Леонід тричі обирався народним депутатом України (1996, 1998 та 2002 рр.). У Верховній раді IV скликання (2002-2006 рр.) був членом комітету з питань бюджету та головою підкомітету з питань контролю за витрачанням коштів держбюджету. Політик входив до фракції "Наша Україна", якийсь час був позаштатним радником президента Віктора Ющенка.

Фото: kievvlast
Фото: kievvlast

Що для міста зробив "Космонавт"

Він є автором ухваленого 2003 року закону "Про захист суспільної моралі від продукції, що пропагує порнографію". Леонід Михайлович активно займався благодійністю, захистом християнської моралі та допомагав в поширенні Біблії. Мер планував створити в Києві комунальний пенсійний фонд для забезпечення старості працівників усіх комунальних підприємств міста — двірників, сантехніків, прибиральників, водіїв. 

Я мер, який увійде в історію своїми нестандартними рішеннями, своєю послідовністю. Хто б що не казав про те, що я крейзі, що я божевільний. Так, я божевільний у любові до Бога, насамперед до Бога, божевільний у своїй любові до знедолених людей, — казав Леонід Черновецький.

У листопаді 2008 року Черновецький запропонував ініціативу щодо передачі прав власності самотніх киян похилого віку на користь КМДА. Тоді їх обслуговували 15,5 тисяч соціальних робітників, але людей похилого віку було значно більше — 53 тисячі, які перебували на обліку міського управління соціального захисту КМДА.

У 2008 середня ринкова вартість 1-2-кімнатної квартири в столиці була близько 120 тис. доларів за курсом 7,26 грн.  

До міськради було подано проєкт щодо створення комунального підприємства "Кращий дім", до якого додавався типовий договір про довічне утримання. Виходячи з цього документа, житлова площа відчужувача (самотнього пенсіонера — власника квартири) переходила у власність набувача (КП "Кращий дім") у момент підписання договору. В обмін на квартиру самотній пенсіонер отримав би місце в будинку для людей похилого віку. 

Куратором проєкту і фінансів КП "Кращий дім" мала стати донька міського голови Христина Черновецька. Згодом з'ясувалося, що підприємство виводило капітал з країни шляхом відкриття представництв у інших країнах. 

У грудні 2008 року Леонід Михайлович висловився за збільшення комунальних тарифів у елітних будинках. Також "Космонавт" запровадив підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги в 1,5-3 рази. Спробував підвищити тарифи на ЖКП для підприємців і бюджетних організацій. Було і підвищення тарифів на проїзд у комунальному транспорті. За часів його мерства ввели платну медицину в міських поліклініках. Ексочільник міста хотів запровадити плату за в'їзд до Києва автомобілів з інших міст, намагався монополізувати сферу ритуальних послуг, спробував зобов'язати продавців платити місту за торгівлю на стихійних ринках, залучав до стягнення боргів за ЖКП колекторські компанії.

Черновецький навіть пропонував переселяти людей, які мають борги перед ЖКП у житло меншої площі! І це все заради збільшення бюджету міста. Його команда передала в оренду приватним підприємствам понад сто дитячих садків Києва. 

У 2010 році Леонід Михайлович заявив:

В інтересах збереження історичного обличчя Києва, я готовий виставити на аукціон десятки тисяч історичних особняків за умов того, що фасад будівель залишиться незмінним.

Через деякі ідеї Черновецького періодично виникали скандали та конфлікти. 18 січня 2008 року у приміщенні Секретаріату Президента України відбулася бійка між Леонідом Черновецьким та Юрієм Луценком (ексміністр МВС), на якій очільник столиці заявив, що Луценко вимагав від нього землю у Києві та начебто погрожував арештом його сина. Конфлікт закінчився тим, що Луценко публічно вдарив Черновецького ногою та, зі слів мера, потрапив йому в обличчя.

У "Космонавта" були скандали й з президентом України Віктором Ющенком, Кабміном та секретаріатом Президента. Після цього центральна влада заблокувала деякі його ідеї та пропозиції. У січні 2009 року за 1 гривню мер придбав у Вадима Рабіновича футбольний клуб Арсенал (Київ), а 15 листопада 2010 року написав заяву про відставку. 

Після цього Черновецький залишив Україну та осів у Ізраїлі, а згодом він опинився у Грузії, де й отримав громадянство. 6 грудня 2015 року Леонід Михайлович повідомив про своє рішення балотуватися до парламенту Грузії, але не склалося. 2 вересня 2017 року колишнього мера Києва СБУ оголосила в розшук за підозрою у зловживанні владою та службовим становищем. Розслідування триває й досі. 

Зараз експолітик активно веде власний Youtube-канал та Instagram-сторінку, де спілкується з людьми й навіть дає бізнес-поради. А ще Черновецький випустив книги "Божевільна історія" та "Фантазії про злочинне чи злочини без покарання". Також Леонід дуже полюбляє співати й випустив музичний кліп

Я зароблятиму мільйон доларів на день. Адже, хто співає краще за мене? Ніхто, лише Бог, — казав Леонід Черновецький. 

До колишнього мера можна ставитися по-різному, він зробив для столиці багато хорошого і чимало поганого. Олексій Голобуцький — ексзаступник директора громадської організації Агентства моделювання ситуацій якось сказав про Черновецького:

Леонід Черновецький настільки понизив планку авторитету керівництва Києва, що будь-який керівник, який прийде на його місце, виглядатиме виграшно.

А що ти думаєш про мерство Черновецького? Пиши свої думки у коментарях нашого Телеграм-каналу. 

 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

У Київському університеті Шевченка встановили рекорд з найшвидшого випуску книги - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Київському університеті Шевченка встановили рекорд з найшвидшого випуску книги

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації