"Цукровий король" Лазар Бродський і його внесок в історію Києва

"Цукровий король" Лазар Бродський і його внесок в історію Києва Портрет Л. І. Бродського, робота М. К. Пимоненка, 1897 р. Фото: вікіпедія

Успішний бізнесмен, філантроп, меценат, цукровий король та власник імперії "білого золота" — усіма цими виразами можна описати унікальну людину — Лазаря Бродського.

Отримавши в спадок цукрову імперію батька, він не тільки примножив статки імперії, а й зробив величезний внесок у суспільство та розвиток міста загалом.

Навіть не здогадуючись про вплив Лазаря, ми постійно бачимо споруди, до яких він напряму причетний: Бессарабський ринок, Театр оперети, Київська синагога тощо. Дізнаймося більше про одного з найуспішніших підприємців 19 століття — Лазаря Бродського.

Родинне дерево успіху

Аби усвідомити діяльність Лазаря, треба згадати його родину. Його прадід — єврей Меїр Шор. Він родом з містечка Броди, а при переїзді в Златопіль (тепер Новомиргород) назва його рідного містечка й стала новим прізвищем його родини — так Шоїри стали Бродськими.

У Златополі прадід Бродського одружився з дочкою місцевого заможного пана та завдяки комерційній діяльності швидко розбагатів. Отож після смерті Меїра його син Бродський Ізраїль отримав спадщину у 40 тисяч карбованців. З таким капіталом батько Лазаря Бродського вирішив вкластися в цукрову справу й у 1986 році заснував цукрорафінадний завод. Справи йшли добре, статки збільшувалися, тому батько Лазаря почав займатися добрими справами. Свої кошти він інвестував у лікарню, училище, де діти з бідних єврейських сімей могли опанувати нові справи та спеціальності, а також був членом багатьох благодійних організацій.

В Ізраїля Бродського було два сини — Лазар та Лев. Напевно, належне виховання зробило свою справу, тому обидва сини пішли в батька — перейняли його діяльність як у бізнесі, так і в благодійності.

Брати Бродські 
Фото: jewishnews.com.ua

Смерть Лазаря Бродського в якомусь сенсі можна назвати іронічною, адже помер він від цукрового діабету. Після його смерті справу продовжив брат Лазаря — Лев Бродський.

Будівлі, які з’явилися за ініціативи Бродського

Лазар Бродський все своє життя активно підтримував єврейську спільноту у Києві.

Завдяки йому у Києві в 1898 році з’явилася хоральна синагога. Архітектором синагоги став Георгій Шлейфер, а сама будівля зведена в неомавританському стилі.

Фото: ujew.com.ua

Також він побудував єврейську лікарню в Києві, заснував місцеве відділення Товариства для поширення освіти серед євреїв, організував єврейське училище.

Хоч сам Бродський і не мав вищої освіти, він виступив ініціатором створення Бактеріологічного та Політехнічного інститутів. До речі, рішення про заснування Політехнічного інституту було прийнято в домі Бродського, де він зібрав представників міської влади, інженерів та промисловців, інших вельможних людей для цього обговорення.

Фото: kpi.ua

У своєму спадку він заповів 500 тисяч рублів на створення Бессарабського критого ринку. Хоч і висунув певні умови для міської влади, з якими та досить довгий час не хотіла погоджуватись.

Фото: ns-plus.com.ua

Читай також: Від пустиря до найдорожчого ринку міста: історія Бессарабки

І це далеко не повний список споруд, у будівництво яких вклався Бродський. Але Лазар був відомий не тільки своїм інвестуванням у різноманітні будівлі. Він постійно робив пожертви у всілякі організації у різноманітних напрямах: від Червоного хреста до навчальних закладів. У своєму рідному Златополі він збудував чоловічу гімназію. Своїми коштами він підтримав створення Троїцького народного дому (нині Театр оперети), за його підтримки активно розвивалось трамвайне діло у місті, а також він створив Протитуберкульозний санаторій у Пущі-Водиці.

Можна сміливо сказати, що найбільший талант Лазаря Бродського — це створювати. Неймовірна велика любов до міста, бажання його розвивати, освічувати людей, дбати про здоров'я містян — все це залишило величезний слід в історії міста, який ми можемо спостерігати й нині.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
photo_2023-02-03_9.18.15_PM.jpeg - Богдан Білошенко
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації