Знесено в Києві. Будинки, перетворені на руїни

Знесено в Києві. Будинки, перетворені на руїни Фото: kyiv-heritage.com

Зараз усі ЗМІ пишуть про те, як безжально було знесено 200-річний будинок на Подолі. Однак це не перший випадок звичайного варварства по-київськи. І, на жаль, зовсім не останній. Бо як показує практика, старовинні будинки у нас беззахисні. І навіть якщо вони й мають охоронний статус, забудовникам це анітрохи не заважає. 

Ми згадали декілька київських житлових будинків (імперської доби), що були перетворені на купу цегли.

Лабораторний провулок, 9-б

Лабораторний провулок
Фото: kyiv-heritage.com

Красномовний приклад безкарності та безвідповідальності: старовинна садиба мала статус пам'ятки архітектури місцевого значення. Проте забудовник звернувся до суду і переконав шановних суддів, що цінність будинку перебільшена. І статус було знято. А будинок оперативно зрівняли із землею.

 Будинок з ромашками (Золотоустівська, 35)

Будинок з ромашками
Фото з відкритих джерел

Флігель було зведено у 1910 роки. Стиль — модерн, архітектор невідомий. Свою назву будинок отримав через барельєф на фасаді — дві ромашки, що символізували любов та юність. Останнє, звісно, легенда, проте багато хто в неї вірив. 

Фото з відкритих джерел

Через дві "випадкові" пожежі флігель було спотворено і доведено до аварійного стану, тож пам'ятку виключили з реєстру. І знесли.

Особняк Згорської (Іллєнка, 51)

особняк Згорської
Фото: Олександр Панченко

Коротенька біографія будинку: флігель зведено на початку 20 століття, знесено у 2011 році. Небіжчик був прихильником стилю модерн і свого часу з'явився на світ завдяки дворянці Олені Згорській, яка замовила його будівництво.

До речі, флігель, що стояв у глибині земельної ділянки, мав старшого побратима, що займав "червону лінію" вулиці. Побратима знесли ще за совєтів — у 1979 році. 

 Будинок Колчака (Польова, 65)

Вулиця Польова
Фото з відкритих джерел

На Караваєвих дачах це був єдиний будинок 19 століття, що дотягнув до нашого часу (аж до липня 2017-го). 

За непідтвердженою інформацією, колись він належав Михайлові Колчаку — троюрідному братові "білого адмірала" Олександра Колчака. 

Будинок Уткіна (Петлюри, 29)

будинок Уткіна
Фото з відкритих джерел

Двоповерхова садиба стояла майже впритул до залізничного вокзалу — доки у 2019-му її не знесли. Свого часу будинком володів купець Іван Уткін. Архітектор — Олександр Вербицький. По суті, це була єдина імперська будівля у всьому кварталі.

До того ж будинок не мав жодних ознак аварійності, а забудовник — дозволу на демонтаж. Однак будинку Уткіна більше немає. Як і покараних. 

Будинок Грушевського (Саксаганського, 111)

Будинок Грушевського
Фото: Олександр Панченко

Зараз усі активно захищають будинок по вулиці Володимирській, 21/20, аргументуючи не цінністю самої будівлі, а тим, що там жив Михайло Грушевський. Який насправді там ніколи не бував.

А от реальний маєток, де відомий історик жив разом із мамою та сестрою, чомусь так ніхто не боронив. Будинок зведено у другій половині 19 століття (другий поверх надбудовано у 1888 році).

Фото: Олександр Панченко

Крім родини Грушевських у будинку під час навчання у київському художньому училищі також жив відомий художник-пейзажист Іван Хворостецький.

Дмитрівська, 60

Вулиця Дмитрівська
Фото: Олександр Панченко

Тут все проходило за класичною схемою: на початку 2000 років 100-річний будинок раптово викреслили зі Списку об'єктів культурної спадщини. Потім йому дали добряче так занепасти, і коли він нарешті набув напіваварійного статусу, будівлю знесли. Заради дев'ятиповерхівки. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
45005991_571232313299079_3041464559333277696_n.jpg - Олександр Панченко
Редактор і фанат книжок. Люблю дивитись по сторонах — у такий спосіб можна побачити багато цікавого.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації