Війна – гірка річ, яка прийшла і забрала у багатьох дітей татусів та чоловіків, щоб відстоювати свободу нашої країни. Багато мам з дітьми й вагітних дівчат виїхали за кордон самі, не розуміючи, коли буде безпечно повернутися додому. Навіть підтримувати зв'язок з коханими стало ще тим випробуванням.
Ми поговорили з психологом Святославою Шевельовою про те, що відбувається в українських сім'ях під час воєнного стану, як відстежити, що ти в аб'юзивних стосунках та чи можливі стосунки на відстані.
Які корективи внесла війна у вашу роботу?
Зазвичай мої клієнтки приходять із запитом про стосунки в сім‘ї й з чоловіками. Коли щось не складається, коли мали негативний досвід в минулому, або ж коли стосунки з чоловіком проходять кризовий період. В перші місяці війни тих, хто хоче розібратися в стосунках стало менше.. Стрес, апатія, тривога вийшли на перший план. Але на разі тема стосунків залишається актуальною, як завжди.
З якою найрозповсюдженішою проблемою до вас звертаються пари?
Найрозповсюдженіший запит у пар – взаємне невдоволення, образи, розчарування, важко домовитись, партнери не чують один одного. Зі сторони жінок - мало уваги та мало грошей.
Зазвичай, у сім’ях, де чоловік заробляє достатньо, менше проблем.
Чи збільшується відсоток пар, які розходяться або розлучаються через війну? Це відбувається на психологічному рівні?
З початком війни багато жінок із дітьми переїхали в інші країни. І деякі мої клієнтки зізналися, що без чоловіка стали себе почувати краще і повертатися не хочуть. Це ті пари, у яких і до війни відносини були не дуже хороші. Є і ті пари, де навпаки, стосунки стали ще ближчі та довірливі. Наче цінність чоловіка зросла. Війна просто підсилила те, що було.
Що робити, якщо з часом розумієш, що перебуваєш в аб'юзивних стосунках?
Щоб не потрапити в аб'юзивні стосунки, потрібно підвищувати свою самооцінку. В такі стосунки потрапляють "жертви", невпевнені в собі, інфантильні та схильні до залежних стосунків.
Як зрозуміти, що ти в аб'юзивних стосунках:
- моральне та психологічне насилля та знущання: образи, критика, знецінення, непристойні слова;
- фізичне насилля або погрози;
- маніпуляції різного виду;
- емоційна залежність.
Жертва завжди знайде свого аб'юзера. Тому тут важливо не тільки вийти з токсичних стосунків, а й змінити відношення до себе і почати себе цінувати та любити.
Найважливіші критерії, які допоможуть зробити стосунки більш довготривалими та щасливими?
Найкращий і дуже простий спосіб зробити стосунки ще ближчими та міцнішими – це комунікація. Вміння чути, говорити про свої почуття замість звинувачень. Проговорювати не тільки те, що не подобається, а й те, що є гарного. Так ми допомагаємо і навчаємо партнера робити нам приємно.
З початку повномасштабного вторгнення росії збільшилась кількість весіль. Чому?
В таких ситуаціях головною силою, що керує є спільно пережита і дуже сильна емоція. Ці емоції швидко викликають закоханість. На війні це яскраво виражено. Люди пізнають один одного в критичних і стресових умовах, в житті, що насичене подіями й емоціями. Це вам не побачення за столиком ресторану.
Як підтримувати здорові стосунки на відстані, якщо хлопець був змушений піти воювати, а дівчина чи жінка з дітьми поїхала за кордон?
Такі стосунки важко назвати здоровими. Починаються ревнощі, а підкріплення для позитивних емоцій мало. В такому випадку краще орієнтуватися на думки, що це тимчасово і що це рано, чи пізно завершиться. Одна моя клієнтка нещодавно отримала пропозицію від чоловіка, який повернувся у відпустку з фронту, а познайомилися вони незадовго до початку війни.
Кращі стосунки – це ..
Це ті, в яких позитивного і приємного для обох більше, ніж поганого і травматичного. Це коли двоє в парі щасливі самостійно, а разом – це просто вибух вулкана. Отож, хочете покращити якість стосунків – покращуйте свій власний внутрішній світ.