"Люди пізнають одне одного в критичних і стресових умовах": психологиня Святослава Шевельова

Поділитися

"Люди пізнають одне одного в критичних і стресових умовах": психологиня Святослава Шевельова

"Люди пізнають одне одного в критичних і стресових умовах": психологиня Святослава Шевельова Фото з особистого архіву Святослави Шевельової

Війна – гірка річ, яка прийшла і забрала у багатьох дітей татусів та чоловіків, щоб відстоювати свободу нашої країни. Багато мам з дітьми й вагітних дівчат виїхали за кордон самі, не розуміючи, коли буде безпечно повернутися додому. Навіть підтримувати зв'язок з коханими стало ще тим випробуванням.

Ми поговорили з психологом Святославою Шевельовою про те, що відбувається в українських сім'ях під час воєнного стану, як відстежити, що ти в аб'юзивних стосунках та чи можливі стосунки на відстані.

Які корективи внесла війна у вашу роботу?

Зазвичай мої клієнтки приходять із запитом про стосунки в сім‘ї й з чоловіками. Коли щось не складається, коли мали негативний досвід в минулому, або ж коли стосунки з чоловіком проходять кризовий період. В перші місяці війни тих, хто хоче розібратися в стосунках стало менше.. Стрес, апатія, тривога вийшли на перший план. Але на разі тема стосунків залишається актуальною, як завжди. 

З якою найрозповсюдженішою проблемою до вас звертаються пари?

Найрозповсюдженіший запит у пар – взаємне невдоволення, образи, розчарування, важко домовитись, партнери не чують один одного. Зі сторони жінок - мало уваги та мало грошей.

Зазвичай, у сім’ях, де чоловік заробляє достатньо, менше проблем. 

Чи збільшується відсоток пар, які розходяться або розлучаються через війну? Це відбувається на психологічному рівні?

З початком війни багато жінок із дітьми переїхали в інші країни. І деякі мої клієнтки зізналися, що без чоловіка стали себе почувати краще і повертатися не хочуть. Це ті пари, у яких і до війни відносини були не дуже хороші. Є і ті пари, де навпаки, стосунки стали ще ближчі та довірливі. Наче цінність чоловіка зросла. Війна просто підсилила те, що було. 

Що робити, якщо з часом розумієш, що перебуваєш в аб'юзивних стосунках? 

Щоб не потрапити в аб'юзивні стосунки, потрібно підвищувати свою самооцінку. В такі стосунки потрапляють "жертви", невпевнені в собі, інфантильні та схильні до залежних стосунків.

Як зрозуміти, що ти в аб'юзивних стосунках: 

Жертва завжди знайде свого аб'юзера. Тому тут важливо не тільки вийти з токсичних стосунків, а й змінити відношення до себе і почати себе цінувати та любити. 

Найважливіші критерії, які допоможуть зробити стосунки більш довготривалими та щасливими?

Найкращий і дуже простий спосіб зробити стосунки ще ближчими та міцнішими – це комунікація. Вміння чути, говорити про свої почуття замість звинувачень. Проговорювати не тільки те, що не подобається, а й те, що є гарного. Так ми допомагаємо і навчаємо партнера робити нам приємно. 

З початку повномасштабного вторгнення росії збільшилась кількість весіль. Чому?

В таких ситуаціях головною силою, що керує є спільно пережита і дуже сильна емоція. Ці емоції швидко викликають закоханість. На війні це яскраво виражено. Люди пізнають один одного в критичних і стресових умовах, в житті, що насичене подіями й емоціями. Це вам не побачення за столиком ресторану.

Як підтримувати здорові стосунки на відстані, якщо хлопець був змушений піти воювати, а дівчина чи жінка з дітьми поїхала за кордон?

Такі стосунки важко назвати здоровими. Починаються ревнощі, а підкріплення для позитивних емоцій мало. В такому випадку краще орієнтуватися на думки, що це тимчасово і що це рано, чи пізно завершиться. Одна моя клієнтка нещодавно отримала пропозицію від чоловіка, який повернувся у відпустку з фронту, а познайомилися вони незадовго до початку війни. 

Кращі стосунки  це ..

Це ті, в яких позитивного і приємного для обох більше, ніж поганого і травматичного. Це коли двоє в парі щасливі самостійно, а разом – це просто вибух вулкана. Отож, хочете покращити якість стосунків – покращуйте свій власний внутрішній світ.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_3617.jpeg - Viktoriia Holovach
Редакторка ТиКиїв, закохана у Київ, у його ритм та красу. Люблю розповідати про місто через голоси його мешканців.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації