7 виставок грудня: портрети воїнів, почуття під час війни, людські стани, традиції Різдва та інше

7 виставок грудня: портрети воїнів, почуття під час війни, людські стани, традиції Різдва та інше Портрети воїнів Олександра Печериці та Інни Черненко на виставці Ганни Криволап "Пульс любови". Фото: Київська картинна галерея

Портрети воїнів Ганни Криволап. Декоративні розписи із квітами Ганни Собачко-Шостак. Графіка акрилом і пером про плин часу Леонори Якимащенко. Дерев'яні скульптури людських станів Романа Сірого. Відео Марини Макаренко та інсталяція Дарії Кузьмич про Сонце, час, простори й тіло. Різдвяні твори майстрів, художників та дизайнерів. Аудіороботи митців про почуття під час війни.

"ТиКиїв" розповідає про сім виставок грудня у столичних музеях і галереях. 

Читай також: 10 різдвяних концертів грудня: ТНМК, Скай, Пиріг і Батіг та інші

Ганна Криволап. Пульс любови

Виставка Ганни Криволап Пульс любови
Фото: Нацiональний музей "Київська картинна галерея"

У Київській картинній галереї працює персональна виставка картин художниці Ганни Криволап. В експозиції показують фрагменти авторських циклів "Воїни" та "Стрічки". Перший складається з портретів українських військових, переважно митців. Роботи символізують "прагнення увічнити звитягу українців, персоналізуючи подвиг". У другій серії кольорові смужки перетворюються на маскувальні сітки, які плетуть для ЗСУ. 

Назва проєкту навіяна поетичним образом поета-шістдесятника Миколи Вінграновського, який "…по Вітчизні …вивірив пульс любови". Художниця своєю творчістю прагне синхронізувати й вивірити власний серцевий ритм і любов до Батьківщини з воїнами, захисниками України. Творчість Криволап — це бажання візуалізувати навалу почуттів, думок та вдячності, — каже кураторка виставки, мистецтвознавиця Олеся Авраменко.

  • ДЕ? Вул. Терещенківська, 9. Національний музей "Київська картинна галерея"
  • КОЛИ? З 2 грудня до 17 січня, 11:00-18:00
  • СКІЛЬКИ? Вхід вільний

Почуття перед Різдвом 2-го року повномасштабного вторгнення

Виставка Почуття перед Різдвом 2-го року повномасштабного вторгнення
Фото: Оля Носко

В артпросторі thesteinstudio триває аудіопроєкт, який називають виставкою-взаємодією. Присвячений почуттям та умовам життя під час війни. Участь беруть митці Богдан Бунчак, Леон Зайдель, Ельза Губанова, Ольга Штейн, Анастасія Лелюк, Клеменс Пул та Аліса Гаспід. Вони представили шість своїх цьогорічних аудіоробіт. Також є інсталяція, до створення якої можуть долучитися всі охочі. Додати предмети до спільної композиції можна за донат на збір на FPV-дрони для 56-ї бригади.

Аудіотвори пов'язані з темою повномасштабного вторгнення. Наприклад, частина відеозапису Богдана Бунчака зроблена на одному з бойових виходів автора у Луганській області під час обстрілу позицій. А відвідувачі долучаться до співтворення виставки. Тільки так можна зафіксувати таке важливе перед Різдвяними святами відчуття спільності, — говорить кураторка проєкту, звукорежисерка Ася Мельник. 

  • ДЕ? Вул. Лютеранська, 6. thesteinstudio
  • КОЛИ? З 9 до 23 грудня, 11:00-18:00
  • СКІЛЬКИ? Вхід вільний

ДоДому на Різдво. Світло української традиції

Виставка ДоДому на Різдво. Світло української традиції
Фото: Національний центр "Український дім"

В Українському домі починається виставковий проєкт, присвячений Різдву в Україні. Презентують музейні твори та роботи сучасних майстрів, художників та дизайнерів, які інтерпретують і переосмислюють традиції цього свята. Можна буде побачити традиційний одяг і посуд, килими та прикраси, переглянути відео та послухати аудіозаписи старовинних колядок, ознайомитися з роботами Володимира Шагали та Василя Омеляненка. Крім того, запланована освітня складова — концерти, лекції, майстер-класи.

Подарувати більше світла, такого необхідного у темні часи. Розказати кожному з нас про нас самих. Прокласти місток у часі між поколіннями й поглядами. Закохати у народну традицію, актуалізувати її. Такі завдання нового проєкту циклу "ДоДому на Різдво". Цьогоріч виставка — про українське Різдво у творах, артефактах, текстах, — пише директорка Українського дому Ольга Вієру. 

  • ДЕ? Вул. Хрещатик, 2. Національний центр "Український дім"
  • КОЛИ? З 15 грудня до 21 січня, 11:00-19:00
  • СКІЛЬКИ? 50-100 грн

Очі квітів. До 140-річчя Ганни Собачко-Шостак

Виставка Очі квітів
Фото: Національний музей декоративного мистецтва України

У Національному музеї декоративного мистецтва стартує виставково-просвітницький проєкт до 140-річчя від дня народження художниці Ганни Собачко-Шостак. Майстриню декоративного розпису називають "першою леді" українського авангарду. В експозиції — майже 50 її переважно квіткових композицій 1911-1964 років. А ще килими, вишивки, кераміка та інші твори традиційного мистецтва авторів 20 і 21 століття. Також будуть екскурсії, лекції, презентації, воркшопи, майстер-класи, концерт і ярмарок.

Ганна Собачко-Шостак — майстриня яскравого та індивідуального самовияву, декоративні твори якої побачили на початку 20 століття у Парижі, Берліні та Нью-Йорку. Її схильність до інтерпретації традиційних мотивів у флористичних фантазіях є винятковим явищем в історії європейського мистецтва, — каже кураторка проєкту, мистецтвознавиця Діана Клочко.

  • ДЕ? Вул. Лаврська, 9. Національний музей декоративного мистецтва України
  • КОЛИ? З 15 грудня до 31 березня, 10:00-18:00
  • СКІЛЬКИ? 50 грн

Леонора Якимащенко. Пісочний годинник

Виставка Леонори Якимащенко Пісочний годинник
Фото: White World

У галереї White World влаштують персональну виставку графіки художниці й дослідниці міфів Леонори Якимащенко. Основна тема — плин часу і тонка лінія сучасності, яка розділяє минуле та майбутнє. До експозиції увійшли два проєкти. Перший, створений до повномасштабної війни, містить метрові кольорові роботи-мікси акрилу та тиснення на папері. Другий — це графіка пером, яка стала головною у практиці авторки після 24 лютого 2022-го.

Тема плину часу проходила крізь творчість Леонори Якимащенко завжди. Інформація, трансльована з минулого, переродилася — риси й силуети ті самі, але наповнення зазнало ціннісних змін. Такі речі, як свобода, життя та його крихкість, живий інтелект, робота, зроблена людськими руками, набувають більшої цінності. Не кількість, а якість. Не розмір, а місткість, — зазначено в анонсі.

  • ДЕ? Вул. Євгена Чикаленка, 21а. White World
  • КОЛИ? З 16 до 29 грудня, 10:00-19:00
  • СКІЛЬКИ? Вхід вільний

Роман Сірий. Тимчасові несвідомості

Виставка Романа Сірого Тимчасові несвідомості
Фото: Voitok Gallery

У галереї Voitok Gallery відкриють другу дію персональної виставки художника і скульптора Романа Сірого. Роботи створені після початку повномасштабного вторгнення. У дерев'яних скульптурах митець передає різні людські стани й "нібито зафіксував події та почування останніх двох років". Більшість — експерименти, які автор створює серед природи в рідному селі. Також є графічні твори серії "Щоденник війни". Її фрагменти представлені у вигляді авторських принтів.

Не завжди скульптурі передує ескіз. Буває, форма народжується спонтанно, ніби природа веде за руку. Це пошук себе крізь мистецтво і заглиблення всередину. Я роблю, бо мені це подобається, а коли не роблю, то мені погано. Здається, за ці два роки почав сприймати світ як вир стихій або набір знаків, які мушу розгадати, — говорить Роман Сірий.

  • ДЕ? Пров. Госпітальний, 1а. Voitok Gallery
  • КОЛИ? З 20 грудня до 11 лютого, 11:00-20:00
  • СКІЛЬКИ? Вхід вільний

Крізь мої стіни промені сонця торкаються твоїх

Виставка Крізь мої стіни промені сонця торкаються твоїх
Фото: Мала галерея Мистецького арсеналу

У Малій галереї Мистецького арсеналу проведуть сьому подію проєкту з роботами молодих художників про війну "Одне з одним. Просторові діалоги". Учасницями нової виставки стали Марина Макаренко та Дарія Кузьмич. Макаренко у відеороботі ділиться своїми уявленнями про Сонце та міркуваннями про тілесність, час та історії. Кузьмич в інтерактивній інсталяції переплітає час та методи взаємодії між об'єктами й тілом із нетривкими житловими просторами.

Обидві авторки закінчили Берлінський університет мистецтв за напрямом "мистецтво та медіа". Художниця і перформерка Марина Макаренко більшість часу живе в Берліні. У власній практиці поєднує різні медіа: відео, перформанс, звук і голос. Дарія Кузьмич живе в Києві та іноді в Берліні. Працює з такими медіа, як інсталяція, текстиль, рисунок, відео і текст, — сказано в описі.

  • ДЕ? Вул. Лаврська, 10. Мала галерея Мистецького арсеналу
  • КОЛИ? З 21 грудня до 14 січня, 12:00-19:00
  • СКІЛЬКИ? Вхід вільний

Читай також: 5 вистав, які перемогли на всеукраїнському фестивалі-премії "ГРА"

У столиці також можна відвідати такі виставки, як "Війна. Життя триває" художника Владислава Шерешевського у галереї Vakulenko Art Consulting, "З'їж мене" скульпторки Світлани Карунської у Національному музеї "Київська картинна галерея", "Українська зима: від Романа до Йордана" у Музеї Києва. Про ці експозиції читай за посиланням

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації