Найцікавіші українські фільми, які вийдуть до кінця року

Найцікавіші українські фільми, які вийдуть до кінця року Кадр із фільму "Між нами". Фото: FILM.UA Distribution

"Між нами", "Перший код", "Мій карпатський дідусь", "ШТТЛ", "Міста та їхні герої". Це найцікавіші українські фільми, які вийдуть у національний прокат до кінця 2023 року. 

Нині у кінотеатрах показують кілька вітчизняних фільмів. Особливо раджу встигнути переглянути важливі нові документальні стрічки — "20 днів у Маріуполі" режисера Мстислава Чернова про торішню облогу Маріуполя російськими військами та "Євродонбас" Корнія Грицюка про європейську спадщину Донеччини й Луганщини.

Крім того, триває прокат драми "Я, Ніна" Марисі Нікітюк, історичного екшена "Довбуш" Олеся Саніна, мультфільму "Мавка. Лісова пісня" Олександри Рубан та Олега Маламужа.

У цьому матеріалі розповім про ще п'ять новинок, які можуть бути варті уваги. 

Читай також: Kalush Orchestra, Muzvar Awards, Lama та інші: куди піти в Києві 25-29 вересня

Міста та їхні герої

Режисери: Ольга Гібелінда, Андрій Литвиненко
Виробництво: Україна, 2023
Прем'єра: 5 жовтня

Документальний фільм, присвячений українським містам та їхнім героїчним мешканцям. Кіноальманах складається із шести короткометражних стрічок. Їх знімали у Баштанці, Охтирці, Іванкові, Харкові, Чернігові та Миколаєві, які постраждали від повномасштабного російського вторгнення.

У кожному місті героями стрічки стали жителі, які через війну були змушені відмовитися від основного заняття і стали волонтерами або військовими. У кадрі — історії театральної акторки Олени Озерової, телеведучого й актора Геннадія Попенка, міського голови Олександра Берегового, підприємця-пивовара Дмитра Волощенка, приватного охоронця Артема Ракітіна та звукорежисера Павла Ігнатченка.

Прокат картини відбудеться у кінотеатрах мережі "Планета кіно". 

У фільмі ми показуємо українців різних спеціальностей і професій. Вони знайшли в собі щось таке, що дозволило їм у дуже страшних обставинах та критичних моментах робити важливі речі для того, щоб протистояти навалі ворога. Наш проєкт саме про людяність, яка є нашою надпотужною силою. Адже українські герої — це прості люди навколо нас. Цю трансформацію звичайної людини в героя ми показуємо у стрічці, — каже ініціатор проєкту, підприємець і громадський діяч Денис Блощинський

ШТТЛ

Режисер: Еді Волтер
Виробництво: Україна, Франція, 2022
Прем'єра: 26 жовтня

Основна дія історичної драми охоплює одну добу — 21 червня 1941 року, напередодні вторгнення нацистів на територію України. Події розгортаються в єврейському поселенні на Львівщині. Триває приготування до весілля сина м'ясника та доньки рабина, яка його не любить. Тоді як її коханий планує викрасти наречену. Водночас у бік штетла просувається ескадрон смерті, за сюжетом. 

Українська прем'єра відбулася у серпні на Одеському міжнародному кінофестивалі у Чернівцях. До цього "ШТТЛ" показали на кінооглядах за кордоном, зокрема у Римі, Лондоні, Берліні та Атланті.

Назва означає "містечко" на їдиш. Штетл — типове єврейське поселення, яке існувало у Східній Європі до Другої світової війни. Втім, режисер прибрав з назви літеру "Е". Її відсутність символізує порожнечу, з якою стикаються герої стрічки. Це перша українська картина, знята з ефектом одного кадру, коли глядач не бачить монтажних склейок, — зазначено в описі.  

Мій карпатський дідусь

Фільм Мій карпатський дідусь
Фото: oiff.com.ua

Режисер: Заза Буадзе
Виробництво: Україна, Італія, Молдова, Чехія, 2023
Прем'єра: 31 жовтня 

Головний герой трагікомедії — молодий італієць з українським корінням Мікеле. Він вирушає в Карпати, щоб розвіяти там прах матері. У селищі юнак зустрічає свого діда Михайла — колишнього клоуна на прізвисько Буба. Їхнє знайомство змінює життя обох, за сюжетом.

Фільм зняв режисер стрічок "Червоний", "Позивний "Бандерас" і "Мати апостолів" Заза Буадзе. Центральні ролі виконали італійський актор Сімоне Коста та українець Богдан Бенюк. Прем'єра відбулася в національному конкурсі Одеського міжнародного кінофестивалю в Чернівцях. 

Співіснування та непрості взаємини Михайла і Мікеле супроводжуються серією карколомних подій. Вони перетворюють серйозні речі на трагікомедію і назавжди об'єднують колись розділені долі діда та онука, — йдеться в анонсі. 

Між нами

Режисерка: Соломія Томащук
Виробництво: Україна, 2021
Прем'єра: 2 листопада

Дія психологічного трилера відбувається в Києві. Саша веде нічний спосіб життя, залежна від психотропних речовин і має хаотичні любовні стосунки. Вона дізнається, що вагітна від коханця. Чи не єдиною її подругою стає гінекологиня Аня, в якої проблеми з чоловіком і сином. Жінки вирішують допомогти одна одній, але потрапляють у кримінальну історію, за сюжетом.

Головні ролі у повнометражному дебюті режисерки Соломії Томащук зіграли Анастасія Пустовіт та Ірма Вітовська, яка за цей фільм отримала свою третю номінацію на національну премію кінокритиків "Кіноколо". Стрічку показали на кінофестивалях у Сеулі, Чернівцях, Гамбургу, Нью-Йорку.

Фільм розповідає про складні стосунки та ще складніші дилеми. Про вибір, який доводиться робити між близькими й мораллю, коли іншого варіанта розвитку подій не існує. Саша та Аня змушені цей вибір зробити: перша щодо власного чоловіка, друга — щодо сина. "Між нами" — відверте кіно про перетин дуже різних жіночих доль, яких об'єднує спільна таємниця. Стрічка пропонує складний і неоднозначний погляд на сімейні цінності та торкається незручних питань, — сказано в описі. 

Перший код

Режисер: Артур Лерман
Виробництво: Україна, 2023
Прем'єра: 16 листопада

Художньо-документальний фільм, присвячений історії української IT-індустрії та боротьбі наших IT-воїнів проти російської агресії. Охоплює теми від створення вітчизняними інженерами першого комп'ютера та зародження галузі до появи кібервійськ і віртуального протистояння ворогу зусиллями айтівців та інших громадян в умовах нинішньої війни. Стрічку зняв режисер кінореконструкції "Область героїв" Артур Лерман.

"Перший код" — історія-подорож у часі, зроблена у форматі документальної драми. Це кіно на основі інформації з публічних джерел та розмов із фаундерами IT-компаній. Розповіді з перших вуст про те, як розвивалася українська IT-сфера. Відтворення подій, що передає емоції від часів 1990-х і до сьогодні, — йдеться в анонсі. 

Читай також: Які шанси на "Оскар" має український фільм "20 днів у Маріуполі"?

Зазначу, що у київському кінотеатрі "Жовтень" уперше проходить фестиваль "Нова генерація", який складається з показів і творчих зустрічей. Його присвятили молодому поколінню українських режисерів та їхнім знаковим роботам останніх п'яти років.

У межах проєкту вже відбувся повторний прокат трагікомедій Антоніо Лукіча "Мої думки тихі" та "Люксембург, Люксембург", документалки Надії Парфан "Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго" та драми Катерини Горностай "Стоп-Земля".

Попереду покази фільмів Корнія Грицюка та Дмитра Сухолиткого-Собчука. Мок'юментарі "2020. Безлюдна країна" та документалку "Поїзд Київ-Війна" можна буде подивитися з 28 вересня, а кримінальну драму "Памфір" — з 5 жовтня.

Читай також: Ми перетворилися на детективів: продюсерка Анна Паленчук про фільм "Євродонбас"

Також додам, що з 12 до 18 жовтня у "Жовтні" відбудеться фестиваль "Київський тиждень критики". У програмі "Фокус: Україна — Польща" влаштують покази трьох вітчизняних фестивальних новинок, які вийдуть у прокат наступного року. Це драми "Ля Палісіада" Філіпа Сотниченка, "Назавжди-назавжди" Анни Бурячкової та "Ти мене любиш?" Тоні Ноябрьової. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації