Найцікавіші українські фільми, які вийдуть до кінця року
"Між нами", "Перший код", "Мій карпатський дідусь", "ШТТЛ", "Міста та їхні герої". Це найцікавіші українські фільми, які вийдуть у національний прокат до кінця 2023 року.
Нині у кінотеатрах показують кілька вітчизняних фільмів. Особливо раджу встигнути переглянути важливі нові документальні стрічки — "20 днів у Маріуполі" режисера Мстислава Чернова про торішню облогу Маріуполя російськими військами та "Євродонбас" Корнія Грицюка про європейську спадщину Донеччини й Луганщини.
Крім того, триває прокат драми "Я, Ніна" Марисі Нікітюк, історичного екшена "Довбуш" Олеся Саніна, мультфільму "Мавка. Лісова пісня" Олександри Рубан та Олега Маламужа.
У цьому матеріалі розповім про ще п'ять новинок, які можуть бути варті уваги.
Міста та їхні герої
Режисери: Ольга Гібелінда, Андрій Литвиненко
Виробництво: Україна, 2023
Прем'єра: 5 жовтня
Документальний фільм, присвячений українським містам та їхнім героїчним мешканцям. Кіноальманах складається із шести короткометражних стрічок. Їх знімали у Баштанці, Охтирці, Іванкові, Харкові, Чернігові та Миколаєві, які постраждали від повномасштабного російського вторгнення.
У кожному місті героями стрічки стали жителі, які через війну були змушені відмовитися від основного заняття і стали волонтерами або військовими. У кадрі — історії театральної акторки Олени Озерової, телеведучого й актора Геннадія Попенка, міського голови Олександра Берегового, підприємця-пивовара Дмитра Волощенка, приватного охоронця Артема Ракітіна та звукорежисера Павла Ігнатченка.
Прокат картини відбудеться у кінотеатрах мережі "Планета кіно".
У фільмі ми показуємо українців різних спеціальностей і професій. Вони знайшли в собі щось таке, що дозволило їм у дуже страшних обставинах та критичних моментах робити важливі речі для того, щоб протистояти навалі ворога. Наш проєкт саме про людяність, яка є нашою надпотужною силою. Адже українські герої — це прості люди навколо нас. Цю трансформацію звичайної людини в героя ми показуємо у стрічці, — каже ініціатор проєкту, підприємець і громадський діяч Денис Блощинський
ШТТЛ
Режисер: Еді Волтер
Виробництво: Україна, Франція, 2022
Прем'єра: 26 жовтня
Основна дія історичної драми охоплює одну добу — 21 червня 1941 року, напередодні вторгнення нацистів на територію України. Події розгортаються в єврейському поселенні на Львівщині. Триває приготування до весілля сина м'ясника та доньки рабина, яка його не любить. Тоді як її коханий планує викрасти наречену. Водночас у бік штетла просувається ескадрон смерті, за сюжетом.
Українська прем'єра відбулася у серпні на Одеському міжнародному кінофестивалі у Чернівцях. До цього "ШТТЛ" показали на кінооглядах за кордоном, зокрема у Римі, Лондоні, Берліні та Атланті.
Назва означає "містечко" на їдиш. Штетл — типове єврейське поселення, яке існувало у Східній Європі до Другої світової війни. Втім, режисер прибрав з назви літеру "Е". Її відсутність символізує порожнечу, з якою стикаються герої стрічки. Це перша українська картина, знята з ефектом одного кадру, коли глядач не бачить монтажних склейок, — зазначено в описі.
Мій карпатський дідусь
Режисер: Заза Буадзе
Виробництво: Україна, Італія, Молдова, Чехія, 2023
Прем'єра: 31 жовтня
Головний герой трагікомедії — молодий італієць з українським корінням Мікеле. Він вирушає в Карпати, щоб розвіяти там прах матері. У селищі юнак зустрічає свого діда Михайла — колишнього клоуна на прізвисько Буба. Їхнє знайомство змінює життя обох, за сюжетом.
Фільм зняв режисер стрічок "Червоний", "Позивний "Бандерас" і "Мати апостолів" Заза Буадзе. Центральні ролі виконали італійський актор Сімоне Коста та українець Богдан Бенюк. Прем'єра відбулася в національному конкурсі Одеського міжнародного кінофестивалю в Чернівцях.
Співіснування та непрості взаємини Михайла і Мікеле супроводжуються серією карколомних подій. Вони перетворюють серйозні речі на трагікомедію і назавжди об'єднують колись розділені долі діда та онука, — йдеться в анонсі.
Між нами
Режисерка: Соломія Томащук
Виробництво: Україна, 2021
Прем'єра: 2 листопада
Дія психологічного трилера відбувається в Києві. Саша веде нічний спосіб життя, залежна від психотропних речовин і має хаотичні любовні стосунки. Вона дізнається, що вагітна від коханця. Чи не єдиною її подругою стає гінекологиня Аня, в якої проблеми з чоловіком і сином. Жінки вирішують допомогти одна одній, але потрапляють у кримінальну історію, за сюжетом.
Головні ролі у повнометражному дебюті режисерки Соломії Томащук зіграли Анастасія Пустовіт та Ірма Вітовська, яка за цей фільм отримала свою третю номінацію на національну премію кінокритиків "Кіноколо". Стрічку показали на кінофестивалях у Сеулі, Чернівцях, Гамбургу, Нью-Йорку.
Фільм розповідає про складні стосунки та ще складніші дилеми. Про вибір, який доводиться робити між близькими й мораллю, коли іншого варіанта розвитку подій не існує. Саша та Аня змушені цей вибір зробити: перша щодо власного чоловіка, друга — щодо сина. "Між нами" — відверте кіно про перетин дуже різних жіночих доль, яких об'єднує спільна таємниця. Стрічка пропонує складний і неоднозначний погляд на сімейні цінності та торкається незручних питань, — сказано в описі.
Перший код
Режисер: Артур Лерман
Виробництво: Україна, 2023
Прем'єра: 16 листопада
Художньо-документальний фільм, присвячений історії української IT-індустрії та боротьбі наших IT-воїнів проти російської агресії. Охоплює теми від створення вітчизняними інженерами першого комп'ютера та зародження галузі до появи кібервійськ і віртуального протистояння ворогу зусиллями айтівців та інших громадян в умовах нинішньої війни. Стрічку зняв режисер кінореконструкції "Область героїв" Артур Лерман.
"Перший код" — історія-подорож у часі, зроблена у форматі документальної драми. Це кіно на основі інформації з публічних джерел та розмов із фаундерами IT-компаній. Розповіді з перших вуст про те, як розвивалася українська IT-сфера. Відтворення подій, що передає емоції від часів 1990-х і до сьогодні, — йдеться в анонсі.
Зазначу, що у київському кінотеатрі "Жовтень" уперше проходить фестиваль "Нова генерація", який складається з показів і творчих зустрічей. Його присвятили молодому поколінню українських режисерів та їхнім знаковим роботам останніх п'яти років.
У межах проєкту вже відбувся повторний прокат трагікомедій Антоніо Лукіча "Мої думки тихі" та "Люксембург, Люксембург", документалки Надії Парфан "Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго" та драми Катерини Горностай "Стоп-Земля".
Попереду покази фільмів Корнія Грицюка та Дмитра Сухолиткого-Собчука. Мок'юментарі "2020. Безлюдна країна" та документалку "Поїзд Київ-Війна" можна буде подивитися з 28 вересня, а кримінальну драму "Памфір" — з 5 жовтня.
Також додам, що з 12 до 18 жовтня у "Жовтні" відбудеться фестиваль "Київський тиждень критики". У програмі "Фокус: Україна — Польща" влаштують покази трьох вітчизняних фестивальних новинок, які вийдуть у прокат наступного року. Це драми "Ля Палісіада" Філіпа Сотниченка, "Назавжди-назавжди" Анни Бурячкової та "Ти мене любиш?" Тоні Ноябрьової.