Символи Києва: від каштанів до айдентики

Символи Києва: від каштанів до айдентики Колаж: "ТиКиїв"

Сьогодні наш улюблений Київ святкує День міста. Це чудова нагода згадати його багатовікову історію, пройнятися глибокою давньою культурою, а також подарувати свою любов. З нагоди свята хочемо згадати головні символи нашого міста. Деякі з них офіційні, а деякі — неформальні, але всім відомі. Кожен має свою унікальну історію. Дізнаймося більше про символи Києва!

Герб і прапор

Найголовніші символи міста — це, звичайно, його герб і прапор.

Фото з відкритих джерел

Відомо, що перші згадки про Київський герб датуються приблизно 500 роком. За свою історію герб міста змінювався багато разів, проте сучасний офіційний символ Києва був затверджений не так давно — у 1995 році. На ньому — щит, на синьому полі якого зображено архангела Михаїла у срібному вбранні, підперезаному золотим паском, і пурпуровому плащі. Навколо його голови – золотий ореол. У правій руці він тримає вогняний золотий меч-промінь, а в лівій — срібний овальний щит із грецьким хрестом.

Читай також: Головний символ міста: як змінювався герб Києва

Київські каштани

Сьогодні важко уявити, що колись в Києві не було каштанів. Саме так, історія цього дерева розпочалася тут лише у 19 столітті. Існує легенда, що за популяризацію каштанів, сам того не бажаючи, був відповідальним Микола I. У 1842 році він приїхав до Києва і доручив висадити дерева на Бібіковському бульварові (нині бульвар Тараса Шевченка), проте результат його не влаштував, тож він наказав всі висаджені дерева викорчувати, натомість висадити тополі. Проте містяни вирішили не позбуватися від каштанів, а посадити їх у своїх двориках та по всьому місту.

Першу каштанову алею у 1862 році висадив Афанасій Рогович — тодішній директор університетського ботанічного саду (нині  Ботанічний сад ім. Фоміна). На жаль, не всі дерева з цієї алеї збереглися через прокладання станції метро "Університет", заради якої частину насаджень довелося зрубати. Проте й сьогодні можна віднайти каштани, яким уже понад 160 років.

Фото: "Клуб Корінного Киянина"

Символом столиці каштани стали вже у другій половині 20 століття. Після подій Другої світової війни багато дерев постраждало, тож кияни у 1950-1970 роках почали висаджувати їх знову. Відтоді неймовірно важко уявити Київ без цих могутніх, напрочуд красивих дерев.

Київський торт

Якщо ми говоримо про їстівні символи столиці та наші кулінарні візитівки, то, звичайно, перш за все варто загадати "Київський торт", що відомий в усьому світі.

Фото: gazdynja.com

Є декілька версій його появи. За офіційною, "Київський торт" з'явився у 1956 році. Тоді кондитери фабрики ім. Карла Маркса за допомогою наполегливої праці та безлічі експериментів віднайшли рецепт того самого торту, за який потім отримали авторське свідоцтво у справах винаходів та відкриттів.

Неофіційна версія трохи цікавіша. За нею, річ у банальній помилці. Якось кондитери забули покласти в холодильник партію яєчного білка для бісквіта. Тоді начальник цеху Костянтин Петренко разом зі своєю помічницею Надією Чонгар, щоб приховати помилки команди, напекли з цієї твердої піни коржі. Ну а щоб не залишати коржі без діла, начальник цеху та його помічниця намастили їх кремом та прикрасили торт. Так з'явилася "тестова" версія славнозвісного "Київського торта".

Київ у мініатюрах

Місто має багатовікову історію, і за цей час багато пам'яток архітектури, страв, рослин та безліч інших об'єктів стали знаковими для киян.

Київський проєкт "Шукай!" вирішив розробити ініціативу, присвячену саме символам столиці. Маленькі бронзові скульптурки розташовуються по всьому місту, і кожна з них має свою унікальну історію, яку ти можеш дізнатися, перейшовши за QR-кодом.

Золоті ворота, дідусі, що грають в шахи, Київський велотрек, гелікоптер Сікорського — це тільки частина від усіх бронзових скульптурок, встановлених у різних куточках нашого міста.

Фото: yuliabevzenko.com

Найближчим часом ініціатори проєкту обіцяють нам сорокову фігурку — ювілейну.

Цікаво, що у проєкті представлені не тільки стародавні символи, але й ті, що стали такими нещодавно. Наприклад, скульптурка "Привид Києва" чи славнозвісна "Паляниця".

Фото: yuliabevzenko.com

Лого міста та його оновлення

Звісно, в епоху диджиталізації таке велике давнє місто, столиця, повинно мати свій графічний символ — логотип.

Логотип міста Києва у 2011 році розробила агенція Fedoriv. На ньому зображено краплю, що символізує Дніпро, каштан, церковну башту і серце.

Офіційний логотип міста

Відтоді логотип міста не змінювався, хоча в цьому була потреба, про що постійно нагадувала креативна сфера міста. У 2019 році київські дизайнери Олександр Тригуб, Дмитро Буланов та Катерина Яцушек розробили нову версію неофіційного логотипа міста.

Неофіціний логотип міста

Розробники також закликали усіх охочих користуватися цим логотипом та назвали зображення спільним.

Гімн Києва

"Як тебе не любити, Києве мій..." — перші рядки пісні, що давно стала гімном нашого міста.

У 1962 році музику для неї написав відомий український композитор Ігор Шамо, а слова — поет Дмитро Луценко. Цікаво, що ця пісня була створена для тієї ж дати, яку ми святкуємо зараз, — День міста. Кажуть, що музику Шамо написав за одну ніч, тоді як вірші створювалися понад місяць.

Одразу ж після першого виконання пісня стала неофіційним гімном міста, а офіційний статус отримала вже у 2014 році.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
photo_2023-02-03_9.18.15_PM.jpeg - Богдан Білошенко
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації