Житло для переселенців та захисників України: як отримати

Житло для переселенців та захисників України: як отримати Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

З 2022 року в Києві діє Міська цільова програма забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов на 2022-2024 роки. "ТиКиїв" дізнався, як вразливим категоріям отримати нові квартири у столиці.

Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов
Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

Хто в черзі

Міська програма спрямована на те, щоб забезпечити житлом людей:

  • які вже стоять у "квартирній черзі", тобто на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
  • на соціальному квартирному обліку;
  • на обліку громадян, які потребують житла з фондів тимчасового призначення.

 Програма допоможе:

  1. забезпечити соціальним житлом людей, які потребують соціального захисту. Для них безоплатно надається житло у користування, доки їхній матеріальний стан не дозволяє їм самостійно орендувати квартиру або забезпечити себе оселею в інший спосіб. У межах програми побудують або придбають 156 квартир;
  2. забезпечити "доступним житлом", громадян які купують житло, але частина його вартості оплачується з бюджету: -30% вартості — для людей із загальної "квартирної черги" — за такою схемою придбають або збудують 80 квартир; 50% вартості — для учасників АТО/ООС або їх сімей, що перебувають у "квартирній черзі" — придбають або збудують 73 квартири;
  3. забезпечити тимчасовим житлом внутрішньо переміщених осіб. У межах програми мають побудувати або придбати 87 квартир;.
  4. забезпечити житлом через іпотеку. Цей механізм схожий на програму "доступного житла" і передбачає таку саму сплату з бюджету 30% або 50% вартості оселі, яка переходить у приватну власність киян. Але! В цьому випадку ти сплачуєш перший платіж у розмірі 1% вартості квартири, а інші 69% або 49% — коштом іпотеки. В межах програми для людей із загальної квартирної черги за програмою "30/70" придбають або збудують 60 квартир; для учасників АТО/ООС або їх сімей, що перебувають у квартирній черзі за програмою "50/50" придбають або збудують 60 квартир;
  5. забезпечити житлом молодь через фінансово-кредитну підтримку. Мова йде про фінансування з бюджету вартості користування іпотечними кредитами (до 20 років) у розмірі облікової ставки Нацбанку для молодих киян, які перебувають у квартирній черзі. Для молоді придбають або збудують 900 квартир;
  6. надати житло в оренду з викупом. Ідеться про надання оселі людям, що перебувають у квартирній черзі, у довгострокову оренду (до 30 років) із викупом. Місто має придбати або збудувати для подальшої оренди й продажу 212 квартир. Детальніше про таку можливість ми писали тут.

З бюджету Києва на програму витратять 1 млрд 237 млн грн.

Ця програма вкрай актуальна, оскільки її прийняття визнає проблеми із забезпеченням житлом, а також потребу Києва у збільшенні кількості осель у муніципальній власності. Адже з початку повномасштабної війни до столиці кожного дня приїжджають тисячі переселенців, чиє житло залишається на окупованих територіях, тих, хто вимушено переїхав з інших регіонів України, а також тих, чиє житло є зруйнованим або пошкодженим.

Фото: КМДА
Фото: КМДА

Що з квартирами? 

До початку повномасштабної війни фонд соціального житла в Києві мав на балансі 72 квартири, а поняття фонду житла "тимчасового призначення" не існувало. 

До кінця 2024 року місто планує забезпечити соціальним і тимчасовим житлом 156 і 87 сімей відповідно. Звісно, це крапля в морі, адже у Києві, за даними початку 2024 року, зареєстровано 207 тисяч переселенців. Більшість з них не мають можливості самостійно придбати або орендувати квартиру. 

Часткове відшкодування вартості при купівлі житла у приватну власність через надання кредитів, іпотеки й придбання житла за цією програмою поки під питанням. В умовах обмежених ресурсів місто допомагає реалізувати право на житло тим, хто має певні заощадження на виплату частини його вартості. Таким чином без житла залишаються ті, хто не мають грошей взагалі, навіть на оренду оселі.  

Програма потребує доопрацювання задля того, щоб всі категорії громадян могли реалізувати своє конституційне право на соціальний захист та отримання житла від органів місцевого самоврядування безоплатно або за доступну плату відповідно до закону.

Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов
Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

Нове житло для захисників країни

4 червня мер Києва Віталій Кличко вручив киянам-захисникам ордери на 10 квартир.

0 / 0

Більшість із вас стоїть на захисті держави з 2014 року, брали участь в АТО, захищаючи нашу країну від російських варварів, і продовжуєте це робити сьогодні, під час повномасштабної війни. Ви — справжні герої. Ви показали, що українці — це сильний народ, який не скориться й вистоїть у боротьбі з агресором, — сказав під час церемонії вручення ордерів Віталій Кличко.

За статистикою КМДА, понад 100 тисяч киян і киянок боронять Україну на фронті.

Сьогодні у квартирній черзі в Києві перебуває майже 5,5 тисяч захисників та захисниць, а також членів родин загиблих. Кличко запевнив, що до кінця 2024 року за цією програмою введуть в експлуатацію ще майже 160 квартир, які закупили коштом бюджету міста.

Конкуренція на отримання оселі велика, але варто спробувати: звертайся з цим питанням у ЦНАП (Центр надання адміністративних послуг) або телефонуй для консультації за номером (044)202-60-39.

Читай також: Як залишитися зі світлом та інтернетом під час блекауту 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації