Новий міст-хвиля та зона відпочинку на День Києва
У Києві триває будівництво пішохідно-прогулянкового мосту, який з'єднає парк "Наталка" та Оболонський острів. Новий столичний шляхопровід планують відкрити цьогоріч на День міста. "ТиКиїв" дізнався, на якому етапі будівництво нової споруди, що в народі вже прозвали "Міст-хвиля" або "Міст-глист".
Метал з Маріуполя
Будівництво нового моста розпочалося ще у 2020 році, а метою було створення нової зони відпочинку у місті. Але після початку повномасштабного вторгнення будівництво поставили на паузу. Лише у січні 2023 року вперше стало відомо, що, попри війну, міст буде добудовано й відкрито. На той період вже звели три опори конструкції. Сам же шляхопровід добудують за кошти паризької агломерації, яка подарувала столиці 19,4 млн гривень. Також у липні 2023 року на його будівництво уряд Тайваню виділив 2,5 мільйони доларів.
Знайшлися меценати, які готові профінансувати будівництво мосту-хвилі. Почасти це українські бізнесмени, а більшу частину фінансування взяли на себе закордонні інвестори. І не приватні, а державні, наприклад, мерія Парижа, — пояснював тоді автор проєкту, архітектор Андрій Миргородський.
Майбутній міст складається з п'яти хвиль загальною довжиною 160 метрів і шириною 4 метри. Він буде підсвічуватися різними кольорами за прикладом пішохідного мосту на Подолі. Окрім незвичності проєкту, він цінний ще й тим, що конструкції мосту — це останнє, що встигли відлити на заводі "Азовсталь" і вивезти на безпечну територію з Маріуполя до його повної окупації.
Для нового мосту-хвилі "Метінвест-СМЦ" поставив майже 300 тонн товстого гарячекатаного листа з марки сталі S355NL — вона широко застосовується у мостобудівництві. Зокрема, S355NL використовувалася для будівництва мосту через Дніпро у Запоріжжі, а також через Дністер у місті Ямпіль на кордоні з Молдовою.
Мер Києва Віталій Кличко висловив сподівання, що вже цьогоріч кияни та гості столиці побачать "ще одну перлину зеленого і гарного Києва". За його словами, столиця розвиває велику рекреаційну зону, що складається з парку "Наталка", набережної й Оболонського острова, куди вестиме новий хвилеподібний міст.
Відомий столичний інфраструктурний оглядач Павло Авдокушин на цьому тижні побував на будівництві, поспілкувався з робітниками й повідомив про те, що міст майже готовий і буде відритий наприкінці травня.
Вже майже повністю влаштували прохідну частину з плит. Мостова споруда повністю спирається на постійні опори. Незабаром будуть прибрані рештки тимчасових конструкцій. В основі зроблені переходи з мосту на обидва береги Оболонської затоки, — розповів Павло Авдокушин.
А на цьому тижні стало відомо, що на добудову моста-хвилі на Оболоні ще додаткові 20 млн грн виділить Болонська районна державна адміністрація. До 10 червня 2024 року тут мають виконати усі будівельно-монтажні роботи та провести роботи із благоустрою території.
Зона відпочинку
Що ж стосується зони відпочинку, то на Оболонському острові будують: розважальний парк із пляжем, велодоріжками, зоною для барбекю, фудкортом, спортивними й дитячими майданчиками, набережною з причалом для човнів. Також у КМДА пообіцяли залишити на острові заповідну зону.
Острів Оболонський — порівняно високий піщаний острів вкритий із заходу розрідженим рідколіссям з тополі чорної (Populus nigra), а зі сходу, в більш низинній частині, заплавним лісом з верби білої (Salix alba). Охорони тут вимагають угруповання псамофітних лук, зокрема на верхівці дніпровського кліфу, а також фрагменти лісової та водно-болотної заплавної рослинності. Приміром, угруповання верби білої навесні затоплюється повеневими водами. А ця верба охороняється Додатком 1 до Резолюції №4 Бернської конвенції (Прирічкові вербові ліси – G1.11), а також Оселищною директивою Євросоюзу: Заплавні вербові ліси (Salicetum albae) разом з прирічковими заростями верб Salicetum triandro-viminalis.
В активній зоні розмістять: МАФи, фотозони, спортивну зону з місцем для тренажерів, мотузковий парк, скейт-парк, причал із човновими станціями та дитячі майданчики. Ще буде пляж, майданчики для волейболу та місце для фестивалів вуличної їжі з амфітеатром та оглядовими майданчиками.
У транзитній зоні будуть бігові та велодоріжки, стежки для променаду. А в тихій — місця для риболовлі та барбекю.
У протилежній від парку "Наталка" стороні острова будують міст для автомобілів швидкої допомоги, пожежників та сміттєвозів. По ньому також перевозитимуть будівельні матеріали для робіт над парком, а потім убезпечать від машин, і ним зможуть користуватися велосипедисти.
Поруч, на вулиці Прирічній, зводитимуть паркінг, проти якого виступають місцеві активісти та жителі мікрорайону. Була навіть петиція на сайті Київської міської ради, яка зібрала необідні 6000 голосів, але у КМДА її відхилили, оскільки "є гостра потреба" в будівництві паркінгу. Його підземна частина слугуватиме укриттям, а наземна — спортивною зоною для відпочинку, зазначав Віталій Кличко.
А чи необхідні міст та нова зона відпочинку у столиці під час війни? Поділися своєю думкою у нашому Телеграм-каналі.
Читай також: Нові станції метро у Києві: "Глибочицька", "Райдужна", "Суднобудівна" та "Труханів острів"