Освіта та реабілітація для людей з інвалідністю: адреси спеціальних центрів у Києві

Освіта та реабілітація для людей з інвалідністю: адреси спеціальних центрів у Києві Фото: Getty Images

"ТиКиїв" продовжує тему безбар'єрності в столиці. Ми вже розповідали про те, як міська влада покращує життя людей з інвалідністю в Києві. А тепер вирішили з'ясувати, що робить КМДА для їх реабілітації та отримання ними освіти.   

Фото: Getty images
Фото: Getty images

Міські освітні програми

Ми дізналися у Департаменті освіти та науки КМДА, що діти з особливими освітніми потребами та інвалідністю мають право на першочергове зарахування до комунальних закладів дошкільної та загальної середньої освіти за місцем проживання й отримання безоплатних послуг, придбання необхідних допоміжних засобів корекції. Також у комунальних закладах дітей забезпечують безплатним харчуванням.

Попри воєнний стан, мережа закладів освіти столиці, що надають безоплатні освітні послуги дітям з ООП, у тому числі з інвалідністю, постійно розвивається.

Так, у 267 закладах загальної середньої освіти (ЗЗСО) та 146 закладах дошкільного навчання (ЗДН) функціонує 1 668 інклюзивні класи та 352 інклюзивні групи. В 16 ЗЗСО та 101 ЗДН працюють 72 спеціальних класи та 436 спеціальних групи.

Для підтримки дітей з ООП в освітньому процесі в інклюзивних класах та групах працює:  

  • 1 701 асистент вчителя;
  • 175 асистентів вихователя;  
  • 89 асистентів, що надають соціальні послуги супроводу дітям з інвалідністю у закладі освіти.  

Також держава своїм коштом забезпечує навчання 40 учнів з ООП з-поміж дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в навчально-реабілітаційному центрі №21 Оболонського району. З них 31 дитина — це внутрішньо переміщені особи з Донецької області.  

Усього в ЗЗСО навчаються 7 095 учнів з ООП. З яких:  

  • 2 234 особи з інвалідністю; 
  • 443 учнів з-поміж ВПО;  
  • 153 з них проживають у пансіоні.  

Наразі в ЗДН міста виховують 4 309 дітей з ООП. Для забезпечення корекційно-розвиткової та психологічної допомоги дітям з ООП у закладах освіти облаштовано 276 ресурсних кімнат.  

Ще у Києві працює 14 закладів освіти, в яких надають психологічну підтримку дітям, що переживають психологічну травму та додаткові корекційно-розвиткові послуги усім дітям з ООП.  

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Фахівці інклюзивного ресурсного центру (ІРЦ) провели понад 670 різноманітних заходів з питань організації інклюзивного навчання, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг особам з ООП для педагогічних колективів, що працюють з дітьми та молоддю з ООП (у тому числі з інвалідністю). 

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Де пройти реабілітацію?

Дитина з інвалідністю, інша особа або їх законні представники подають до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення заяву про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) за формою, затвердженою Міністерством соціальної політики. У Департаменті соціальної та ветеранської політики КМДА нам розповіли, що реабілітаційні заходи здійснюють такі комунальні підприємства: 

  • Київський міський комунальний центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень "Трамплін" за адресою: просп. Свободи, 26-А.  

"Трамплін" утворений для здійснення реабілітаційних заходів, спрямованих на попередження (запобігання), зменшення або подолання фізичних, психічних розладів, коригування порушень розвитку, навчання основним соціальним та побутовим навичкам, розвиток здібностей, створення передумов для інтеграції у суспільство особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень віком від 18 років.  

  • Комунальна соціальна установа "Київський реабілітаційний комплекс змішаного типу для осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень" за адресою: вул. Сиваська, 16. 

Комплекс утворений для розвитку навичок автономного проживання в суспільстві з необхідною підтримкою, формування стереотипів безпечної поведінки, опанування навичок захисту власних прав, інтересів і позитивного сприйняття себе та оточення.

  • Центр соціальної реабілітації осіб з інтелектуальними та психічними порушеннями за адресою: вул. Миропільська, 8.

Послуги отримують 20 осіб. Центр надає комплекс соціальних та абілітаційних послуг для підтримки й розвитку особистісних і соціальних навичок відвідувачів (від 18 років).  

  • Київський міський центр соціальної, професійної та трудової реабілітації інвалідів "АСКОЛЬД" за адресою: вул. І. Франка, 36-Б.

Центр створює умови для всебічного розвитку осіб з інвалідністю, які досягли повноліття, та дітей з інвалідністю віком від 16 років; допомагає їм засвоїти знання, уміння та навички для того, щоб вони стали  максимально незалежні й реалізовані в суспільстві.  

  • Комунальна реабілітаційна установа "Київський центр незрячих" за адресою: просп. Перемоги, 98/2.

Центр допомагає з фізичною, психологічною, соціально-побутовою реабілітацією осіб з інвалідністю по зору або з інвалідністю інших нозологій та глибокими порушеннями зору, сприяє розвитку їх винахідництва, творчих та інтелектуальних здібностей, допомагає їм засвоїти нові інформаційні технології, пройти професійну орієнтацію, сприяє медичній реабілітації осіб з глибокими порушеннями зору, корекційному вихованню та інклюзивній освіті дітей з глибокими порушеннями зору задля їх максимального включення до повноцінного життя в суспільстві.  

  • Київський міський центр реабілітації дітей з інвалідністю за адресою: вул. Олени Теліги, 37-Г.

Центр надає послуги з комплексної реабілітації дітей з інвалідністю або високим ризиком її набути, у віці від 2 до 18 років, в окремих випадках після 18 років. До комплексної реабілітації входять психолого-педагогічний, фізичний, соціально-побутовий та професійний напрями реабілітації.  

  • Центр комплексної реабілітації та надання соціальних послуг для дітей та осіб з інвалідністю за адресою: просп. Правди, 4.

Тут працюють над створенням умов для всебічного розвитку осіб з інвалідністю, які досягли повноліття, дітей з інвалідністю та дітей віком до трьох років (зокрема, тих, які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності). Їм допомагають із засвоєнням знань, умінь, навичок, які збережуть їх максимальну незалежність, допоможуть у розвитку фізичних, розумових, соціальних, професійних здібностей з метою максимальної реалізації особистого потенціалу.

Центр забезпечує тимчасове перебування зазначених категорій осіб на безоплатній основі.

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Також зараз з'являється чимало спеціальних програм з навчання людей з інвалідністю в приватних навчальних закладах та автошколах. Тож, Київ робить великі кроки для того, щоб безбар'єрність стала нормою нашого життя.  

Читай також: Київ для людей з порушенням зору та слуху 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації