Коні не винні: як живе столичний іподром під час війни

Коні не винні: як живе столичний іподром під час війни Фото: ipodrom.kiev.ua

Через повномасштабну війну на Київському іподромі бігові дні проводять без присутності глядачів задля безпеки громадян та на виконання рішення Ради оборони Києва про посилення заходів безпеки в столиці. "ТиКиїв" дізнався, що його можуть знести заради будівництва чергового житлового комплексу.

Читай також: Де у Києві покататися верхи та скільки це коштує  

Поява іподрому 

У 1867 році указом імператора Олександра ІІ у Києві було засновано Київське товариство випробування коней. На початку XX століття в місті побудували іподроми на Лук'янівці, Сирці та Печерську. 

Спочатку головним іподромом був Печерський, але через плани забудови центру міста він проіснував до 1965 року. Територію скакового поля віддали під будівництво елітних будинків (залишилася лише будівля іподрому за адресою вулиця Омеляновича-Павленка, 9).  Паралельно з процесом закриття іподрому на Печерську відбувалися роботи з будівництва нового об'єкта в районі ВДНГ (адреса:  проспект Глушкова, 10). Вони тривали з 1962 по 1969 роки. Поряд розташувалися ВДНГ та льодова арена. На початку 1970-го новий Центральний іподром України прийняв перших глядачів.

Фото: Facebook.com/KyivHippodrome
Фото: Facebook.com/KyivHippodrome

А що з тоталізатором?

На іподромі побудували двоповерховий комплекс площею 23 000 кв. м з алюмінію, скла та пластику, опори зробили із залізобетону, а лавки для глядачів — з дерева.  

Трибуни комплексу могли вмістити 3550 осіб. На другому поверсі працював ресторан "Жокей" на 140 місць, були дві зали для глядачів і кімната для суддівської бригади. Територія іподрому займає 40 гектарів, тут розташовано дев'ять стаєнь, манежі, тренувальні майданчики, кузня та зерносховище.

Тут збудували 9 капітальних стаєнь, кожна з яких обладнана допоміжними приміщеннями та запряжним манежем. На скаковому полі облаштовано три доріжки, які мають своє призначення. На внутрішній, довжиною у 1477 м, тренують коней. Середня доріжка має протяжність 1600 м та призначена для забігу риссю. Тут як тренують, так і випробовують коней. Зовнішня доріжка має 1800 м у довжину і називається скаковою — тут зберігають та напрацьовують мускулатуру коней. 

Київський іподром також був центром тоталізаторів на коней. Це приваблювало багато відвідувачів, які ставили значні суми, і завдяки цим грошам коні отримували належний догляд. 

Як це працювало? Якщо відвідувач вигравав великий куш, він часто витрачав виграш у місцевому ресторані, а виторг повертався на іподром, створюючи своєрідний "кешбек". Після розпаду СРСР у 1991 році тоталізатор заборонили, прирівнявши його до азартних ігор, але у 2009 році його знову дозволили, потім знов заборонили... 

Наразі офіційного тоталізатора на Київському іподромі немає. Щоб цю традицію відновити, іподром має отримати ліцензію для проведення парі тоталізатора. Прибутки від ставок планували спрямувати на підтримку його діяльності. Тож прихильники тоталізатора створили петицію, щоб поступово відновити традиційний елемент життя іподрому. Але вона набрала всього 920 підписів.

Фото: ipodrom.kiev.ua

Як справи сьогодні? 

Зараз Київський іподром не в кращому стані. Комплекс руйнується, працюють тільки бігові доріжки та конюшні. Територія заростає бур'янами, глядацькі трибуни подекуди розвалені, стайні — теж. Бігові дні тут відбуваються без присутності глядачів задля безпеки громадян та на виконання рішення Ради оборони Києва.

Подейкують, що цей великий шматок землі, як колись і на Печерську, хотіли продати під забудову. Перші сигнали про це з'явилися у 2014 році, коли міська влада планувала передати іподром у приватну власність та збудувати на його місці торговельно-розважальний центр. Але тоді кияни відстояли іподром.

Сьогодні на локації працює магазин, де можна придбати необхідне екіпірування для занять кінним спортом. Відвідувачі можуть підійти до конюхів та індивідуально домовитися про тренування або взяти коня в оренду для прогулянки.

Фото: ipodrom.kiev.ua

Ми поспілкувалися з працівниками іподрому, щоб дізнатися, що відбувається з комплексом та чи планується його відновлення.

Фактично ми виживаємо на власні кошти. Останні кілька років ходять чутки, що всю територію хочуть віддати під черговий житловий комплекс та торговий центр. Але поки цього не сталося, і ми тут — продовжуємо займатися улюбленою справою, — розповіли в КП "Київський іподром".

За словами співробітників комплексу, найважчими були перші дні повномасштабної війни у 2022 році, коли в Києві лунали вибухи та сирени. Коні були в стресі, знадобився час, щоб тварини звикли до нових умов та тривог. Влітку 2022 року тут вдалося провести перші змагання після паузи. Потім організували екскурсії, воркшопи та перегони щонеділі.

Зазначимо, що стратегічний план розвитку іподрому існує на папері до 2025 року. Проте вочевидь його реконструкція та розвиток у воєнні часи не в пріоритеті. Тож ризик, що тут з'явиться новий ЖК або ТРЦ дійсно існує.  

0 / 0

Читай також: "Запрягайте, копи, коней: як працює кінна поліція Києва"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації