Що ми маємо знати про Києво-Могилянську академію?
Цей один із найпрестижніших закладів вищої освіти в Україні має повну назву "Національний університет "Києво-Могилянська академія". Він розташований на Подолі на вулиці Григорія Сковороди, 2.
Основною "фішкою" університету є викладання українською та англійською мовами. А гаслом – "Tempus fugit, Academia sempiterna", що в перекладі з латини означає: "Час плинний, Академія вічна".
Історія
Національний університет "Києво-Могилянська академія" вважається наступником історичної Києво-Могилянської академії, яка існувала від 1632 до 1817 року.
У 1615 році Київська братська школа отримала приміщення від шляхтянки Галшки Гулевичівни та у 1632 році обʼєднала зусилля з Лаврською школою. Після створення Києво-Братської колегії митрополит Петро Могила за зразком системи освіти єзуїтських навчальних закладів вирішив приділити особливу увагу вивченню мов, зокрема польській та латині. Так і перейменувалася з часом колегія на Києво-Могилянську на честь опікуна.
Києво-Могилянська академія
На той час статус академії було набуто завдяки Гадяцькому трактату 1658 року між Річчю Посполитою та Гетьманщиною. Що дозволило отримати рівні права з Ягеллонським університетом.
Коли українські землі увійшли до складу Московського царства, статус затвердили у грамотах московських царів Івана V 1694 року та Петра I 1701 року. А серед вихованців академії були Іван Мазепа, Пилип Орлик, Павло Полуботок, Іван Скоропадський, Іван Самойлович та інші. У Києво-Могилянській академії також навчалися архітектор Іван Григорович-Барський, композитори Артемій Ведель та Максим Березовський, філософ Григорій Сковорода та науковець Михайло Ломоносов.
Випускники мали величезне бажання додати академії сучасності, тому уряд ухвалив за указом Синоду закриття освітнього центру від 14 серпня 1817 року. Натомість у 1819 році там створили Київську духовну академію, яка стала авторитетним закладом для православних країн. Тут здобували освіту філософ Памфіл Юркевич, диригент Олександр Кошиць, літературознавець Сергій Єфремов та інші видатні особистості.
Київське вище військово-морське політичне училище та Могилянка
Пізніше, за часів СРСР, у будівлях академії розміщувалося Київське вище військово-морське політичне училище. Академію відновили у 1992 році, а в 1996 році відбувся останній випуск курсантів училища.
Офіційно на історичній території Києво-Могилянської території створили Університет "Києво-Могилянська академія" 19 вересня 1991 року, згідно з розпорядженням голови Верховної Ради України "Про відродження Києво-Могилянської академії". Ініціатором відновлення був Вʼячеслав Брюховецький, якого пізніше призначили першим президентом вишу.
З 24 серпня 1992 року університет відкрив свої двері для студентів, а у 1994 році отримав статус національного.
Варто зазначити, що НаУКМА мав дві філії в Острозі та в Миколаєві, які зараз окремо працюють як Національний університет "Острозька академія" та Чорноморський національний університет імені Петра Могили. Пізніше створили Кременецьку обласну гуманітарно-педагогічну академію імені Тараса Шевченка та гімназію на Троєщині – "Києво-Могилянський колегіум".
Для абітурієнтів
Для всіх охочих навчатися в Академії створили застосунок для смартфона KMA Smart, аби абітурієнти мали всю необхідну інформацію про вступну кампанію Могилянки. Застосунок допоможе не тільки швидко знайти необхідну освітню програму, дізнатись більше про університет та його життя, а й сповіщатиме про початок кожного нового етапу кампанії.
Факультети
- Факультет гуманітарних наук;
- Факультет економічних наук;
- Факультет соціальних наук та соціальних технологій;
- Факультет інформатики;
- Факультет правничих наук;
- Факультет природничих наук.
Наукова та видавнича діяльність
Від 1991 року викладачі ведуть наукову роботу в галузях гуманітарних, соціальних, природничих та компʼютерних наук, а наприкінці січня проводиться щорічна тижнева конференція "Дні науки НаУКМА". За видатні досягнення в перерахованих галузях заснували наукову Премію імені Петра Могили.
При Національному університеті "Києво-Могилянська академія" працюють три видавництва: видавничий дім "Києво-Могилянська академія", "Дух і література" та видавничо-поліграфічний центр НаУКМА. Одним із напрямів публікацій є архівні матеріали з історії України.
Наукова бібліотека
Бібліотека обʼєднує Бакалаврську бібліотеку ім. Антоновичів, дослідницьку, філологічну, мистецьку, американську бібліотеки, бібліотеки Школи охорони здоровʼя, Центру довишівської підготовки та Бібліотеку-архів-музей Омеляна Пріцака й Меморіальну бібліотеку Дж. Мейса. Фонд бібліотеки складають майже мільйон томів, серед яких 52 приватні колекції відомих учених, культурних та громадських діячів.
Відомі випускники
Євген Глібовицький, Ірина Ванникова, Андрій Бондар, Марина Соколян, Світлана Матвієнко, Богдана Матіяш, Артем Чапай, Остап Семерак та інші видатні особистості, що зробили величезний вклад у культурний розвиток нашої держави.