Софіївська площа: історія однієї з найдавніших пам'яток Києва

Софіївська площа: історія однієї з найдавніших пам'яток Києва Фото: kyivmaps.com

Софіївська площа можна назвати візитівкою Києва. Тут щороку встановлюють головну ялинку країни, проводять різноманітні виставки та концерти. Це одна з найцікавіших локацій, яку хочуть побачити всі гості столиці. Вона є центром сучасного життя міста та найдавнішою площею Києва. Історію Софіївської площі читай у нашому матеріалі.

Історія

На місці нинішньої Софіївської площі колись було поле, що межувало з міськими стінами. Саме на цьому полі у 1036 році Ярослав Мудрий розгромив печенігів. Після на полі битви і було споруджено відомий всім нам Собор святої Софії, а навколишня площа отримала назву Софійська. 

Молебень на Софійській площі в Києві з нагоди проголошення Павла Скоропадського гетьманом
Фото:uk.wikipedia.org

На початку 19 століття територію площі було забудовано, на ній розташували монастирське подвір'я. А близько 1840 року на цьому місці знову було влаштовано площу.

Офіційну назву площі – Софіївська – було затверджено у 1869 році.  

З часів Київської Русі площа була суспільним центром міста, тут проводилося віче. У 16-19  століттях тут існувало торжище, збиралися ярмарки. У 1648 році саме тут кияни вітали козаків Богдана Хмельницького, які перемогли польсько-шляхетське військо.

Проголошення ІІІ Універсалу УЦР на Софійській площі. У центрі — Симон Петлюра, Михайло Грушевський, Володимир Винниченко. 1917
Фото:uk.wikipedia.org

В радянщину з 1921 року площа мала назву Червоних героїв Перекопу – на честь перемоги Червоної армії над врангелівцями під Перекопом у 1920 році. У 1926 році назву було уточнено: площа Героїв Перекопу. У період німецької окупації у 1941-1943 роках повернулася назва"Софійська площа".

Краєвид із дзвіниці
Фото: uk.wikipedia.org

З 1944 року площу знаменували як площа Богдана Хмельницького, оскільки у 1888 році на ній встановили пам'ятник українському гетьманові. Початкова назва була повернута лише у 1993 році.

На початку 20 століття на площі проходили численні мітинги та зібрання. У 1943 році кияни тут збирались, щоб святкувати звільнення Києва від німецьких загарбників, у 1961 році – з приводу нагородження міста-героя Києва.

Софійський майдан
Фото: uk.wikipedia.org

З 1990-х років площа стала постійним місцем збору киян, коли йшлося про суспільно важливі події. Саме звідси починалася одна з найграндіозніших акцій Народного Руху України 1990-х років — "Живий ланцюг", який з'єднав Київ, Львів та Івано-Франківськ і охопив близько мільйона учасників.

             Наші дні

Софіївська площа розташована між Володимирським проїздом, вулицею Алли Тарасової, Софійською вулицею і Рильським провулком. Щороку тут влаштовуються різноманітні культурні заходи. Наприклад, до Різдва тут встановлюють вертеп, а до Нового року на площі встановлюють головну ялинку країни. 

6 грудня 2021 - Софіївська площа
kyiv.znaj.ua

Майже щороку саме тут облаштовують величезну ковзанку. Софіївська площа – одна із популярних локацій для концертів, ярмарків і виставок. Останнім часом через ковід та війну масові гуляння на площі не проводяться.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації