Що буде зі станцією метро "Лук'янівська" в Києві після чотирьох ворожих обстрілів
Станція метро "Лук'янівська" опинялася під російським ударом чотири рази — востаннє її вестибюль був пошкоджений через ракетний обстріл 18 січня 2025 року... Чому саме ця "підземка" так важлива для Києва та як її будували?
Читай також: Станція метро "Хрещатик" із 1960 року
"Лук'янівська": початок
Назва станції походить від Лук'янівки — історичної місцевості Києва. За міською легендою, тут після 1845 року оселився староста швацького цеху Лук'ян Олександрович. Є й інша байка: буцімто в 1860-х тутешнім хутором володіли нащадки такого собі І. Лук'яненка. Втім, назву "Лук'янівка" можна знайти ще в джерелах 1820 року, а точне її походження так і лишилося поміж домислів...
Щодо станції метро "Лук'янівська", то спочатку їй мали дати назву "Вулиця Артема" — на честь однойменної вулиці (нині Січових Стрільців) та заводу "Артем", який розташований неподалік. Побудова станції планувалася щонайменше з 1976 року — про це свідчить тодішня схема київського метро.
У 1980-х роках з'явилися ескізи майбутньої станції. Тоді було модно обігравати в архітектурних дизайнах космічні мотиви (приклад: "Летюча тарілка" на Либідській площі). У схожому стилі міг бути зведений і центральний зал "Лук'янівської"...
...але зрештою переміг інший дизайн, відомий киянам і по сьогодні. Нижні частини пілонів — у формі призми, облицьовані зеленим мармуром. Верхні ж мають форму трапецій та обмуровані білим мармуром. А шляхові стіни... також, як не дивно, білі.
Завершення станції "Лук'янівська" припало на термін тодішнього очільника столиці Леоніда Косаківського. У дописі в Facebook він пригадує власні відвідини будівництва "зеленої" лінії метро 11 січня 1996 року.
Спустившись в тунель і перевіривши хід робіт, поставив завдання ввести в дію до кінця 1996 року цю ділянку метро від станції [...] "Золоті ворота" до станції "Лук'янівська" протяжністю 3,2 км. [...] Щоб продемонструвати серйозність наших намірів, трохи попрацював відбійним молотком, — пише Леонід Косаківський.
За два дні після візиту мера вийшла газета "Хрещатик" із заголовком "Наступна станція — "Лук'янівська"...
А 29 квітня 1996 року Косаківський побував на пусковій дільниці до станції з тодішнім керівництвом Київського метрополітену. І вже 1 травня газета "Хрещатик" оперативно видала гасло: "До Лук'янівської — за графіком!"
Відкрили новеньку станцію якраз до свята — 30 грудня 1996 року. Тож перший пущений потяг був прикрашений плакатом із написом: "На щастя, на долю, на Новий рік!"
Побудова станції "Лук'янівська" обійшлася у 25 млн гривень. Значну частину кошторису відвели на спорудження ескалаторів.
А рік по тому, 24 травня 1997-го, станція метро "Лук'янівська" застала ще одну знакову подію: поряд із нею відкрився перший в Україні заклад "МакДональдз"! Охочих скуштувати американські смаколики виявилося так багато, що черги до ресторану, зі спогадів киян, були "як до мавзолею". Це й не дивно: "Мак" — то була перша ластівка на хвилі захóду глобальних брендів до України.
Чудовий спогад дитинства! Вистояла дві години в черзі, щоб купити чізбургер-меню, — пригадує користувачка Ольга Анатоліївна у групі "Клуб корінного киянина" у Facebook.
А що нині?
Близькість до оборонного заводу "Артем" далася взнаки "Лук'янівській" під час повномасштабного російського вторгнення. 15 березня 2022 року внаслідок обстрілу Шевченківського району Києва фасад будівлі та службові приміщення станції були пошкоджені вибуховою хвилею.
Фото: kyivcity.gov.ua
29 грудня 2023 року російська армія вперше вдарила по Україні ракетами від Північної Кореї. Тоді це був наймасованіший удар по наших містах за кількістю випущених ракет — 158 повітряних цілей загалом. Того дня станція метро "Лук'янівська" знову була пошкоджена вибуховою хвилею.
8 липня 2024 року росіяни скоїли черговий воєнний злочин: їхні ракети прилетіли в київські житлові будинки та інфраструктуру, ба більше — в дитячу лікарню "Охматдит", де під час удару перебували 627 дітей. А вестибюль станції метро "Лук'янівська" був пошкоджений втретє. Неподалік станції загинули 2 людини.
Наслідки обстрілу в Шевченківському районі. Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов
Днями, а саме 18 січня 2025 року, росія вкотре вдарила балістикою по центру Києва. А станція метро "Лук'янівська" знову потрапила під удар. Внаслідок ранкового обстрілу були пошкоджені фасад будівлі та вестибюль. Та все ж обійшлося без жертв і постраждалих. Працівники метрополітену оперативно прибрали касову залу, зокрема рештки скла та інших будматеріалів.
Фото: facebook.com/kyiv.gp.gov.ua
"МакДональдзу" на "Лук'янівській" пощастило менше: за словами генеральної директорки закладу Юлії Бадрітдінової, він також пошкоджений уже вчетверте, але цього разу — найбільше. Працівники ресторану встигли евакуюватися в укриття.
У пресслужбі McDonald's виданню Forbes Ukraine відповіли, що нині оцінити рівень пошкоджень важко, бо команда досі встановлює наслідки атаки. Тривалість робіт та вартість завданих збитків поки теж невідомі. Та є й хороша новина.
Ми обов'язково відновимо наш ресторан на Лук'янівці, — пообіцяла Юлія Бадрітдінова.
Як повідомляє КП "Київський метрополітен", нині вихід зі станції "Лук'янівська" в напрямку вулиці Юрія Іллєнка працює у звичайному режимі. Вихід до ТЦ "Квадрат" поки зачинений.
Сподіваємося, січневий приліт по станції був останнім, і до перемоги України їй ніщо не загрожуватиме. А ось після завершення війни "Лук'янівська" рано чи пізно набуде ще важливішої ролі. Чому? Бо саме вона планується як перехід на майбутню станцію "Глибочицька", що вестиме в бік Троєщини. Схрестімо пальці...
Читай також: Коли буде метро на Троєщину?