Нові автобуси, трамваї та вагони метро: як за 10 років у Києві змінився громадський транспорт
За останнє десятиріччя столиця отримала сотні одиниць нового громадського транспорту. Розповідаємо, як вони прямують Києвом до євростандартів.
Новий автобусний парк Києва
У 2015 році столиця вперше стикнулася з нестачею міських автобусів — через постійні несправності. Для розв'язання проблеми того ж року міська влада відкрила власну спеціалізовану станцію технічного обслуговування. Дотепер на цій СТО, що підпорядковується Київпастрансу, проводять діагностику технічного стану автобусів, поточні ремонти двигунів і складні реставрації кузовів автобусів підприємства. Це дозволяє заощаджувати кошти та не залучати приватні компанії для відновлення міського транспорту. Наприклад, вартість ремонту однієї одиниці рухомого складу на цій станції становить 250 тисяч грн, а сторонні організації взяли б утричі більше.
Розв'язана проблема й з оновленням автопарку. За останні 10 років Київ придбав 307 автобусів, а ще 97 — отримав у подарунок від міжнародних партнерів. Приміром, останні три пасажирські автобуси прибули з Гамбурга (Німеччина) наприкінці квітня цього року. За словами мера столиці Віталія Кличка, найближчім часом місто одержить ще декілька подібних машин.
А які автобуси у столиці були раніше? Якщо не враховувати залишки з СРСР, то з 2006 року у Києві домінували старі білоруські МАЗи. Їхня перевага була в тому, що вони дешеві й ремонтувати їх легше, ніж німецькі або фінські аналоги.
Попри це столиця потребувала кардинального оновлення автобусного парку. У 2020 році на умовах лізингу Київ придбав 200 нових автобусів білоруського заводу МАЗ. Новий транспорт замінив машини 2012 року випуску та й досі продовжує працювати на маршрутах в місті.
Лізинг автомобіля означає довгострокову оренду, за умовами якої клієнт, вносячи щомісячні платежі, має право викупити транспортний засіб за залишковою вартістю і стати повноправним власником автомобіля.
Оновлені МАЗи мають низьку підлогу, пандуси та спеціальні місця в салоні для людей з інвалідністю. Автобуси обладнані системою відеоспостереження та навігації. Кабіна водія та пасажирський салон оснащені кондиціонерами. Також ці машини відповідають екологічному стандарту "Євро-5".
"Євро-5" — екологічний стандарт, що регулює вміст шкідливих речовин у вихлопних газах.
Ми робимо все можливе, аби люди пересувалися містом із комфортом, та створюємо умови, щоб автомобілісти максимально пересідали на громадський транспорт. Це допоможе вирішити проблему із заторами. А також — витіснятиме з ринку перевезень маршрутки, які вже давно застаріли і не відповідають вимогам сучасного комфортного транспорту, — заявив мер Києва Віталій Кличко.
І відповідні кроки в цьому напрямку зробили. У травні 2024 року в Києві показали автобус українського виробництва "Мальва". Новинка виготовлена на Чернігівському автозаводі.
"Мальва" — це 9-метровий автобус, розрахований на 72 пасажири. Він відповідає усім нормам безбар'єрності та має 26 місць для сидіння.
На кожному місці є USB-роз'єм для заряджання смартфона. Ще у салоні працює безоплатний Wi-Fi та кондиціонер. Також автобус планують доукомплектувати камерами відеоспостереження й трекером місцеперебування транспортного засобу. Завдяки цьому можна буде подивитися у додатку "Київ Цифровий" де саме їде твій автобус.
Ціна автобуса поки що невідома, адже його лише презентували для оцінювання попиту. Про появу перших "Мальв" на вулицях столиці також не повідомляють, але зважаючи на характеристики — дебют не за горами.
Електричні "олені"
Тролейбусна мережа Києва найдовша у світі — 1 130 км. Тому цей вид транспорту має велике значення для столиці. Після розпаду СРСР Києвом курсували машини виробництва київського заводу "Авіант", але вже на стику 1990-х і 2000-х додалися й дніпропетровські ЮМЗ-Т, ще згодом — львівські ЛАЗи та білоруські МАЗи. Вони курсували столицею до 2011-2013 років.
Перші оновлення тролейбусного парку почалися 2011 року, коли Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) оголосив тендер на придбання двохсот нових тролейбусів для Києва. Ця угода стала початком ери машин виробництва "Богдан Моторс".
Автомобільна компанія "Богдан Моторс" — українська автомобілебудівна компанія в складі корпорації "Богдан", промисловий виробник автобусів, тролейбусів та електробусів "Богдан".
Завдяки угоді до 2021 року Київ отримував нові тролейбуси від компанії "Богдан", їхня частка в рухомому складі "рогатих" столиці — 98%. Такі машини оснащені кондиціонерами, відеокамерами для фіксації дорожньої ситуації та салонної, GPS-трекерами, системою електронного квитка, підрахунку та обліку пасажирів. Також машини обладнані світлозвуковими маршрутними та інформаційними покажчиками та мають запас автономного ходу не менше за 1 км.
Але у липні 2021 року суд визнав "Богдан Моторс" банкрутом. Через рік державний Укрексімбанк викупив майно компанії й вирішив не відновлювати виробництво техніки, а розпродати активи.
У 2022 році Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) оголосив новий тендер на закупівлю тролейбусів для столиці на 50 млн євро. Але закупівля не відбулася, причина — жодного учасника не допустили.
Постає логічне питання: чим замінять застарілі "Богдани"? На це легко можна було б відповісти до початку повномасштабної війни, тому що тролейбуси для інших міст виробляв львівський "Електрон", чернігівський "Еталон", броварський "Політехносервіс", луцький "БКМ-Україна" та дніпровський "Літан".
Усі, крім перших двох виробляли автобуси з білоруськими кузовами МАЗ та "Белкоммунмаш" або були імпортерами білоруських машин. Через позицію Мінська у війні співпраця з цими компаніями неможлива. Тож питання залишається відкритим.
За десять років в Україні виготовили лише 111 тролейбусів.
Деяким компаніям вже вдалося замінити білоруські компоненти. Так "Політехносервіс" перейшов на кузови турецької компанії AKIA. Дніпровський "Літан" виграв тендер на постачання п'ятнадцяти тролейбусів для міста Бєльці в Молдові, але невідомо на яких компонентах.
Теоретично замінити "Богдан" у столиці може й український "Електрон". Зараз компанія постачає трамваї міту Лева, але після цього можна б було завантажити виробничі потужності. Оновити тролейбуси у столиці потрібно було ще "на вчора".
Проблема в тому, що термін експлуатації "Богданів" — десять років. Звісно, що деякі машини ще його не відпрацювали, але ситуація наближається до критичної точки. Друга — "Богдан" не виробляє запчастини для тролейбусів.
З огляду на те, що українське виробництво й ремонт набагато дешевші, підтримка наших компаній виглядає перспективнішою для столиці. Але наприкінці 2023 року стало відомо, що завдяки коштам Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) Київ може отримати майже 70 нових тролейбусів турецького або чеського виробництва.
У тендері брала участь чеська Škoda Electric та турецька Bozankaya. Про це тоді повідомили у КП "Київпастранс" та ГО "Пасажири Києва".
Компанія Škoda пропонувала за понад 49 млн євро поставити 70 тролейбусів довжиною 11,9 м та три довжиною 18,5 м. Компанія Bozankaya — на 150 тис. євро дешевше поставить 71 тролейбус довжиною 11,9 м та три довжиною 18,5 м.
У ГО "Пасажири Києва" повідомили, що отримати тролейбуси місто зможе лише через 20 місяців після підписання угоди. Тобто, нові "рогаті" столиця зможе побачити не раніше за 2026 рік.
Зміни в метрополітені
За останні 10 років у столиці капітально відремонтували 54 вагони метро, 140 — модернізували, а 11 вагонів отримали від Варшави (Польща).
Столичні вагони метрополітену, більшість з яких випустили в 1980-х роках, скажімо чесно, від'їздили своє... Тому 2014-го в межах першої черги Київ отримав 95 вагонів метро після модернізації на Крюківському вагонобудівному заводі.
Також завдяки міжнародній співпраці між Україною та Японією, у 2015 році наша столиця отримала перші 35 модернізованих вагонів. Загалом, Японія має оновити 200 вагонів, оплативши половину вартості ремонту.
У 2021 році міська рада повернулася до українського виробництва. Того ж року вагоноремонтний завод Київського метрополітену уперше самостійно провів модернізацію рухомого складу. Столичні фахівці відремонтували зачеп із 5 вагонів зразка 1981-1984 років випуску. Оновлений потяг успішно курсує синьою лінією київського метро вже три роки.
Практично ми маємо новий поїзд метро — зручний як для пасажирів, так і для машиніста. Корпус вагонів зроблено зі склопластику, нові несучі конструкції кузовів гарантують безпечну експлуатацію вагонів на наступні 22 роки, — повідомили в пресслужбі КМДА.
У вагонах нові вікна, освітлення з використанням економних світлодіодних ламп, у кабіні машиніста — новий пульт управління, кондиціонер, дзеркала заднього огляду та лобове скло з електропідігрівом. Також вперше у київському метрополітені запровадили систему візуального станційного інформування пасажирів у салоні вагонів, що відображає схему лінії метрополітену та місцеперебування поїзда в реальному часі під час руху лінією.
Останні зміни відбулися у 2023 році: мер столиці Віталій Кличко зустрівся з очільником Варшави Рафалем Тшасковським та підписав договір про співробітництво між метрополітенами обох міст. Польща передала Києву 60 вагонів серії №717, як раз такі, які експлуатують у нашій підземці.
Так з 1 листопада 2023 року зеленою гілкою метро почав курсувати перший потяг зчеплений із польських вагонів. А вже у квітні 2024 року рейками тієї ж зеленої гілки поїхав другий поїзд. Частину наданих вагонів використають як технічних донорів для капремонтів вагонів, а частину — адаптують і додають до рухомого складу столичного метро. Зараз тривають роботи з адаптації третього польського поїзда. Він вирушить у дорогу наприкінці літа цього року.
Що ж стосується інших змін, то з 2020 року в київському метро з'явилися годинники, які показують час до прибуття поїзда. Також у Києві на всіх станціях метро встановили дефібрилятори, які вже врятували не одне життя.
Але за останні 10 років у Києві не відкрили жодної станції метрополітену, хоча обіцяють це зробити найближчими роками. Детальніше читай тут. Також нагадаємо, що за останній рік у столиці закрили частину синьої гілки метро, про це детальніше ми розповідали тут.
Нові трамваї
До появи красенів, які можна побачити вище на фото, столицею рухалися вагони 1960-х років. Ба більше, в деяких місцях столиці вони й досі курсують. Але столична адміністрація робить все можливе, щоб повністю замінити старі вагони на сучасні.
Загалом, проблема з трамваями у столиці почалася ще після розпаду СРСР. Тоді масово почали скорочувати трамвайні маршрути, намагаючись замінити їх колісним транспортом.
Столичний трамвайний парк не оновлювався майже 20 років від початку 1990-х років! І лише у 2007 році на вулицях міста з'явилася нова модель трамвая "Кобра". Транспорт виготовили на "Київському заводі електротранспорту". По суті, це — симбіоз двох старих трамваїв "Татра" моделі Т3 зі вставкою посередині.
Цю модель і досі можна зустріти на лінії швидкісного трамвая на Борщагівці. Це перший столичний трамвай, який мав низьку підлогу для легшого використання маломобільними людьми. Згодом столиця закуповувала одеські "Татра-Юг", але вони теж були морально застарілими.
Потрібні були значні зміни. З 2010 по 2014 роки фахівці "Київпастрансу" збудували трамвай, який назвали "Каштан". Він має три секції та довжину у 31 метр. Його можна побачити на швидкісній лінії Борщагівки.
З 2015 на зміну "Каштану" прийшов "Електрон", виготовлений у Львові спільним українсько-німецьким підприємством. Особливість цієї моделі — трамвай є цілком низькопідлоговим, що сприяє кращому обслуговуванню маломобільних людей. Його довжина сягає понад 30 метрів, тому одночасно у салоні можуть перевезти майже 200 пасажирів, а ще ця машина економить до 40% електроенергії у порівнянні з іншими.
"Електрон" став першим трамваєм столиці, яким мав сучасний та європейський вигляд. Цього виявилося замало. Того ж року у столицю привезли польський трамвай "PESA". Це — перший столичний трамвай, який має безоплатний Wi-fi, та USB-роз'єми для підзарядки телефонів. Має і кондиціонер. У Київпастрансі повідомили, що перед початком повномасштабного вторгнення столиця встигла отримати ще 11 трамваїв "PESA". Тому польська модель сьогодні домінує на маршрутах столиці, але, мабуть, ненадовго.
З кінця 2023 року на лівому березі Києва на маршруті №8 "Станція метро "Лісова" — станція метро "Позняки" курсують нові сучасні трамваї українського виробництва "Татра-Юг".
Завдяки реалізації проєкту "Міський громадський транспорт України", що фінансується за рахунок залучених коштів Європейського інвестиційного банку, місту вдалося придбати партію нових трамваїв, — заявив тоді Віталій Кличко
На маршруті № 8 працюватиме 7 трисекційних низькопідлогових трамваїв з інтервалом руху по 15 хв. Пасажиромісткість майже у 2,5 раза більша. Тож перевозитиме маршрут понад 1000 пасажирів на годину.
Тож попри повномасштабну війну, українські підприємства намагаються забезпечити столицю громадським транспортом за європейськими стандартами. Де в чому війна цьому навіть сприяла.