Підготовка шкільних укриттів: що зміниться в новому навчальному році
Спочатку через пандемію COVID-19, а потім через повномасштабну війну, школярі України змушені навчатися вдома або в укриттях своїх шкіл. "ТиКиїв" розповідає, як на Київщині триває підготовка до нового навчального року.
Новий навчальний рік
Начальник Київської ОВА Руслан Кравченко повідомив, що наразі триває будівництво укриттів у 18 школах та дитячих садках, а також ремонтні роботи — у 12 освітніх закладах. В чотирьох — планують встановити модульні укриття.
Модульні укриття будують із бетонних блоків марки Б35-Б40 із пластифікатором у складі. Їх облаштовують там, де немає бомбосховищ чи захисних споруд. Модульні укриття здатні захистити від уламків й ударної хвилі.
Загалом у закладах освіти Київщини вже готові понад 1280 укриттів, які облаштували у майже 900 школах та садочках протягом двох років. Завдяки цим зусиллям 97% освітніх закладів Київщини працювали в очному та змішаному форматі. Дистанційно — лише ті, в яких не завершили відновлення або відсутні укриття.
Ми працюємо над відбудовою освітніх закладів, щоб діти могли повернутися до повноцінного навчання, — зазначив Руслан Кравченко
Він додав, що в новому навчальному році буде створено 990 перших класів, де навчатиметься майже 21 тисяча учнів.
Внаслідок російської агресії на Київщині було пошкоджено та зруйновано 244 освітні заклади, з яких 202 вже відновили.
Готуємося до осені
27 червня Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль провів нараду з чиновниками освітньої галузі для обговорення підготовки до наступного навчального року. На порядку денному були питання відновлення навчальних закладів, забезпечення підручниками та шкільними автобусами, облаштування укриттів, а також створення безпечних умов та безбар'єрного доступу.
До наради приєднався міністр освіти та науки Оксен Лісовий. Згідно з даними МОН, у 2024 році в Україні очно працює понад 7,3 тисячі шкіл (58%), де навчається більш ніж 1,7 млн учнів. Дистанційно — 2,4 тисячі шкіл (19%), а 2,8 тисячі (22%) — використовують змішану форму навчання.
Шмигаль наголосив, що уряд цього року передбачив 2,5 млрд грн на облаштування безпечних умов у школах і вже розподілив кошти на 50 проєктів. Загалом укриттями забезпечили 10,5 тисяч шкіл, з яких майже половина має умови для організації навчання в сховищах. Крім того, спрямували 1 млрд грн на придбання шкільних автобусів.
З їжею, світлом і теплом
Для забезпечення комфортного та безпечного навчального процесу в умовах війни Київська обласна військова адміністрація впроваджує низку важливих реформ. Однією з них є значне покращення шкільного харчування, що стало можливим завдяки підтримці міжнародних донорів, державного й обласного бюджетів.
Завдяки цій ініціативі, гарячими обідами вже забезпечено понад 122 тисячі учнів. Цьогоріч планується збільшити цю кількість ще на 20%, — повідомив начальник Київської обласної військової адміністрації Руслан Кравченко
У Київській області впроваджують три моделі організації харчування:
- фабрика-кухня;
- опорна кухня;
- базова кухня.
Фабрика-кухня вже функціонує в Бучанській територіальній громаді, а у Вишневій громаді розпочалися проєктні роботи для створення нової фабрики. Цьогоріч на закупівлю обладнання для харчоблоків виділили 15 мільйонів гривень.
Також Міністерство освіти і науки України (МОН) готує навчальні заклади до нового осінньо-зимового періоду та опалювального сезону з урахуванням можливостей використання альтернативних джерел енергії та гнучкого графіка освітнього процесу.
Для цього МОН опублікувало рекомендації для закладів вищої та фахової передвищої освіти щодо підготовки до нового 2024/2025 навчального року:
- за можливості, розпочати 2024/2025 навчальний рік у першій половині серпня 2024 року. Це стосується всіх рівнів освітніх програм, окрім студентів перших курсів;
- використовувати суботні дні як робочі в теплі місяці року;
- з середини листопада 2024 року до середини березня 2025 року планувати проведення заліково-екзаменаційної сесії, практичної підготовки, виконання курсових і кваліфікаційних робіт, подовжених канікул, а за необхідності — продовжити заняття в дистанційному форматі;
- за потреби подовжити освітній процес у 2024/2025 навчальному році до кінця липня 2025 року, окрім випускних курсів;
- провадити освітній процес у традиційному (аудиторному) або змішаному (аудиторно-дистанційному) форматах у приміщенні закладу освіти або його окремому корпусі в межах розрахункової місткості споруд цивільного захисту;
- у тилових регіонах забезпечити проведення освітнього процесу переважно в аудиторному форматі з урахуванням безпеки учасників освітнього процесу та за погодженням з обласними військовими адміністраціями;
- у прифронтових та прикордонних областях, де існує ризик артилерійських обстрілів, освітній процес можна здійснювати в укриттях. За погодженням з обласними військовими адміністраціями — на базі інших закладів освіти в тилових регіонах у змішаному або (як виняток) дистанційному форматі;
- передбачити функціонування локальних систем оповіщення про небезпеку.
У деяких школах та ліцеях вже встановлюють сонячні електростанції, які обігріватимуть приміщення "зеленою енергією" та забезпечать можливість учням займатися в будь-який час.
Цьогоріч (вперше за чотири роки) заклади освіти планують розпочати навчання 1-го вересня.
Читай також: Безпечні літні канікули: поради батькам та дітям