Чи штрафують за куріння електронних цигарок у громадських місцях? Пояснює юрист

Чи штрафують за куріння електронних цигарок у громадських місцях? Пояснює юрист Фото: Getty Images

З 2006 року Україна зобов'язалася виконувати Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну. Але дійшли ми до цього через 18 років. З 11 липня 2022 року в Україні почала діяти заборона на будь-яке куріння у громадських місцях. Закон України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" передбачає заборону куріння тютюнових виробів для нагрівання у визначених законом місцях нарівні з цигарками, кальянами та електронними сигаретами. "ТиКиїв" з'ясував, чи дійсно штрафують за такі порушення.

У законі вказано, що громадське місце — це частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, зокрема й під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.

Фото: Getty Images  ​
Фото: Getty Images  ​

Що передбачено законом?

Статтею 13 вищезгаданого закону встановлено заборону на куріння тютюнових виробів у громадських місцях. Термін "тютюнові вироби" вживається в цьому законі у значенні, наведеному в Законі України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" та має таке значення: "тютюнові вироби — сигарети з фільтром або без фільтра, цигарки, сигари, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування".

Терміни "електронна сигарета", "рідини, що використовуються в електронних сигаретах" вживаються в цьому законі у значеннях, наведених у Податковому кодексі України та мають наступне значення: "14.1.563. електронна сигарета — виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин.

Фото: Unsplash

Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими; та 14.1.564. рідини, що використовуються в електронних сигаретах, — рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях".

"Відповідно до дефініцій в законах вбачається, що "тютюнові вироби" та "електронна сигарета" — це не тотожні поняття або слова-синоніми, тому і притягнути до відповідальності за куріння тютюнових виробів у заборонених місцях осіб, які курять електронні сигарети та інші пристрої в цих місцях, не вбачається можливим, — пояснює адвокат адвокатського об'єднання PRAVO та кандидат юридичних наук Олександр Барановський. 

Хоч в судовій практиці є приклади, коли осіб, які не обізнані у законодавстві, та у зв'язку з малозначністю справи не залучають фахівців у галузі права, притягують до відповідальності за відповідне адміністративне правопорушення". 

Getty Images
Фото: Getty Images

Чи дійсно штрафують за куріння в громадських місцях?

За куріння у заборонених законом місцях відповідальність несуть як курці, так і суб'єкти господарювання, у приміщенні чи на території яких вчиняється правопорушення. Тому в країні виписані вже тисячі штрафів. 

З 01.01.2023 по 01.01.2024 в Києві, судами розглянуто 500 відповідних справ з покаранням переважно у вигляді усного попередження.
За той же період, але по всій Україні розглянуто понад 5 000 справ за відповідне адміністративне правопорушення, покарання переважно теж усне попередження, — додає Барановський.

За словами адвоката, у Єдиному державному реєстрі судових рішень міститься також інформація про повторне притягнення деяких осіб за відповідне правопорушення, але в таких випадках правопорушники несуть покарання у вигляді штрафу 170 грн та судового збору — 536,80 грн. 

Для більш дієвого запобігання курінню електронних цигарок у громадських місцях Верховна Рада України має внести зміни в Кодекс України про адміністративні правопорушення, а саме — доповнити ст. 175-1 КУпАП поняттям "електронна сигарета" та "пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння", — каже Олександр Барановський. 

 

Фото: Unsplash

Також штраф можна отримати за:

  • тисячу гривень штрафу заплатять особи до 18 років за продаж тютюнових виробів. Стосується це і поштучного розповсюдження. Повторне порушення — 10 тисяч гривень;
  • за розміщення або куріння кальяну, тютюнових виробів, електронних сигарет або ТВЕН у приміщеннях, громадських місцях, закладах ресторанного господарства. За таке доведеться викласти 3 тисячі гривень штрафу, а у разі повторного порушення протягом року — 11 тисяч гривень;
  • рекламу тютюнових виробів (карається штрафом у 30 тисяч гривень, повторне порушення — 50 тисяч гривень за кожен факт реклами на окремому рекламному носії або кожен окремий захід з метою стимулювання продажу тютюнових виробів);
  • рекламу у місцях продажу тютюну, за винятком "одного плаката розміром не більше 40х30 см на одне місце торгівлі, в якому надається текстова інформація чорного кольору на білому тлі про наявні у продажу тютюнові вироби і ціни на них".
Фото: Getty Images  ​
Фото: Getty Images  ​

Якщо ти помітив порушення Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення", ти можеш подати скаргу у Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. 

А чи отримував ти штраф за куріння в громадському місці? Поділися своєю думкою у коментарях нашого Телеграм-каналу. 

Читай також: Державною, будь ласка! Чому в Києві найбільша кількість скарг на порушення мовного закону?

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

У Київському університеті Шевченка встановили рекорд з найшвидшого випуску книги - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Київському університеті Шевченка встановили рекорд з найшвидшого випуску книги

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації