Пробіг півмарафон у спорядженні рятувальника: "герой без зброї" Андрій Гречаний про спорт, біг та службу у ДСНС під час війни

Пробіг півмарафон у спорядженні рятувальника: "герой без зброї" Андрій Гречаний про спорт, біг та службу у ДСНС під час війни колаж "ТиКиїв"

Андрій Гречаний пробіг Київський півмарафон Незламності у повному спорядженні рятувальника, — це плюс 20 кг (вага самого чоловіка — 65 кг). Всі 2 години 52 хвилини він тримав у руках фото колег, які загинули у Харкові під час ліквідації ракетного обстрілу. Тоді ворог повторно обстріляв місце, де вже витягали з-під завалів людей. 

Андрієві 30 років, з яких майже 14 він присвятив ДСНС. З дитинства він активно тренується і має звання кандидата у майстри спорту з легкої атлетики, паверліфтингу та поліатлону. Андрій бігає півмарафони з 2017 року. Його персональний рекорд — 1 година 34 хвилини, а в 2019-му він здолав повний марафон.

фото: Facebook Андрія Гречаного

У вересні 2023-го разом з колегою пробіг 63 кілометри, частково у рятувальному спорядженні, щоб нагадати про складну роботу працівників ДСНС. До Київського півмарафону Незламності готувався завчасно, щоб пробігти швидко, але вночі 4 квітня російська армія вдруге вдарила по Харкову дронами, коли до місця влучання вже прибули всі служби. Тоді загинули троє Андрієвих колег: рятувальники Владислав Логінов, Сергій Байдалінов та Володимир Матюшенко. Владиславу навіки буде 52 роки, Сергію — 32, а Володимиру — 41.  Заради пам'яті про них та їхню важку роботу він вирішив пробігти 21 км у своєму спорядженні, а це 20 додаткових кілограмів — важкий одяг, кисневий балон та спеціальне взуття…

Андрій зізнається, що не очікував такого резонансу та уваги до себе: він просто щиро хотів розповісти про важку працю рятувальників, "героїв без зброї", які щодня допомагають людям у ризикованих умовах.

"Присвятив цей забіг хлопцям, своїм колегам, які героїчно загинули під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків ворожого обстрілу, рятуванні людей у місті Харків. Це було моє рішення: вони загинули за 10 днів до заходу, не зміг залишитися осторонь такої трагедії в нашій сім'ї-рятувальників. 21 кілометр подолав у спорядженні, яке використовую безпосередньо під час виконання своїх обов'язків вагою понад 20 кілограмів. Щирі співчуття рідним. Честь, слава та вічна пам'ять Героям без зброї!", — написав Андрій у своєму Facebook. 

Авторка "ТиКиїв" Тетяна Гриньова поговорила з Андрієм про його професійний та спортивний шлях і мрії та плани на майбутнє. 

Про вибір професії та роботу рятувальника

Мій тато служив все життя — пішов на пенсію начальником районного відділу. Все моє дитинство пройшло з татом у пожежній частині — я часто приходив і спостерігав за тим, як працюють рятувальники, я дуже хотів з ними їхати на виклики, але мене — дитину, звичайно, не брали. 

Фото: Facebook Андрія Гречаного

Коли мені виповнилось 17, я одразу ж пішов навчатися в Академію пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля у Черкасах (Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України, — прим. автора). 16 серпня виповниться 14 років відтоді як я служу. 

ДСНС — це служба яка рятує людей, допомагає людям: будь-то пожежа чи дорожньо-транспортна подія. Найголовніші складові роботи рятувальника — відповідальність, дисципліна, фізична та морально-психологічна підготовка, а також постійне навчання й аналіз досвіду. Власне, у кожної людини, яка зможе себе відповідно підготувати, вдасться стати чудовим рятувальником. 

Так, ми завжди працюємо злагоджено, професійно та холоднокровно. Найскладніше те, що ми також живі люди, і все пропускаємо крізь себе, переживаємо кожен досвід, обдумуємо вже після — чи все зробили правильно. Найбільше у пам'яті закарбовуються малюки, на жаль, цих випадків було багато. Пам'ятаю, як ще до повномасштабної війни під час пожежі загинула дитина — обвалилась конструкція, і ми ще 4–5 годин викопували її з-під завалів, шукали… 

фото: Facebook Андрія Гречаного

Війну я зустрів у Кременчуку на нафтопереробному заводі. 24 лютого розділило роботу на "до" й "після": роботи побільшало, ризику — що й казати. Так, страхи були й до повномасштабного вторгнення, вистачало ризиків і викликів — усі до цього були готові. Не боїться тільки людина, яка не усвідомлює, що відбувається. Ми контролюємо це відчуття, тому що — хто як не ми — герої без зброї, як нас називають нас. Це надає сил і впевненості. 

Ми, рятувальники, сприймаємо все, що відбувається, як даність — це важка і складна робота, але ми просто робимо її, бо це наша професія. 

Щодо відповідальності, то мене так виховали, що я у перший день служби так само ставився до роботи, як і у будь-який інший день. Я вимагаю максимум від себе і це ставлення передаю своїм підлеглим.  

Про спорт та тренування

Я все життя в спорті: у дитинстві, в Кобеляках (Полтавська область) ходив на секцію футболу, паралельно почав займатися легкою атлетикою. Завдячуючи працелюбності, мене відправляли на змагання, а потім я почав перемагати у них. 

Мій тато — кандидат у майстри спорту, він поставив мені техніку, і так я почав займатись гирьовим спортом, а згодом — паверліфтингом. Одного разу навіть став чемпіоном Полтавської області. 

фото: Facebook Андрія Гречаного

Довго бігав на короткі та середні дистанції: спочатку 800 м, 1 км, 3 км, — на швидкість. Згодом захотілось виступити на 5 км, потім — 10 км… Перший півмарафон я здолав у 2017 році, проте біг не на час. Згодом був наступний. Так дійшов до найкращого часу — 1 години 34 хвилин, а у 2019-му навіть пробіг марафон. 

фото: Facebook Андрія Гречаного

Я багато виступав на чемпіонатах області для рятувальників, бо вважаю, що у нашій професії спорт та самовдосконалення — необхідні. Я тренуюся завжди, коли маю час. Робота не завжди дозволяє дотримуватися графіка. Але можу сказати, що тренуюсь я постійно: на стадіоні, в залі, вдома. 

фото: Facebook Андрія Гречаного

Про мотивацію

Головна мотивація — це довіра людей. Вона — найцінніша, бо ми маємо відповідати очікуванням. Але я сам себе мотивую і підтримую: у мене ніколи не було сумнівів у виборі своєї професії, і у службовій діяльності ми максимально реалізовуємось. 

У мене одна з найцентральніших частин в області — ми багато чого бачили і на навчаннях, і на практиці. Ми виїжджаємо на допомогу навіть у Харківську область. А кількість виїздів у Кременчук на ліквідацію ворожих обстрілів вже і не злічити.  

фото: Facebook Андрія Гречаного

Моя мотивація стабільна й однозначна: як керівник, я маю думати про своє життя і життя свого особового складу. Дуже допомагає планування на тиждень, місяць, рік: у мене завжди є плани щодо навчання, професійного вдосконалення як себе та співробітників. 

Про цілі та плани

Своїм бігом я хочу показати складність роботи рятувальника, тому я продовжую рух у нашій важкій формі деесенесівця. У цьому році я б хотів пробігти півмарафон у повному спорядженні та встановити рекорд України: я вже готовий і фізично, і емоційно, але є питання організаційні щодо встановлення такого рекорду. Збирався зробити це восени 2023-го, але за певних причин це перенесли. 

фото: Facebook Андрія Гречаного

Максимальне спорядження рятувальника — це більше за 25 кілограмів, більше, ніж я ніс на собі на півмарафоні Незламності, бо там важча аптечка та балон з киснем. Найпроблемніша деталь — взуття з металевою пластиною та передом — воно максимально захищає від поранень, але зовсім не амортизує, що складно для бігу. Звичайно, вкластись у тригодинний ліміт в таких умовах — неможливо. 

Моя наступна бігова ціль — це сотня кілометрів, все інше в мене вже було… Я не думав про марафони за кордоном, поки що у мене достатньо роботи вдома. Але якщо мене запросять представити Україну на будь-якому закордонному марафоні, я із задоволенням пробіжусь з прапором ДСНС України! 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
grinuova_portrait.jpg - Тетяна Гриньова
Щаслива людина: пишу лише про те, що мені цікаво. Любительський спорт і марафонський біг, читання і книжки, біографії.

Може бути цікаво

Євробачення-2024: де дивитися перший півфінал, хто виступить, та що змінилось у голосуванні - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Євробачення-2024: де дивитися перший півфінал, хто виступить, та що змінилось у голосуванні

Alyona Alyona і Jerry Heil з'явилися на відкритті Євробачення в костюмах з ключами: що означають їхні образи - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Alyona Alyona і Jerry Heil з'явилися на відкритті Євробачення в костюмах з ключами: що означають їхні образи

На Київщині випробували нову українську розробку для захисту військових - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

На Київщині випробували нову українську розробку для захисту військових

Мешканці обстріляного росіянами будинку на Київщині відновили його фасад власними силами - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Мешканці обстріляного росіянами будинку на Київщині відновили його фасад власними силами

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації