Що подивитися з документального кіно

Що подивитися з документального кіно Кадр із фільму "Залізні метелики". Фото: Arthouse Traffic

20-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA триває з 2 до 8 червня. Покази проходять у столичних кінотеатрах "Жовтень" і Kino42. 

Окрім закордонних новинок документалістики, на кіноогляді покажуть 26 українських фільмів — 12 повнометражних і 14 короткометражних. Розповідаємо про п'ять із них, які варто подивитися передусім. 

ДЕ? Вул. Костянтинівська, 26. Кінотеатр "Жовтень"; вул. Костянтинівська, 11/13. Кінотеатр Kino42

СКІЛЬКИ? 30-120 грн

20 днів у Маріуполі

Фільм 20 днів у Маріуполі
Фото: docudays.ua

Режисер: Мстислав Чернов
Виробництво: Україна, 2023

Військовий кореспондент Мстислав Чернов у лютому-березні торік працював в оточеному ворогом Маріуполі. У складі команди українських журналістів видання Associated Press був одним із кількох міжнародних репортерів, що залишалися в місті. Документував воєнні злочини росіян, зокрема фіксував гуманітарну катастрофу, смерті дітей, масові поховання, розбомблений пологовий будинок та інші наслідки повномасштабного вторгнення. На основі своїх щоденних репортажів та особистих зйомок створив дебютний повнометражний фільм, світова прем'єра якого відбулася на американському кінофестивалі "Санденс". Стрічка отримала приз глядацьких симпатій. 

Це чітко вималюваний, болісний образ мирних громадян, які опинилися в облозі. Крім того, фільм показує, як воно — вести репортажі із зони конфлікту, а також роль та вплив такої журналістики в усьому світі, — йдеться в описі.

КОЛИ? 3 червня, 19:30; 4 червня, 10:30; 4 червня, 19:30

Залізні метелики

Фільм Залізні метелики
Фото: docudays.ua

Режисер: Роман Любий
Виробництво: Україна, Німеччина, 2023

Фільм розповідає про знищення російськими військовими пасажирського літака малайзійських авіаліній рейсу MH17 на початку російсько-української війни. 17 липня 2014-го окупанти в небі над Донеччиною збили Boeing 777, внаслідок чого загинули всі 298 людей, які були на борту. Стрічка фокусується на обставинах воєнного злочину, розслідування якого тривало вісім років. Показує багаторівневе дослідження трагедії, в якому знайдена в тілі пілота літака шрапнель у формі метелика вказує на досі не покарану державу, відповідальну за злочин. Світова прем'єра другої повнометражної роботи документаліста Романа Любого пройшла на "Санденсі", а європейська — на Берлінському кінофестивалі. 

Це гібридне кіно, яке поєднує факти та архівні кадри з постановними і фантазійними елементами. Через танець, перформанс, музику, інсталяції та відеоарт фільм прагне акцентувати на сюрреалістичних обставинах справи.

КОЛИ? 4 червня, 19:30; 5 червня, 10:30; 5 червня, 19:30

День Незалежності

Фільм День незалежності
Фото: docudays.ua

Режисер: Володимир Тихий
Виробництво: Україна, Польща, 2023

Один день триває дія фільму, що показує святкування 31-ї річниці проголошення незалежності 24 серпня 2022-го. У кадрі — люди та локації, які, за задумом творців стрічки, вдало передають дух нинішнього воєнного часу. Серед місць, у яких проходили зйомки, — Київ, Львів, Харків, Миколаїв, Одеса, передова під Донецьком. Режисер — Володимир Тихий. Серед його робіт як ігрові фільми "Брама" та "Наші котики", так і документальні, створені в межах кінооб'єднання Babylon’13, зокрема "День українського добровольця".

У фільмі представлена доба із життів "пляжного" поліційного патруля, операторки протитанкового ракетного комплексу, водовоза, мінометника, штурмовика ЗСУ, прибиральниці пабу, художниці та народного депутата. Всі ці люди та місця створюють захопливу мозаїку про один день життя України.

КОЛИ? 5 червня, 19:30; 6 червня, 10:30; 6 червня, 19:30

Коли весна прийшла в Бучу 

Фільм Коли весна прийшла в Бучу
Фото: docudays.ua

Режисери: Міла Тешаєва, Маркус Ленц
Виробництво: Німеччина, Україна, 2022

Режисери — українка Міла Тешаєва та німець Маркус Ленц — вирушили на Київщину торік після деокупації. Кілька тижнів у квітні-травні фільмували в Бучі, Бородянці та Ірпені. Поставили за мету через особисті історії зафіксувати наслідки російського вторгнення та відновлення міста після звільнення, починаючи з того, як місцеві жителі покидають свої укриття. Спостерігали за різними мешканцями, щоб розібратися, як вони дають собі раду з травмою війни та знаходять сили жити далі після втрати близьких та осель. 

Спочатку — паніка, відчай і смуток, які супроводжує тотальне нерозуміння того, що на них напала країна, з якою пов’язані так багато родичів і друзів. Але з появою перших весняних квітів ці українці також оприявнюють свій спротив. Людський дух перемагає війну і смерть. 

КОЛИ? 3 червня, 13:30 

Іван і Марта 

Фільм Іван і Марта
Фото: docudays.ua

Режисер: Сергій Буковський
Виробництво: Україна, 2023

У доробку режисера Сергія Буковського понад 40 робіт. Серед них — "Війна. Український рахунок", "Назви своє ім'я", "Живі", "Головна роль", "В. Сильвестров". Його новий фільм присвячений життю і творчості українського дисидента, письменника-шістдесятника й літературознавця Івана Дзюби, який помер 22 лютого 2022-го у віці 90 років, та його дружини Марти. Буковський фільмував своїх героїв з осені 2018-го. Їхню спільну історію розповідає Марта Дзюба.

Вони прожили довге тривожне, сповнене драматичних подій, але щасливе життя. Марта стала ангелом-охоронцем і присвятила себе чоловікові, допомагаючи йому, оберігаючи його. Їхню історію ми почуємо з вуст Марти, а Івана бачитимемо лише час від часу. Контрапунктом фільму стає день народження Івана Михайловича — 90-річний ювілей, на який зібралися найближчі йому люди.

КОЛИ? 8 червня, 20:00; 11 червня, 15:10

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

У Києві зафіксували рекордний паводок: чи несе він загрозу місту - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Києві зафіксували рекордний паводок: чи несе він загрозу місту

Експеримент з озеленення: у Києві висадять декоративні луки та частково відмовляться від косіння трави - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Експеримент з озеленення: у Києві висадять декоративні луки та частково відмовляться від косіння трави

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації